طرح تحریم ترکیه و اخراج از ناتو؛ هشدار جمهوری‌خواهان به ترامپ

سناتور لیندزی گراهام تهدید کرده که کنگره ترکیه را تحریم می کند حق نشر عکس AFP
Image caption سناتور لیندزی گراهام تهدید کرده که کنگره ترکیه را تحریم می کند

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از سوریه و بازگذاشتن دست ترکیه در منطقه نه تنها دموکرات‌ها بلکه جمهوری‌خواهان را هم به انتقاد وا داشته است.

سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا، بیانیه‌ای صادر کرده و نوشته که منافع ملی آمریکا ایجاب می‌کند که نیروهای این کشور از سوریه خارج نشوند. آقای مک‌کانل همچنین به ترکیه هشدار داده که در صورت درگیری با هم‌پیمانان آمریکا در سوریه روابط آنکارا با واشنگتن دچار صدمه می‌شود و تهدید کرده که این اقدام منجر به "انزوای بیشتر" ترکیه خواهد شد.

آقای مک کانل که این روزها در کنار آقای ترامپ ایستاده تا تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح را خنثی کنند، به رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده که با خروج نیروها از منطقه، سوریه در اختیار ایران، روسیه و رژیم بشار اسد قرار می‌گیرد.

بلندترین صدا در میان جمهوری‌خواهان اما از آن سناتور لیندزی گراهام است که تهدید کرده اگر ترکیه پایش را در خاک سوریه بگذارد، با تحریم‌هایی از جانب آمریکا مواجه می‌شود و از ناتو هم اخراج خواهد شد.

سناتور گراهام به دونالد ترامپ نزدیک است اما وقتی صحبت به سیاست خارجی می‌رسد از منتقدان اوست. او از صبح دوشنبه مشغول نوشتن توییت درباره این ماجرا بوده و در شبکه دست راستی فاکس نیوز هم حاضر شد و دلایل خود برای مخالفت با تصمیم آقای ترامپ را اعلام کرد.

آقای گراهام گفت بزرگ‌ترین دروغی که این دولت به مردم گفته این است که داعش از بین رفته است. او گفت که خلافت دولت اسلامی از بین رفته اما داعش هنوز وجود دارد. او می‌گوید که تصمیم آقای ترامپ موجب گسترش سلطه ایران در سوریه می‌شود. و اخطار می‌دهد که این اتفاق به بزرگ‌ترین کابوس اسرائیل تبدیل می‌شود.

او در توییتی نوشته است که با خالی کردن پشت کردها در ترکیه، خطرناک‌ترین سیگنال فرستاده می‌شود که "آمریکا هم‌پیمان غیرقابل اعتمادی است."

سناتور گراهام نوشته که با یکی از سناتورهای دموکرات صحبت کرده و قرار شده اگر ترکیه به سوریه حمله کند، تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع ‌کنند که حمایت هر دو حزب عمده آمریکا را به همراه دارد.

در صورتی که قانونی با رای دو سوم نمایندگان در هر دو مجلس کنگره آمریکا به تصویب برسد، رئیس جمهوری نمی‌تواند آن را وتو کند و آن قانون لازم الاجراست. آقای گراهام نوشته که سعی خواهد کرد با گرفتن آرای لازم و همکاری با سناتور کریس ون هالن از حزب دموکرات، جلوی رئیس جمهوری بایستد.

او همچنین گفت در صورت عملی کردن این تصمیم خواهان خروج ترکیه از ناتو می شوند.

در روزهایی که دونالد ترامپ درگیر دموکرات‌هایی است که قصد استیضاح او را دارند، ائتلاف بین سناتورهای دو حزب چندان خبر خوبی نیست.

یک سناتور جمهوری‌خواه دیگر هم با یکی از همکاران دموکرات خود بیانیه مشترکی داده که از آقای ترامپ خواسته در تصمیم خود تجدید نظر کند. سناتور میت رامنی از حزب جمهوری‌خواه و سناتور کریس مورفی از حزب دموکرات در بیانیه مشترکشان خروج از سوریه را خیانت به کردها توصیف کرده و گفته‌اند که این کار منجر به حضور رژیم اسد، ایران، روسیه و داعش در منطقه خواهد بود.

سناتور مارکو روبیو هم نسبت به "گسترش سلطه ایران" در سوریه هشدار داده و گفته که خروج آمریکا ممکن است که منجر به حملات و جنگ‌های بیشتری در منطقه شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده و گفته است "مرتکب اشتباه بزرگی شده‌ایم."

لیز چنی، از تیم رهبری حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا هم به رئیس جمهوری ایراد گرفته که تصمیم بسیار بدی گرفته است. خانم چنی که پدرش در دوره ریاست جمهوری جورج بوش، معاون او بود، حملات یازدهم سپتامبر را به یاد می‌آورد.

او نوشته: "این تصمیم، تمام درس‌های یازدهم سپتامبر را زیر سوال برده است. تروریست‌ها هزاران مایل دور از ما می‌توانند - و این کار را هم می‌کنند که - از درون مکان‌های ایمن خود حملاتی علیه آمریکا را برنامه‌ریزی کنند."

نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، هم با هشتگ "ترکیه دوست ما نیست" توییتی کرده که در آن ضمن انتقاد به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، نوشته است: "کردها در موفقیت ما در جنگ با داعش در سوریه نقش مهمی داشتند. اگر آنها را رها کنیم تا بمیرند، مرتکب اشتباه بزرگی شده‌ایم."

برت مک‌گرک، نماینده ویژه پیشین آمریکا در امور مربوط به داعش در دولت دونالد ترامپ، در چندین و چند توییت به مخالفت با ریاست جمهوری کشور پرداخته است. در جنجالی‌ترین توییت، او نوشته است که دونالد ترامپ "فرمانده کل نیست. او بدون دانش و تفکر تصمیم‌های غریزی می‌گیرد."

او نوشته که تصمیم ترکیه برای ساخت مناطق امن در شمال سوریه، به معنای افزوده شدن این سرزمین‌ها به خاک ترکیه است و از سوی دیگر به معنای در خطر افتادن کرد‌ها، مسیحیان و اقلیت‌های دیگر در منطقه است.

آقای ترامپ در یکی از توییت‌های روز دوشنبه خود نوشته است که آمریکا قرار بود فقط سی روز در سوریه بماند اما این ماندن طولانی شده است. او سپس نوشته که وقتی او قدرت را به دست گرفت داعش در حال پیشرفت بود و "ما به سرعت خلافت را صد در صد نابود کردیم."

در پاسخ، آقای مک‌گرک، نوشته است که "با احترام آقای رئیس جمهور هیچ‌کدام از این حرف‌ها صحت ندارد." او سپس توصیه کرده که "پیش از گرفتن تصمیم‌هایی که به مرگ و زندگی مربوط می‌شود با کارشناسان خود و تیم سیاست‌گذاری جلسه بگذارید."

او که خود تجربه کار با آقای ترامپ را در کارنامه دارد، نوشته است که اتخاذ چنین تصمیمی، بعد از یک بار گفت‌وگو با رهبر کشوری دیگر، ناشی‌گری است.

دیوید فرام، از مقام‌های کاخ سفید در دوره جورج بوش، و از چهره‌های مطرح جمهوری‌خواهان در توییتی پا را از این هم فراتر گذاشته و نوشته که آقای ترامپ احتمالا به یکی از این دلایل راه را برای ترکیه باز کرده است:

  • مراقب درآمدش از برج‌های ترامپ در استانبول باشد
  • به ترکیه برای لاپوشانی قتل خاشقچی باج بدهد
  • از پوتین فرمان گرفته
  • به مجلس نمایندگان اخطار بدهد که اگر من را استیضاح کنید، پیش از ترک کاخ سفید، همه اتحادهای آمریکا و منافعش را به آتش می‌کشم

بیل کریستال، از مقام‌های کاخ سفید در دوره جورج بوش پدر، کارمندان دولت را به چالش کشیده که یک نفرشان دست کم پیدا شود و از سر اعتقاد و احترام به نقش رهبری جهانی آمریکا از دولت ترامپ استعفا کند.