رئیس جمهوری عراق حمله به تظاهرکنندگان و رسانه‌ها را محکوم کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption برهم صالح از خشونت علیه معترضان و فشار بر رسانه‌ها انتقاد کرده است

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق ضمن درخواست پایان تظاهرات اعتراضی اخیر، خشونت علیه تظاهرکنندگان و فشار بر رسانه‌ها را محکوم کرده است.

رئیس جمهوری عراق در سخنانی در تلویزیون آن کشور گفته است که "دولت و نیروهای امنیتی تاکید دارند که هیچ دستوری برای تیراندازی به سوی معترضان نداده‌اند و چنین دستوری هرگز توسط دولت و نهادهای دولتی صادر نشده است."

آقای صالح گفته است که "کسانی که مرتکب این اقدامات شده‌اند، جنایتکار و یاغی هستند و من در مقام رئیس جمهوری تایید می‌کنم که دستگاه‌های امنیتی، به عنوان حافظ حقوق مردم و قانون اساسی کشورمان، باید با کسانی که قانون را شکسته و قانون اساسی را زیر پا گذاشته و به مردم حمله کرده و باعث ارعاب رسانه‌های همگانی شده‌اند به شدت برخورد کنند."

رئیس جمهوری عراق در مورد برآورده نشدن خواسته‌های مردم این کشور گفته است که "درست است که اقتصاد عراق به خاطر تهدیدهای امنیتی گرفتار کمبود است و شکست دولت اسلامی (داعش) بدون بهایی سنگین از لحاظ امکانات و ذخایر کشور نبوده، اما فساد مالی و اداری باعث تشدید موانع شده و از به کار گیری ظرفیت‌های ملت بزرگ ما که می‌تواند ما را به سطوح بالاتری برساند جلوگیری کرده است."

برهم صالح در عین حال از معترضان خواسته است دست از تظاهرات بردارند. وی گفته است: "دیگر کافی است، خونریزی کافی است، بیوه و یتیم برجا گذاشتن کافی است، عراق طعم تلخ خشونت، تفرقه، گورهای جمعی، جنگ‌ها، انزوا، حصر و تحریم و تروریسم را به اندازه کافی چشیده است."

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرکنندگان عراقی به شرایط اقتصادی و فساد دولتی معترض بوده‌اند

در عراق، رئیس جمهوری به عنوان رئیس کشور یک مقام تشریفاتی است که وظیفه او "حراست از قانون اساسی، استقلال، حاکمیت، وحدت و امنیت سرزمینی" این کشور است.

تظاهرات عراق از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شد و تظاهرکنندگان با متهم کردن تشکیلات حکومتی به ناکارآیی، خواستار بهبود شرایط اقتصادی مردم و مبارزه با فساد شده‌اند. بغداد و چند شهر دیگر شاهد تجمع‌های اعتراضی بوده‌اند و به گزارش منابع خبری، تا کنون دست کم یکصد و چهار تن در این تظاهرات کشته شده‌اند. مقامات دولتی گفته‌اند که چند تن از کشته‌شدگان از نیروهای امنیتی بوده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری عراق گفته است که نیروهای امنیتی دستور تیراندازی نداشته‌اند

به گفته ناظران، به نظر می‌رسد که این تظاهرات به طور خودجوش آغاز شده و مشخص نیست که آیا حزب یا گروه خاصی در سازماندهی آنها دست داشته است یا نه.

برخی رسانه‌های خبری به نقل از تظاهرکنندگان گفته‌اند که نیروهای دولتی علیه معترضان گلوله جنگی به کار برده‌اند اما مقامات رسمی تاکید داشته‌اند که افراد ناشناس به سوی تظاهرکنندگان و همچنین نیروهای امنیتی تیراندازی کرده‌اند.

در روزهای اخیر، شهرک صدر، از مناطق حومه بغداد، شاهد تظاهرات و درگیری بوده و تظاهرکنندگان خواستار کناره گیری دولت و مبارزه جدی با فساد در تشکیلات حکومتی بوده‌اند.

حق نشر عکس Twitter.com
Image caption آیت‌الله خامنه‌ای از "توطئه دشمنان" خبر داده است

انتقاد رئیس جمهوری عراق از فشار بر رسانه‌ها احتمالا به حمله به چند مرکز تلویزیونی در عراق اشاره دارد. از زمان آغاز تظاهرات، دفاتر شماری از رسانه‌های مستقر در عراق هدف حمله قرار گرفته است. از جمله شبکه‌های تلویزیونی العربیه، متعلق به عربستان سعودی، شبکه تلویزیونی دجله، که مرکز آن در اردن است و شبکه تلویزیونی الحدث گفته‌اند که افراد مسلح به دفاتر آنها حمله کرده و به ارعاب کارکنان و تخریب تجهیزات مبادرت ورزیده‌اند.

شبکه الحدث صراحتا شبه‌نظامیان حشد الشعبی وابسته به ایران را عامل این حملات معرفی کرده است. در مقابل، تلویزیون العالم، متعلق به دولت ایران، این شبکه‌های تلویزیونی را به تحریک مردم به تظاهرات متهم کرده و گفته است که گروهی از مردم عادی برای هشدار به دفاتر آنها مراجعه کردند.

به گزارش برخی رسانه‌های خبری، دربعضی از تظاهرات، معترضان با دادن شعارهای علیه ایران، این کشور و گروه های وابسته به آن عامل افزودن بر مشکلات مردم عراق معرفی کرده‌ و خواستار خروج نیروهای هوادار دولت ایران از کشورشان شده‌اند.

بعضی از مقامات و رسانه‌ها در ایران کسانی را عامل تظاهرات معرفی کرده‌اند که به گفته آنان، خواستار برهم زدن روابط دو کشور هستند. از جمله روز گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در ایران، تظاهرات اعتراضی عراق را واکنش نسبت به حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین در آن کشور قلمداد کرد. آقای رئیسی گفت: "سال گذشته خواستند فتنه‌ای در مشهد با محوریت دعوای ایرانی - عراقی راه بیندازند که هدفشان محقق نشد، امسال نیز در عراق، یک فتنه آمریکایی - سعودی شکل دادند تا جریان اربعین را تحت‌الشعاع قرار دهند."

همچنین عبدالله صادقی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که آمریکا به دنبال از بین بردن حشدالشعبی است. به گزارش ایرنا، وی افزوده است که "در عراق جنگ جدی با آمریکاست، هدف دشمن این است، نگذارند مردم عراق مانند ایرانیان انقلابی شوند و حشدالشعبی از کشورش دفاع کند."

همچنین، آیت‌الله علی خامنه‌ای در پیامی در توییتر خود، بدون اشاره صریح به تظاهرات اخیر، آنچه را که تلاش "دشمن" برای تفرقه افکنی بین دو ملت ایران و عراق دانسته محکوم کرده است.