واکنش کردها به خروج آمریکا از شمال سوریه: مذاکره با دمشق و مسکو را بررسی می‌کنیم

  • 8 اکتبر 2019 - 16 مهر 1398
نیروهای آمریکایی حق نشر عکس AFP

یک روز بعد از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه، رهبران نیروهای کرد در این منطقه می‌گویند در حال بررسی آغاز مذاکره با دولت‌های سوریه و روسیه هستند.

یکی از فرماندهان کرد از "نیروهای دموکراتیک سوریه" به خبرگزاری رویترز گفته است که اگر آمریکا منطقه مرزی را تخلیه کند نیروهای کرد مجبور خواهند شد که تمام گزینه‌های ممکن از جمله مذاکره با دمشق و مسکو را در نظر بگیرند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که دیروز با اشاره به وضعیت شمال شرق سوریه و درگیری ترکیه با کردها گفته بود آمریکا باید خود را از "جنگ‌های مضحک بی‌پایان" کنار بکشد، امروز در توییت دیگری نوشته است که ایالات متحده "به هیچ وجه کردها را رها نکرده است."

او کردها را "مردمانی خاص و جنگجویانی فوق‌العاده" توصیف کرده و گفته است که آمریکا از آنها حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.

نیروهای کرد شمال شرق سوریه که مورد حمایت آمریکا بودند، بعد از اعلام خبر خروج نیروهای آمریکایی، این کشور را به "خنجر زدن از پشت" به متحدان خود متهم کردند و درباره ظهور دوباره گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هشدار دادند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption توییت‌های دونالد ترامپ درباره وضعیت شمال سوریه در دو روز اخیر پیام‌های متفاوتی در قبال وضعیت در شمال سوریه داشته است

تغییر لحن ترامپ در قبال ترکیه

آمریکا حدود هزار سرباز در سوریه دارد که به گفته یک مقام ارشد وزارت خارجه بیش از ۲۰ نفر آنها از ناحیه مرزی شمال سوریه خارج شده‌اند. نیروهای تحت هدایت کردها در این ناحیه از متحدان آمریکا در نبرد با داعش بوده‌اند، اما ترکیه آنها را "تروریست" می‌داند.

ترکیه می‌گوید قصد دارد با هدف امن کردن مرزهای خود و "حذف عناصر تروریستی" در شمال شرق سوریه عملیات نظامی انجام دهد.

آقای ترامپ که دیروز با لحنی تند به ترکیه درباره اقدام نظامی "خارج از اندازه" در شمال سوریه هشدار داده بود،امروز در توییت دیگری با لحنی متفاوت ترکیه را "شریک تجاری بزرگ" آمریکا خوانده است.

این در حالی است که آقای ترامپ دیروز گفته بود "اگر ترکیه قدمی بردارد که من، با خرد بی‌همتا و بزرگم، آن را خارج از اندازه بدانم اقتصاد ترکیه رابه کل نابود و ویران خواهم کرد."

هم‌زمان با این تحولات کاخ سفید هم اعلام کرده است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز ۱۳ نوامبر (حدود پنج هفته دیگر) در واشنگتن مهمان آقای ترامپ خواهد بود.

موضوعات مرتبط