ترامپ مانع از شهادت سفیر خود در برابر کنگره شد

گوردون ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا گفته از این که از حضور در کنگره منع شده عمیقا متاسف است حق نشر عکس AFP
Image caption گوردون ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا گفته از این که از حضور در کنگره منع شده عمیقا متاسف است

گوردن ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا که قرار بود صبح امروز (سه‌شنبه) برای ادای توضیحات به کنگره آمریکا برود در آخرین لحظه از سوی کاخ‌سفید متوقف شد.

انتشار متن پیامک‌های رد و بدل شده میان او و دو دیپلمات دیگر آمریکا در اوکراین موجب گسترده‌تر شدن تحقیقات کنگره درباره لزوم استیضاح دونالد ترامپ شده است.

قرار بود آقای ساندلند صبح روز سه‌شنبه، هشتم اکتبر، برابر سه کمیته قضایی، اطلاعاتی و روابط خارجی کنگره حاضر شود و درباره علت معطل نگه‌داشتن کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین و ارتباط احتمالی آن با درخواست آقای ترامپ برای تحقیق از جو بایدن و پسرش هانتر، به سوالات نمایندگان کنگره پاسخ دهد.

آن طور که آقای ساندلند گفته او در لحظات آخر از سوی وزارت خارجه دستور دریافت کرده که به کنگره نرود.

دقایقی بعد از علنی شدن این خبر دونالد ترامپ در توییتر به آن واکنش نشان داد و نوشت نمی‌خواسته اجازه دهد آقای ساندلند در جلسه‌ای که به زعم او "یک دادگاه نمایشی" بوده شهادت دهد.

نقش آقای ساندلند در تحقیقات اوکراین چیست؟

از هنگام آغاز تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا درباره مساله اوکراین و ضرورت استیضاح آقای ترامپ در این رابطه، سه کمیته اطلاعات، قضایی و روابط خارجی مجلس نمایندگان که ریاست آنها را دموکرات‌ها بر عهده دارند در تلاشند با احضار مقام‌های مرتبط و جمع‌آوری مدارک از بخش های مختلف دولت، این تحقیق و تفحص را پیش ببرند.

هدف اصلی آنها این است که بدانند آیا آقای ترامپ با معطل نگه‌داشتن کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین قصد داشته از آن به عنوان دستمایه‌ای برای وادار کردن دولت اوکراین به تحقیق درباره فعالیت‌های اقتصادی هانتر بایدن و در نهایت تهیه اطلاعات مخرب علیه جو بایدن استفاده کند یا خیر.

اهمیت این موضوع برای کنگره در این است که مطابق قوانین انتخاباتی آمریکا هیچ کاندیدایی حق ندارد برای پیروزی در انتخابات از کمک یک دولت خارجی بهره گیرد. همزمان رئیس جمهوری آمریکا هم حق ندارد از مقام خود برای مطامع شخصی و سیاسی بهره گیرد.

اخبار مرتبط

به همین علت، تحقیقات مجلس نمایندگان کنگره در پی یافتن شواهد و مدارکی است که از چگونگی عملکرد آقای ترامپ و کاخ‌سفید در برابر اوکراین خبر دهد.

در کانون این تحقیقات مکالمه روز ۲۵ ژوئیه آقای ترامپ با همتای اوکراینی خود، ولودیمیر زلنسکی قرار دارد که طی آن آقای ترامپ چند بار درخواست می‌کند که دولت اوکراین در همکاری با وکیل شخصی او، رودی جولیانی و دادستان کل آمریکا، ویلیام بار، به تحقیق درباره فساد ادعایی هانتر بایدن و پدرش جو بایدن، نامزد پیشگام دموکرات‌ها برای انتخابات سال آینده، بپردازد.

این مکالمه که کاخ‌سفید رو نوشتی از متن آن را منتشر کرده پس از آن مورد توجه کنگره قرار گرفته که یک افشاگر اطلاعاتی رسما به دفتر بازرس کل نهادهای اطلاعاتی آمریکا خبر داد که بنابر تحقیقات او آقای ترامپ قصد کمک گرفتن از دولت اوکراین برای تهیه اطلاعات مخرب علیه رقیب احتمالی انتخاباتی خود (جو بایدن) را داشته و در این راه از دستگاه دیپلماسی زیر دست خود هم استفاده کرده و حتی کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری که کنگره برای اوکراین تصویب کرده بود را دستاویز این نیت خود قرار داده است.

اخبار مرتبط

اگر چه هم آقای ترامپ و هم کاخ‌سفید تحت امر او تاکید دارند که هیچ "امر خلافی" در جریان مکالمه تلفنی ۲۵ ژوئیه آقایان ترامپ و زلنسکی صورت نگرفته و رئیس‌جمهوری هیچ قصد و اقدامی برای گروکشی کمک ۴۰۰ میلیون دلاری اوکراین در ازای انجام تحقیقات علیه بایدن‌ها نداشته، اما آن‌طور که در متن افشاگر اطلاعاتی آمده افرادی چون کورت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا در امور اوکراین یا گوردون ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا و بیل تایلر، سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین فعالانه در پی پیش‌برد این خواسته آقای ترامپ بوده‌اند.

به همین علت، کنگره آمریکا هفته گذشته کورت ولکر، گوردن ساندلند را در کنار چندین مقام دیگر وزارت خارجه در امور اوکراین برای ادای توضیحات به کنگره دعوت کرد.

کورت ولکر که ساعاتی پس از علنی شدن متن مکالمه تلفنی آقای ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین از مقام خود استعفاء داد نخستین کسی بود که به دعوت کنگره پاسخ مثبت داد و برای ۹ ساعت در برابر سه کمیته اطلاعات، قضایی و روابط خارجی مجلس نمایندگان حاضر شد.

آقای ولکر علاوه بر شهادت حضوری، ده‌ها صفحه از متن پیامک‌های رد و بدل شده میان خود و دو دیپلمات ارشد را به کنگره تحویل داد. یکی از آن دو نفر گوردون ساندلند است که قرار بود امروز صبح، سه‌شنبه، با حضور در کنگره درباره نقش خود در این باره توضیح دهد.

در پیامک‌های ردو بدل شده میان کورت ولکر، بیل تایلر و گوردون ساندلند به وضوح دیده می‌شود که دیپلمات‌های آمریکایی تلاش دارند رئیس جمهور اوکراین را ترغیب به آغاز تحقیقات درباره فساد ادعایی هانتر بایدن کنند و در برابر آن به ولودیمیر زلنسکی وعده دیدار با آقای ترامپ در کاخ‌سفید را می‌دهند.

اخبار مرتبط

در این پیامک‌ها دیده می‌شود که حتی بیل تایلر، سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین (که هنوز سفیر ندارد) از معطل گذاشتن کمک ۴۰۰ میلیون دلاری کمک نظامی به اوکراین در برابر خواسته آقای ترامپ برای تحقیقات علیه بایدن‌ها ابراز نگرانی می‌کند و به گوردون ساندلند گوشزد می‌کند که از نظر او این یک بده و بستان آشکار است که طی آن رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال کسب اطلاعات مخرب علیه رقیب انتخاباتی خود است و نه لزوما منافع ملی آمریکا.

واکنش‌ها چه بوده؟

با وجود لغو حضور گوردون ساندلند در جلسه استماع امروز (سه‌شنبه هشتم اکتبر) وکیل او به رسانه‌ها گفته آقای ساندلند از این بابت "عمیقا متاسف" است.

"آقای ساندلند قویا معتقد است که همه اقدامات او در راستای کسب منافع برای ایالات متحده بوده و کاملا آماده خواهد ماند تا در نخستین فرصت به سوالات کمیته‌های کنگره صادقانه پاسخ دهد."

با وجود این، ساعتی پس از لغو حضور آقای ساندلند در کنگره، سه کمیته ترتیب دهنده این جلسه اعلام کردند که با صدور رسمی احضاریه برای آقای ساندلند، اکنون با استفاده از اختیارات قانونی خود می‌خواهند مطمئن شوند که سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا به سوالات آنها پاسخ خواهد داد.

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان، که رهبری روند تحقیقات استیضاح را هم بر عهده دارد گفته پیامک‌های به دست آمده از مکالمات میان آقای ساندلند و دیگر دیپلمات‌ها "عمیقا مرتبط" با موضوع تحقیقات کنگره است.

"ما البته آگاهیم که آقای سفیر پیامک‌ها و ایمیل‌هایی هم بروی کامپیوترهای شخصی خودش دارد که آنها را به وزارت خارجه تحویل داده است. ما از آقای سفیر این اطلاعات را هم درخواست کرده‌ایم و این وزارت خارجه است که این اطلاعات درخواستی را معطل نگه داشته است."

"قصور در ارایه این مدارک و حضور این شاهد، از نظر ما دلیل مستحکم دیگری برای ممانعت در اجرای عدالت و سد راه انجام وظایف کنگره تلقی خواهد شد."

در برابر اظهارات آقای شیف، جیم جردن، نماینده ارشد جمهوری‌خواه در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان هم گفته دلیل وزارت خارجه برای منع کردن آقای ساندلند از حضور در کنگره را درک می‌کند چرا که از نظر او مشخص است که این روند "جناحی و غیرمنصفانه" جلو رفته است.