پادشاه سوئد پنج نوه خود را از مزایای سلطنتی محروم کرد

این فرمان پادشاه رویه جدیدی را در خاندان سلطنتی سوئد بنیان خواهد گذاشت حق نشر عکس Royal Court of Sweden
Image caption این فرمان پادشاه رویه جدیدی را در خاندان سلطنتی سوئد بنیان خواهد گذاشت

کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه سوئد طی فرمانی ۵ نوه خود را از عضویت رسمی در دربار سلطنتی خلع کرده تا در هزینه‌های سلطنتی صرفه جویی شود.

۵ نوه پادشاه به این ترتیب از رعایت وظایف خاندان سلطنتی معاف خواهند شد.

این پنج نوه همچنان عضو خاندان سلطنت باقی خواهند ماند و القاب دوک و دوشس را هم خواهند داشت اما از انجام تکالیف و تشریفات سلطنتی معاف خواهند بود اما دیگر مستمری دریافت نخواهند کرد.‌

این تصمیم البته دو نوه پادشاه گوستاف را که در رده بعدی کسب پادشاهی هستند شامل نخواهد شد.

ناظران می‌گویند این اقدام هم سو با رویکردی است که به خاندان سلطنتی سوئد اجازه می‌دهد در هزینه‌ها و دستمزدهای خاندان سلطنتی صرفه جویی کند.

بنابر تصمیم جدید پادشاه سوئد دو پسر پرنس کارل فیلیپ و سه فرزند پرنسس مادلین شامل این فرمان جدید خواهند شد.

به این ترتیب این پنج نوه که بین یک تا ۵ سال سن دارند دیگر واجد دریافت هزینه‌های سلطنتی از محل اموال عمومی و مالیاتی که شهروندان می‌پردازند نمی‌شوند.

حق نشر عکس Royal Court of Sweden
Image caption تصمیم پادشاه شامل پرنسس استله و پرنس اسکار که فرزندان ولیعهد ویکتوریا و پرنس دانیل هستند نخواهد شد

کارشناسان خاندان سلطنتی سوئد می‌گویند این تصمیم واکنش پادشاه به نگرانی‌هایی است که در چند سال گذشته نسبت به رشد تعداد اعضای خانواده سلطنتی طرح شده بود. چند سال پیش پارلمان سوئد از تمایلش برای بازبینی هزینه‌های خاندان سلطنتی از محل اموال عمومی خبر داده بود.

دیک هریسون، تاریخ‌دان سوئدی می‌گوید این تصمیم همسو با نیازهای خانواده مدرن در دنیای امروز گرفته شده است. سال‌ها بود که جامعه سوئد فکر می کرد نباید دیگر خرج و مخارج بیش از ۱۰۰ عضو خاندان سلطنتی را از جیب خود بپردازد.

به گفته آقای هریسون، معافیت از وظایف سلطنتی همچنین به کودکان خانواده اجازه خواهد داد که زندگی معمولی را تجربه کنند.

این تاریخ‌دان سوئدی به بی‌بی‌سی گفت: "این تصمیم همچنین به آنها اجازه خواهد داد که محصور به نرده‌های قصر نمانند و زندگی را همچون دیگران تجربه می‌کنند و لقب و عضویت خود در خانواده سلطنتی را هم حفظ کنند."

موضوعات مرتبط