حمله 'قریب‌الوقوع' ترکیه به شمال سوریه؛ کردها خواهان بسیج مردم در مرزها شدند

نیروهای ترکیه در شهر مرزی آقچه قلعه حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای ترکیه در شهر مرزی آقچه قلعه

در حالی که مقام‌های ترکیه از حمله قریب‌الوقوع به مناطق مرزی شمال شرق سوریه خبر می‌دهند، مقام‌های کرد این منطقه از غیر نظامیان خواسته‌اند از مناطق محل سکونت خود دفاع کنند.

آنها از مردم خواسته‌اند بسیج شوند و برای مقاومت در برابر حمله برنامه‌ریزی شده ترکیه به نیروهای کرد مستقر در این منطقه، به سمت مرز بروند.

هم‌زمان ترکیه نیروهای خود را در مرز جنوبی با سوریه افزایش داده و یکی از مشاوران رئیس جمهوری ترکیه گفته است که نیروهای این کشور به زودی وارد خاک سوریه می‌شوند.

وزیر دفاع ترکیه هم امروز چهارشنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهر) اعلام کرد که تدارکات لازم برای عملیات نظامی در شرق رودخانه فرات در جریان است.

ترکیه می‌گوید به دنبال ایجاد یک "منطقه امن" در مرز سوریه است و قصد دارد نیروهای کرد را که "گروه تروریستی" می‌خواند از این منطقه خارج کند.

این تحولات در پی آن رخ می‌دهد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دو روز پیش در تصمیمی جنجالی اعلام کرد که نیروهای این کشور را از شمال شرق سوریه خارج می‌کند.

نیروهای کرد منطقه که مورد حمایت آمریکا بودند این تصمیم را "خنجر از پشت" خواندند.

کردها که نقشی اصلی در بیرون راندن نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در آن منطقه داشتند می‌گویند تخلیه منطقه، خطر قدرت گرفتن دوباره این گروه را در پی دارد.

تصمیم آقای ترامپ انتقاد و محکومیت‌های بسیاری در داخل و خارج از آمریکا به دنبال داشت.

با وجود این او از تصمیم خود دفاع کرده و گفته است که خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه به این معنا نسیت که آمریکا کردها را به حال خود رها کرده است. آقای ترامپ گفته آمریکا همچنان از آنها حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تانک‌های ارتش ترکیه در حال حرکت به سوی مناطق مرزی

نقشه ترکیه چیست؟

بنا بر گزارش‌ها سه‌شنبه شب تانک‌ها و خودروهای زرهی ترکیه به سمت شهر مرزی آقچه قلعه در حرکت بودند. خبرگزاری دولتی ترکیه هم تصاویری از اتوبوس‌هایی پخش کرده که در حال انتقال نیروها به مرز جنوبی بودند.

ترکیه قصد دارد منطقه‌ امنی به عمق ۳۲ کیلومتر در مرز ۴۸۰ کیلومتری خود با سوریه ایجاد کند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفته است که نیروهای این کشور به زودی برای "خنثی کردن تهدیدی بلندمدت علیه شهروندان ترکیه" وارد مرز سوریه می‌شوند.

نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که ترکیه قصد دارد در ابتدا حمله محدودی در محدود ۱۰۰ کیلومتری مرزی بین شهرهای تل ابیض و راس‌العین انجام دهد.

این منطقه جمعیت زیادی ندارد، ساکنان آن عمدتا عرب هستند و مشخص نیست که آیا نیروهای کرد در این منطقه درگیر خواهند شد یا نه.