بایدن: ترامپ گناهکار بودن خود را ثابت کرده

Joe Biden حق نشر عکس Boston Globe/Getty Images

جو بایدن در یک گردهمایی انتخاباتی برای اولین بار خواستار استیضاح آقای ترامپ شده و گفته است که رئیس جمهور آمریکا "گناهکار بودن خود را ثابت کرده است."

معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا یکی از پیشتازان رقابت های مقدماتی کسب نامزدی حزب دمکرات در انتخابات ۲۰۲۰ است.

دمکرات ها در کنگره اخیرا تحقیقات استیضاح بر سر این ادعا که آقای ترامپ به طور غیرقانونی به رهبر یک کشور خارجی فشار آورده است تا درباره آقای بایدن و پسرش تحقیق کند را شروع کرده اند.

رئیس جمهور آمریکا هرگونه تخلفی را رد می کند.

کاخ سفید روز سه شنبه گفت که با تحقیقات کنگره همکاری نخواهد کرد، چون استدلال کرد فرآیند جاری غیرقانونی است.

آقای بایدن خطاب به حامیانش در نیوهمپشر گفت که رئیس جمهور "سوگند ریاست جمهوری را زیر پا گذاشته است" و افزود که عدم همکاری رئیس جمهور با تحقیقات کنگره "کارشکنی در مسیر عدالت" است.

این شدیدالحن ترین بیانیه آقای بایدن در مورد جنجال مربوط به گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با رئیس جمهور اوکراین است.

آقای بایدن، سناتور سابق که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما معاون رئیس جمهور بود، قبلا فقط از تحقیقات برای کشف حقایق در این باره حمایت کرده بود، درحالی که رقبای او در حزب دمکرات خواستار استیضاح بودند.

به فاصله کوتاهی پس از صحبت های آقای بایدن، آقای ترامپ در واکنشی از او به عنوان "جو بایدن خواب آلود" نام برد و کارزار انتخاباتی را "ناکام" توصیف کرد.

علت تحقیقات استیضاح چیست؟

دمکرات ها در مجلس نمایندگان سعی دارند ببینند آیا رئیس جمهور آمریکا انتقال تقریبا ۴۰۰ میلیون دلار کمک برای فشار بر رئیس جمهور اوکراین برای تحقیق درباره بایدن ها را متوقف کرده بود یا نه.

هانتر بایدن عضو هیات مدیره یک شرکت انرژی اوکراینی به نام "بوریسما" بود.

آقای ترامپ در تماسی در روز ۲۵ ژوئیه از ولودیمیر زلنسکی خواسته بود درباره آقای بایدن تحقیق کند.

بعدا یک افشاگر در داخل دولت آمریکا نگرانی خود در مورد آن تماس را مطرح کرد و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ماه پیش شروع رسمی تحقیقات استیضاح در این مورد را اعلام کرد.

زمانی که هانتر بایدن در سال ۲۰۱۴ به شرکت بوریسما پیوست سوالاتی درباره تضاد بالقوه منافع با توجه به موقعیت پدرش در دولت آمریکا مطرح شد.

با این حال شواهدی از تخلف از سوی بایدن ها در دست نیست.