بلومبرگ: ترامپ در مورد پرونده رضا ضراب به تیلرسون فشار آورده بود

رضا ضراب تاجر ۳۴ ساله طلا برای تعطیلات به آمریکا رفته بود که در فلوریدا بازداشت شد حق نشر عکس Alamy
Image caption رضا ضراب تاجر ۳۴ ساله طلا برای تعطیلات به آمریکا رفته بود که در فلوریدا بازداشت شد

شبکه خبری بلومبرگ به نقل از منابع مطلع گزارش می دهد که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ به رکس تیلرسون وزیر خارجه وقت آمریکا فشار آورده بود وزارت دادگستری را برای کنار گذاشتن پرونده جنایی علیه رضا ضراب قانع کند.

رضا ضراب تاجر طلا که شهروندی ترکیه و ایران را دارد در آن زمان به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه برنامه اتمی ایران در آمریکا تحت محاکمه بود. او رودی جولیانی از شخصیت های نزدیک به رئیس جمهور آمریکا را به عنوان وکیل خود انتخاب کرده بود.

به گزارش بلومبرگ رکس تیلرسون درخواست رئیس جمهور آمریکا را نپذیرفت و استدلال کرد این کار دخالت در تحقیقات جاری قضایی درباره ضراب خواهد بود. منابع مطلع به بلومبرگ گفتند سایر حاضران در کاخ سفید از درخواست رئیس جمهور جا خوردند.

به گزارش بلومبرگ آقای تیلرسون که از فوریه ۲۰۱۷ تا آخر مارس ۲۰۱۸ وزیر خارجه بود، همان زمان فورا به جان کلی رئیس دفتر کاخ سفید گفت که این درخواست غیرقانونی خواهد بود.

بلومبرگ نام هیچ یک از منابع خود در این گزارش را فاش نکرده است.

کاخ سفید، رکس تیلرسون و جان کلی به سوالات بلومبرگ در این باره پاسخ نداده اند. یک شخص آشنا با موضوع هم گفت که وزارت دادگستری هرگز قصد کنار گذاشتن اتهامات علیه ضراب را نداشت.

ضراب مایکل میوکیسی وزیر سابق دادگستری آمریکا و رودی جولیانی را به عنوان وکیل استخدام کرده بود. آقای جولیانی گفته است که او مکررا با مقام های دولت تماس گرفت تا راه حلی دیپلماتیک برای موکل خود در خارج از دادگاه بیابد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رکس تیلرسون اولین وزیر خارجه ترامپ بود که گفته می شود اختلاف زیادی با او داشت

بلومبرگ می نویسد که این ماجرا احتمالا نگرانی منتقدان درباره سیاست های آقای ترامپ در قبال ترکیه و روابط او با "رئیس جمهور مستبد" این کشور، رجب طیب اردوغان، را تشدید می کند: "آزادی ضراب برای اردوغان در اولویت بود، تا این که این تاجر طلا قبول کرد با دادستان ها در نیویورک همکاری کند."

بنابه گزارش درخواست ترامپ از تیلرسون در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ مطرح شد. آقای جولیانی اکنون وکیل شخصی دونالد ترامپ است اما در آن زمان چنین نقشی نداشت.

بلومبرگ می نویسد: "جولیانی در مصاحبه ای تلفنی در ماه جاری ابتدا تکذیب کرد که هرگز موضوع پرونده ضراب را با ترامپ مطرح کرده باشد اما بعدا گفت ممکن است چنین کرده باشد. او گفت در تلاش برای ترتیب دادن مبادله ضراب با اندرو برانسون، کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه که بعدا آزاد شد، با مقام های آمریکایی صحبت کرده بود."

بنابه این گزارش آقای جولیانی گفت: "فرض کنید درباره آن با ترامپ صحبت کردم - خوب که چه؟ من آن زمان یک وکیل خصوصی بودم. شاید اشتباه می کنم. شاید در مقطعی در محاوره ای از او نام برده باشم."

بنابه این گزارش آقای جولیانی گفته که در مورد پرونده ضراب با مقام های وزارت خارجه صحبت کرده و این موضوع را دو سال قبل علنی کرده بود، هرچند نگفت که آیا هرگز مستقیما در این باره با رکس تیلرسون صحبت کرده بود یا نه. او گفت: "شما حق ندارید از این موضوع خبر داشته باشید."

بلومبرگ می نویسد که نگرانی ها در مورد نزدیکی ترامپ به اردوغان این هفته بعد از آن تشدید شد که او روز یکشنبه اعلام کرد نیروهای آمریکایی را از مسیر عملیات ترکیه در شمال سوریه خارج می کند. تصمیمی که با انتقاد شدید جمهوری خواهانی روبرو شد که می گویند با این کار جان کردها را به خطر انداخته، نیرویی که متحد مهم آمریکا در شکست دادن داعش بودند.

حمله ترکیه به نواحی تحت کنترل نیروهای کرد در سوریه اکنون شروع شده است.

رضا ضراب در سال ۲۰۱۶ در جریان سفری تفریحی به آمریکا دستگیر شد و دادستان ها گفتند "روابط نزدیکی" با رجیب طیب اردوغان دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رودی جولیانی از نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست

او متهم بود از شرکت هایش برای کمک به ایران جهت دور زدن تحریم ها استفاده کرده بود. ضراب بعدا اقرار به گناه کرد و علیه مهمت هاکان آتیلا شهادت داد.

آتیلا، از مدیران سابق هالک بانک (بانک خلق) ترکیه در ماه مه ۲۰۱۸ به جرم کمک به دور زدن تحریم‌های ایران در دادگاهی در نیویورک به ۳۲ ماه زندان محکوم شد.

او در نهایت بعد از سپری کردن ۲۸ ماه حبس در ماه ژوئیه گذشته آزاد شد و به ترکیه برگشت.

ضراب گفته بود که آقای اردوغان از تلاش های پولشویی به نفع ایران خبر داد و از آن حمایت می کرد. اتهامی که رئیس جمهور ترکیه ساختگی خوانده.

بلومبرگ می نویسد: "علیرغم درخواست های اردوغان و تلاش های جولیانی، ضراب هرگز به ترکیه مسترد نشد. او بعد از آنکه موافقت کرد شهادت دهد، برای حفظ امنیت به یک زندان محلی منتقل شد، و تا بعد از اتمام محاکمه آتیلا در آنجا ماند. در آن زمان، اردوغان خانه و دارایی های ضراب در ترکیه را مصادره کرده بود."

رضا ضراب روز ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۹ از زندان آزاد شد.