پومپئو: آمریکا به ترکیه برای حمله به سوریه چراغ سبز' نشان نداده است

پومپئو حق نشر عکس AFP
Image caption پومپئو

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفته است که دولت او برای حمله به سوریه به ترکیه "چراغ سبز نشان نداده است." ترکیه از کشته شدن بیش از یکصد تن از شبه‌نظامیان مخالف در این عملیات خبر داده است.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس در پاسخ به انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از منطقه مجاور مرز ترکیه در شمال شرق سوریه گفت که ایالات متحده ماموریتی را که برعهده گرفته بود انجام داده اما آماده است در صورت لزوم به اقدامات لازم دست بزند.

وی گفت: "ما خلافت را ساقط کرده‌ایم، البته بقایای داعش در منطقه حضور دارند و ما همچنان در موقعیتی هستیم که آنچه را که لازم است حتی‌الامکان انجام دهیم تا از مردم آمریکا در برابر این خطر حفاظت کنیم." گروه داعش پس از تصرف موصل در سال ٢٠١٤، اعلام کرد که در سرزمین‌های تحت اختیار خود دولت یا "خلافت اسلامی" بر پا کرده است.

روز دوشنبه این هفته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که نظامیان آمریکایی را که ماموریت کمک به نیروهای دموکراتیک سوریه را برعهده داشتند از این منطقه خارج کرده است. نیروهای دموکراتیک ترکیه که عمدتا از شبه‌نظامیان کرد سوریه تشکیل یافته، در جنگ با داعش از حمایت آمریکا برخوردار بود. در مقابل، دولت ترکیه که این تشکل را با حزب کارگران کرد - پ‌ک‌ک - مرتبط می‌داند، نسبت به قدرت گرفتن آن در مجاورت مرز خود با سوریه ابراز نگرانی کرده بود.

دولت ترکیه پ‌ک‌ک را یک "سازمان تروریستی" می‌داند. وزارت خارجه آمریکا نیز این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption نفرات گروه "ارتش ملی سوریه" برای همراهی با نیروی زمینی ترکیه آماده عزیمت به سوریه است

در مورد موضع دولت ترکیه، مایک پومپئو گفت: "ترکیه دارای نگرانی‌های مشروع امنیتی است زیرا با تهدیداتی از جانب جنوب مواجه است و ما تلاش داشته‌ایم تا هر آنچه را که می‌توانیم انجام دهیم تا مانع از حملات تروریستی علیه مردم ترکیه شویم و همزمان کوشیده‌ایم تا آنچه را که به نفع آمریکاست تامین کنیم، یعنی از اقدامات تروریستی دولت اسلامی مستقر در سوریه علیه آمریکاییان جلوگیری کنیم." سوریه در جنوب ترکیه واقع شده است.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال این نظر را رد کرد که حمله ترکیه به مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه با موافقت و "چراغ سبز" دولت آمریکا صورت گرفته است. وی گفت: "این نظر اساسا غلط است و ایالات متحده هرگز به ترکیه برای این حمله چراغ سبز نشان نداده است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیسان جمهوری ترکیه و آمریکا در نشست سران و رهبران کشورهای عضو ناتو - وزیر خارجه آمریکا نشان دادن "چراغ سبز" ترامپ به اردوغان را تکذیب کرده است

در همانحال، گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو حزب در بیانیه‌ای گفته‌اند که تصمیم رئیس جمهوری به خروج نظامی از شمال شرق سوریه "غیر عاقلانه است" و با توجه به نحوه عملکرد ارتش سوریه در منطقه، آماده وضع تحریم‌های اقتصادی علیه آن کشور هستند. پیشتر، دونالد ترامپ گفته بود اگر عملیات نظامی ترکیه "حتی‌الامکان به شکلی انسانی انجام نگیرد" اقتصاد ترکیه را "محو" خواهد کرد. او در این مورد توضیحی نداده است.

حمله ترکیه به شمال شرق سوریه باعث نگرانی در مورد وضعیت اعضای داعش شده که توسط نیروهای دموکراتیک سوریه اسیر و زندانی شده‌اند. برخی منابع شمار این زندانیان را تا دوازده هزار نفر گزارش کرده و گفته‌اند ممکن است حملات نظامی ترکیه باعث شود شبه‌نظامیان کرد نفرات و امکانات کافی برای حفاظت از این افراد نداشته باشند. در چنین صورتی، احتمال فرار و فعال شدن مجدد آنان وجود دارد.

ماه گذشته یک نوار صوتی منتسب به ابوبکر البغدادی، رهبر داعش منتشر شد که در آن وعده آزادی "اسیران خلافت اسلامی" را می‌داد. وی در این پیام گفت: "برادران و خواهران، تمام تلاش خود را برای آزادی آنان و فروریختن حصارهای اطرافشان به کار گیرید."

عملیات نظامی ترکیه از روز گذشته با حملات سنگین هوایی علیه مواضعی در داخل خاک سوریه آغاز شد. ساعاتی بعد منابع خبری گفتند که واحدهای زمینی ارتش نیز راهی مناطق تحت اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه شده‌اند. علاوه بر نیروی زمینی ترکیه، شبه‌نظامیان ارتش ملی سوریه، متشکل از مخالفان مسلح دولت بشار اسد نیز در این عملیات شرکت دارند.

صبح امروز پنجشنبه، ١٨ مهر (١٠ اکتبر) ستاد مشترک ارتش ترکیه در توییتر خود نوشت که واحدهای اعزامی به سوریه در نخستین روز عملیات به "اهداف تعیین شده دست یافته‌اند و عملیات با موفقیت ادامه دارد." رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که در این عملیات تا کنون بیش از یکصد تن از شبه‌نظامیان مخالف کشته شده‌اند.

آقای اردوغان که در یک نشست حزبی سخن می‌گفت افزود که نیروهای ترکیه می‌کوشند به غیرنظامیان آسیبی نرسد و افزود: "آسیب به غیرنظامیان برای من قابل قبول نیست."

عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای دموکراتیک سوریه انتقاداتی را در سطح جهانی در پی داشته و شماری از کشورها این عملیات را محکوم دانسته‌اند. دولت ایران، که از حامیان مالی و نظامی اصلی دولت بشار اسد بوده، نیز مخالفت خود با این حمله ابراز داشته است.