آمریکا برادران گوپتا را به اتهام فساد مالی در آفریقای جنوبی تحریم کرد

برادران گوپتا از آفریقای جنوبی فرار کرده اند؛ گفته می شود که آنها در دوبی زندگی می کنند حق نشر عکس Getty Images
Image caption برادران گوپتا از آفریقای جنوبی فرار کرده اند؛ گفته می شود که آنها در دوبی زندگی می کنند

وزارت دارایی آمریکا خانواده ثروتمند گوپتا و موسسه های وابسته به آنها را به اتهام دستن داشتن در فساد مالی کلان در آفریقای جنوبی تحریم کرده است.

خانواده گوپتا، که هندی تبار هستند، متهم بوده اند که از رابطه نزدیک خود با جیکوب زوما، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی، سوءاستفاده های مالی و سیاسی داشته اند.

برادران گوپتا و جیکوب زوما - که در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی و در پی طرح اتهام فساد از قدرت کناره گیری کرد - چنین اتهامی را رد کرده‌‎اند.

وزارت دارایی آمریکا روز پنجشنبه (۱۰ اکتبر) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که آتول، آجای و راجش گوپتا و نیز یک شهروند آفریقای جنوبی به نام سلیم اسا را تحریم کرده است.

سیگال مندلکر، معاون وزیر دارایی در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در یک بیانیه رسمی گفت: "خانواده گوپتا از روابط سیاسی خود برای فساد گسترده، رشوه خواری، کسب قراردادهای دولتی و سوءاستفاده از اموال عمومی بهره برداری کرده است."

سیریل راماپوزا، رئیس جمهوری فعلی آفریقای جنوبی، وعده داده است که با فساد مبارزه کند.

وزارت دادگستری آفریقای جنوبی هم با صدرو بیانیه ای گفت که تحریم های واشنگتن مانع از آن خواهد شد که اشخاص و شرکت های آمریکایی اجازه کار کردن با برادران گوپتا را داشته باشند.

چهار فرد تحریم شده همچنین حق سفر به آمریکا را نخواهند داشت و هرگونه دارایی آنها در موسسات مالی آمریکایی از جمله در خارج از این کشور مسدود خواهد شد.

برادران گوپتا از آفریقای جنوبی فرار کرده اند؛ گفته می شود که آنها در دوبی زندگی می کنند.

اخبار مرتبط:

+ بانک‌های بریتانیایی با پولشویی آفریقای جنوبی 'مرتبطند'

+ رئیس‌جمهور آفریقای‌ جنوبی کناره گیری کرد

+ سیریل راماپوزا رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی شد

موضوعات مرتبط