جایزه صلح نوبل به نخست وزیر اتیوپی داده شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ابیی احمد نخست وزیر اتیوپی و برنده جایزه صلح نوبل ٢٠١٩

جایزه صلح نوبل برای سال ٢٠١٩ به ابیی احمد علی، نخست وزیر جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی اعطا شده است.

کمیته نروژی صلح نوبل در بیانیه‌ای که امروز، جمعه ١٩ مهر (١١ اکتبر) منتشر کرد تلاش ابیی احمد "در دستیابی به صلح و همکاری بین‌المللی و به خصوص ابتکار قاطعانه برای حل و فصل اختلاف مرزی با کشور همسایه، اریتره" را دلیل اعطای این جایزه عنوان کرده است.

این جایزه طی مراسمی در روز ١٠ دسامبر، سالروز درگذشت آلفرد نوبل، مخترع سوئدی و پایه‌گذار جایزه‌ای به همین نام، در اسلو، پایتخت نروژ، به نخست وزیر اتیوپی داده خواهد شد. آلفرد نوبل، مخترع دینامیت، در سال ١٨٩٥ درگذشت.

ارزش مادی جایزه نوبل حدود نهصد هزار دلار آمریکاست.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سخنگوی کمیته صلح نوبل اعطای جایزه سال جاری به نخست وزیر اتیوپی را اعلام کرد

ابیی احمد علی، در ماه آوریل سال ٢٠١٨ با برنامه‌ای حاوی بهبود اصلاحات سیاسی، شرایط اقتصادی، ارتقاء حقوق مدنی و تعمیم عدالت اجتماعی در اتیوپی به سمت نخست وزیری منصوب شد. او پیش از ورود به صحنه سیاست، به عنوان افسر اطلاعاتی در ارتش این کشور خدمت کرده بود و بعدا به نمایندگی پارلمان اتیوپی و رهبری حزب "جبهه دموکراتیک انقلابی خلق اتیوپی" رسید.

از او به عنوان سیاستمداری با برنامه‌های پیشرو نام برده می‌شود که در دوره کوتاه زمامداری خود دستاوردهایی هم داشته است.

یکی از مهمترین مشکلات اتیوپی طی دهه‌های اخیر، جنگ با اریتره بوده است. اریتره زمانی به عنوان بخشی از اتیوپی به این کشور واگذار شده بود، اما در سال ١٩٦١ اعلام استقلال کرد که به جنگی سی ساله با اتیوپی منجر شد. سرانجام در سال ١٩٩٣، سازمان ملل متحد اریتره را به عنوان یک کشور مستقل پذیرفت اما اختلاف مرزی با اتیوپی همچنان باقی ماند.

جنگ بین دو کشور ده‌ها هزار کشته و خسارات گسترده اقتصادی برای هر دو طرف به همراه داشت. سرانجام در ماه ژوئیه سال گذشته، دو کشور در مورد خط مرزی توافق کردند و قرارداد صلح بین آنها امضا شد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ابیی احمد؛ نخست‌وزیری که آتش جنگ اتیوپی و اریتره را خاموش کرد و نوبل جایزه گرفت

آقای احمد علی ٤٣ سال دارد. پدر او از رهبران مسلمانان اقلیت اورمو و مادرش (یکی از چهار همسر پدرش) از کلیسای ارتدوکس اتیوپی پیروی می‌کرد. ابیی احمد بعدا به مسیحیت گروید و از پیروان یکی از فرقه های اقلیت مسیحی در اتیوپی است.

کشور اتیوپی که در گذشته حبشه خوانده می‌شد، از کشورهای باستانی و در شمال غرب قاره آفریقا و منطقه شاخ آفریقا واقع شده است. جمعیت این کشور به بیش از ١٠٢ میلیون نفر می‌سد که بیش از ٦٠ درصد آنان مسیحی، نزدیک به ٣٤ درصد مسلمان و بقیه پیرو ادیان دیگر از جمله دین‌های بومی هستند.

اتیوپی از کشورهای کم درآمد جهان است و درآمد سرانه آن کمتر از هزار دلار در سال است.

موضوعات مرتبط