حمله ترکیه به سوریه؛ کشته شدن دست‌کم ۱۱ غیرنظامی

کرد حق نشر عکس Getty Images
Image caption طرفداران ترکیه، "ارتش ملی سوریه"

با پیشروی ترکیه در ناحیه‎ای از شمال سوریه که تحت کنترل کردهاست، شمار قربانیان در حال افزایش است.

بنابه‌ گزارش‌ها، دست‌کم ۱۱ غیرنظامی جان باخته‌اند و ده‌ها تن از شبه‌نظامیان کرد تحت رهبری نیروهای دموکراتیک سوریه و جناح‌های طرفدار ترکیه کشته شدند.

ارتش ترکیه کشته شدن یک سرباز این کشور را تایید کرده است.

ده‌ها هزار نفر از خانه‌های خود گریخته‌اند و انتقادهای بین‌المللی از حملات ترکیه به سوریه افزایش یافته است.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نیروهای نظامی خود را از منطقه بیرون برد، ترکیه روز چهارشنبه ( ۹ اکتبر) از مرز شمالی سوریه وارد خاک این کشور شد.

به‌گفته تحلیلگران، این اقدام آمریکا چراغ سبزی بود به ترکیه که وارد مناطق شمالی سوریه شود، مناطقی که تا پیش از این نیروهای آمریکایی در آن حضور داشتند و ضمن نبرد با داعش، مانع درگیری میان ترکیه و کردهای سوریه می‌شدند.

ترکیه از اقدام خود دفاع می‌کند و می‌گوید در صدد ایجاد یک منطقه امن در حاشیه مرز سوریه است.

ترکیه قصد دارد با ایجاد این منطقه امن، شبه‌نظامیان کرد را از خاک خود دور نگه دارد و همچنین مهاجرین سوری را در آن اسکان دهد.

آقای ترامپ گفته بود اگر ترکیه وارد خاک سوریه شود، تحریم‌هایی را علیه آن کشور اعمال خواهد کرد. نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا نیز گفته‌اند مشغول تدوین تحریم‌هایی علیه ترکیه هستند. در همین حال، آقای ترامپ گفته "امیدوار است بتواند میانجی‌گری کند".

بیشتر بخوانید:

این مناطق در طول چند سال گذشته و پس از شکست داعش و عقب راندن آنها از این مناطق تحت کنترل نیروهای کرد و شبه نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه بوده است.

کردها در عقب راندن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از این مناطق نقش محوری داشتند و در نبرد با داعش، متحد اصلی آمریکا بودند اما ترکیه آنها را بازوی پ‌ک‌ک و یک سازمان تروریستی قلمداد می‌کند.

کردها از نظر آنکارا، پیکارجویان ضد-دولت ترکیه هستند و تحکیم استحکامات آنها در مرز شمالی سوریه با ترکیه، آنکارا را بیشتر از پیش در معرض حملات پ‌ک‌ک قرار خواهد داد.

در همین حال، حملات ترکیه به شمال سوریه و مواضع کردها، به نگرانی‌ها درباره یک پاکسازی قومی در این مناطق دامن زده و همزمان ناظران نسبت به قوت گرفتن دوباره داعش در این مناطق هشدار داده‌اند.