تحقیقات استیضاح: سفیر سابق آمریکا در اوکراین دلایل برکناری‌اش را زیر سوال برد

ماری یووانوویچ ۳۳ سال سابقه کار در دستگاه دیپلماسی آمریکا را دارد و سه بار به عنوان سفیر آمریکا کار کرده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماری یووانوویچ ۳۳ سال سابقه کار در دستگاه دیپلماسی آمریکا را دارد و سه بار به عنوان سفیر آمریکا کار کرده است

ماری یووانوویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین در برابر نمایندگان کنگره گفت که فراخواندن او به واشنگتن نتیجه "اتهامات تایید نشده" و اقدام کسانی بوده که "انگیزه‌های قابل تاملی" داشته‌اند. او که به عنوان فرد مطلع برای کمک به تحقیقات استیضاح به کنگره خوانده شده بود نسبت به "نفع شخصی" و "بازیگران بد" در دستگاه دیپلماسی آمریکا هشدار داده است.

خانم یووانوویچ که روز جمعه (۱۱ اکتبر) در برابر کمیته‌های پی‌گیر تحقیقات استیضاح حاضر شده بود گفت وقتی خبر برکناری خود از سوی دونالد ترامپ را شنیده "نمی‌توانسته آن را باور کند".

او که در سال ۲۰۱۶ از سوی باراک اوباما به عنوان سفیر اوکراین برگزیده شده بود ماه می گذشته و تنها چند ما پیش از به پایان رسیدن دوره ماموریتش در اوکراین به واشنگتن فراخوانده شد.

نام ماری یووانوویچ در دو هفته گذشته برجسته‌تر شده است چرا که در کانون تحقیقات استیضاح کنگره قرار گرفته است. نام او حتی در مکالمه تلفنی ۲۵ ژوئیه میان دونالد ترامپ و همتای اوکراینی‌اش، ولودیمیر زلنسکی به میان کشیده شد و آقای ترامپ از او به عنوان "خبر بد" یاد کرده بود؛ اصلاحی که معمولا به افرادی نامطبوع، دردسرساز و سخت‌گیر اطلاق می‌شود.

شب گذشته (پنجشنبه ۱۰ اکتبر) هم نام خانم یووانوویچ یک بار دیگر در صدر اخبار آمریکا قرار گرفت؛ وقتی که دو نفر از حامیان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ از سوی اف‌بی‌آی بازداشت و در برابر قاضی به نقض قوانین انتخاباتی و پولشویی متهم شدند.

بیشتر بخوانید

دو حامی مالی ستاد ترامپ بازداشت شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption در این عکس رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ، در کنار لو پارناس در هتلی در واشنگتن دیده می‌شود

یکی از اتهام‌های لو پارناس و ایگور فرومن، دو تاجر بازداشت شده، این است که از طریق کمک مالی به یک نماینده جمهوری‌خواه از او خواسته‌اند که برای برکناری ماری یووانوویچ به کاخ‌سفید فشار بیاورد.

این دو نفر همچنین از دستیاران رودی جولیانی، وکیل شخصی آقای ترامپ بوده‌اند و بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا به آقای جولیانی کمک می‌کرده‌اند که در اوکراین به دنبال اتهام فساد ادعایی علیه پسر جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما بروند.

اتهامی که دلایلی برای اثبات آن پیدا نشده اما آقای ترامپ و جمهوری‌خواهان می‌گویند حضور هانتر بایدن در هیات مدیره یک شرکت انرژی در اوکراین با توجه به این که هیچ تجربه‌ای در این باره نداشته، تنها می‌تواند به علت حضور پدرش، جو بایدن، در کاخ سفید بوده باشد و این که آقای بایدن در آن زمان (۲۰۱۶) نقش مستقیمی در اجرای سیاست‌های آمریکا در اوکراین بود.

در آن ایام اوکراین در اوج جنگ‌های داخلی با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق این کشور بود و همزمان مسکو با لشکرکشی به شبه جزیره کریمه، این بخش خودمختار را پس از یک همه‌پرسی مناقشه برانگیز از خاک اوکراین جدا و به روسیه ملحق کرده بود.

بیشتر بخوانید

ترامپ مانع از شهادت سفیر خود در برابر کنگره شد

در رسانه‌های آمریکا؛ آیا افسران اطلاعاتی علیه ترامپ قیام کرده‌اند؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم یووانوویچ از دیپلمات‌های باسابقه وزارت خارجه آمریکاست

سفیر سابق اوکراین در کنگره چه گفت؟

جلسه استماع ماری یووانوویچ در برابر سه کمیته پی‌گیر تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان روز جمعه غیرعلنی برگزار شد اما بخش‌هایی از سخنان او علنی شده است از جمله بیانیه آغازین او که در آن گفته: "با وجود این که می‌دانم در راستای خواسته‌های رئیس‌جمهور گام بر می‌داشتم، وقتی شنیدم کاخ‌سفید مرا بر اساس اتهامات غلطی که از سوی افرادی با انگیزه‌های قابل تامل برکنار می‌کند، برایم غیرقابل باور بود."

او گفته نمی‌داند چرا رودی جولیانی علیه او اقدام می‌کرده است.

رسانه‌های اغلب منتقد دولت در آمریکا می‌گویند آقای جولیانی در یک سال گذشته در اوکراین به دنبال ترغیب دولت این کشور برای راه اندازی تحقیقات درباره فساد ادعایی شرکت انرژی بورسیما و هانتر بایدن که در هیات مدیره این شرکت حضور داشته، بوده است.

اتهامی که دادستانی اوکراین پیش‌تر گفته بود تحقیقات درباره آن به جایی نرسیده است.

خانم یووانوویچ همچنین گفته: "این ادعا که من در سفارت به کارمندان گفته‌ام به حرف‌های پرزیدنت ترامپ گوش نکنید چرا که او به زودی استیضاح و برکنار خواهد شد، ادعایی نادرست است."

او همچنین به نمایندگان کنگره گفته که جو بایدن هرگز با او درباره پسرش هانتر و شرکت نفت و گازی که او در آن کار می‌کرده سخن به میان نیاورده است و خود خانم یووانوویچ هم هیچ‌گاه هانتر بایدن را ملاقات نکرده است.

این دیپلمات کهنه‌کار وزارت خارجه آمریکا ضمن انتقاد از "حملات از داخل" وزارت خانه متبوعش هشدار داده که "وقتی افراد بد" متوجه می‌شوند که "چه قدر راحت می‌شود با قصه‌سرایی‌ و بهتان و کنایه نظام را تحت تاثیر قرار داد" کشور متضرر خواهد شد.

او امروز به کنگره گفت که از سال ۲۰۱۸ به واسطه جان سالیوان، معاون وزیرخارجه مطلع شده بوده که آقای ترامپ قصد برکناری او را دارد حتی با این وجود که از او هیچ خطایی سر نزده است.

"او گفت رئیس‌جمهور اعتمادش را به تو از دست داده و دیگر دوست ندارد که تو سفیر باشی. او همچنین گفت که یک جریانی علیه من به راه افتاده".

حق نشر عکس AFP
Image caption گوردون ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا گفته از این که از حضور در کنگره منع شده عمیقا متاسف است

ماری یووانوویچ در اوت سال ۲۰۱۶ از سوی باراک اوباما به عنوان سفیر اوکراین به سنا معرفی شد و با وجود این که مجلس سنا در کنترل اکثریت جمهوری خواه بود توانست بدون دردسر رای اعتماد بگیرد.

نام او در متن افشاگر اطلاعاتی که نسبت به سوء استفاده از قدرت برای فشار بر دولت اوکراین با هدف نفع انتخاباتی آقای ترامپ هشدار داده است، برجسته شده است. این افشاگر اطلاعاتی که گزارشش مبنای تحقیقات استیضاح قرار گرفته از فراخوانی ناگهانی خانم یووانوویچ از اوکراین به عنوان یک هشدار قرمز نام برده است.

پس از برکناری خانم یووانوویچ، کاخ سفید یک سرپرست موقت برای سفارت آمریکا در اوکراین انتخاب کرد؛ بیل تایلر که او هم یک دیپلمات باسابقه است.

نام آقای تایلر است هم در جریان تحقیقات استیضاح برجسته شد چرا که کورت ولکر، نماینده ویژه آمریکا در اوکراین متن پیامک‌های رد و بدل شده میان خود و آقای تایلر و گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا را به کنگره تحویل داد.

در این پیامک‌ها سرپرست موقت سفارت آمریکا در اوکراین به صراحت ابراز نگرانی می‌کند که "آیا قرار است ما کمک نظامی را برای تامین مطامع سیاسی گرو بگیریم".

بیشتر بخوانید

ترامپ مانع از شهادت سفیر خود در برابر کنگره شد

کورت ولکر هم که در همان روزهای ابتدایی علنی شدن ماجرای گفتگوی تلفنی آقای ترامپ با رهبر اوکراین از سمت خود استعفا داد هفته گذشته برابر کنگره حاضر شد.

گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا هم که قرار بود این هفته در کنگره حاضر شد در آخرین لحظات و باو وجود پرواز از بروکسل به واشنگتن، در آخرین لحظات با دستور وزارت خارجه از حضور در برابر نمایندگان کنگره سر باز زد. هر چند وکلای او امروز به رسانه ها گفتند که اقای ساندلند آماده می شود که هفته آینده به کنگره برود.

این در حالی است که دو روز پیش پت سیپولون، وکیل کاخ‌سفید طی نامه‌ای ۸ صفحه‌ای به کنگره اعلام کرد که از نظر آقای ترامپ و دولت آمریکا تحقیقات آغاز شده در کنگره "غیرقانونی" و "بی‌اساس" است و به همین علت هم دولت در این رابطه با کنگره همکاری نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید

نبرد ترامپ با کنگره آمریکا: با تحقیقات استیضاح همکاری نمی‌کنیم