حملات ترکیه به سوریه: ۱۰۰ هزار نفر متواری شده‌اند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
کردهای سوریه؛ نگران دفاع از خود یا محافظت از داعشی‌ها

سازمان ملل متحد می‌گوید با ادامه حملات ارتش ترکیه به مناطق مرزی در شمال شرق سوریه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از اهالی این مناطق از بیم جان خود متواری شده‌اند. به گزارش سازمان ملل متحد بسیاری از مردم در شهرهای تل تمر و حسکه در مدارس پناه گرفته‌اند.

ترکیه حملات خود را از روز چهارشنبه و همزمان با دستور عقب‌نشینی دونالد ترامپ به نیروهای آمریکایی از این مناطق آغاز کرد.

هم‌زمان گروه‌های حقوق‌بشری از کشته شدن دست کم ۱۱ غیرنظامی در جریان این حملات خبر داده‌اند.

ترکیه هم مدعی شده که دهها نفر از شبه‌نظامیان را که آنکارا آنها را "شبه‌نظامیان گروه های تروریستی" می‌خواند در جریان این حملات کشته شده‌اند. کشته شدن یک سرباز ارتش ترکیه هم از سوی آنکارا اعلام شده است.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس EPA
Image caption Residents flee their home town of Ras al-Ain

ترکیه مدعی است که بنا دارد کریدوری حدود ۴۰۰ کیلومتر در این منطقه مرزی ایجاد کند تا حدود دو میلیون آواره جنگی سوریه را که طی سال‌های جنگ داخلی در این کشور به ترکیه پناه برده بودند را آنجا جای دهد.

اما بسیاری از دولت‌های اروپایی و نهادهای بین المللی نسبت به وقوع یک قوم‌کشی و کشتار کردها در جریان این حمله هشدار داده‌اند چرا که آنکارا کردهای سوریه و نیروی دموکراتیک سوریه را شاخه‌ای همسو با پ‌ک‌ک می‌داند، گروهی که ترکیه آن را یک تشکل تروریستی می‌‍خواند.

تحلیل‌گران می‌گویند عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این مناطق در حقیقت به ترکیه چراغ سبزی برای حمله به کردها بوده است.

در داخل آمریکا هم نمایندگان کنگره این کشور از هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه با انتقاد شدید از آقای ترامپ، برای تحریم ترکیه طرح‌هایی را برای رای‌گیری تدوین کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption زنان و کودکان آواره به مناطق شمال غربی سوریه چون شهر حسکه پناه برده‌اند

اس‌دی‌اف (نیروی دموکراتیک سوریه) که بخش مهمی از آن را شبه‌نظامیان کرد این کشور تشکیل می‌دهند متحد اصلی آمریکا در جنگ با داعش بوده و به همین علت اکنون منتقدان دولت آقای ترامپ را به "خالی کردن پشت متحدان" واشنگتن" متهم کرده‌اند.

آقای ترامپ اما ابراز امیدواری کرده که بتواند میان دو طرف میانجی‌گیری کند و همزمان تهدید کرده که اگر ترکیه در جریان این لشکرکشی از "خطوط قرمز" واشنگتن عبور کند و خاک سوریه را تصرف کند او "اقتصاد ترکیه را نابود" خواهد کرد.

آتش زدن پرچم ترکیه در ایران

در تحولی دیگر و همزمان با سومین روز حملات ترکیه به مناطق مرزی شمال‌شرق سوریه، در چند شهر کردنشین ایران هم تجمع‌هایی در اعتراض به حمله ترکیه به شمال سوریه برگزار شده است.

در یکی از این تجمع‌ها، در شهر بانه، معترضان پرچم ترکیه را به آتش کشیدند.

معترضان در شهرهای مختلف، از جمله سنندج و مریوان، علیه دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور شعار دادند؛ شعارهایی چون "مرگ بر ترکیه"، "مرگ بر اردوغان" و "روژاوا تنها نیست."

روژاوا نامی است که در کردی به مناطق کردنشین شمال سوریه گفته می‌شود.

در ویدئوهای منتشرشده ماموران پلیس ایران دیده می‌شوند اما تصویری از برخوردهای خشن معمول با تجمعات اعتراضی منتشر نشده است. فعالان حقوق بشر در کردستان ایران می‌گویند در مریوان نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان برخورد کرده و گزارش‌هایی هم از بازداشت چند نفر رسیده است.