عملیات ترکیه در سوریه؛ آمریکا تحریم‌هایی را بر آنکارا اعمال کرد

جنگجویان سوری مورد حمایت ترکیه در شهر عین عروس حق نشر عکس AFP
Image caption جنگجویان سوری مورد حمایت ترکیه در شهر عین عروس

آمریکا دو وزارتخانه و سه مقام ارشد دولت ترکیه را در واکنش به عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه تحریم کرده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا می گوید دونالد ترامپ همچنین در تماسی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از او خواسته فورا دست از حمله بردارد، به خشونت ها پایان دهد و پشت میز مذاکره بنشیند.

به گفته او رئیس جمهور آمریکا همچنین پیشنهاد کرده که آمریکا میانجیگری مذاکراتی میان ترکیه و نیروهای کرد را برعهده گیرد. آقای پنس گفت او در همین راستا به زودی به ترکیه سفر خواهد کرد.

او گفت آقای اردوغان در این تماس همچنین قول داده که به شهر کوبانی حمله نکند، درخواستی که مظلوم عبدی فرمانده نیروی عمدتا کردی دمکراتیک سوریه در تماسی با آقای ترامپ مطرح کرده بود.

پیشتر ارتش سوریه وارد نواحی شمال شرقی این کشور در نزدیکی جایی که ترکیه مشغول عملیات است شد، که می تواند به درگیری میان دو طرف منجر شود.

بیشتر بخوانید: ارتش سوریه در خلال عملیات ترکیه 'وارد منبج شد'

ارتش سوریه پس از توافقی با نیروهای تحت هدایت کردها که تا پیش از آن متحد آمریکا بودند وارد این منطقه می شود.

ترکیه می گوید هدف این عملیات بیرون راندن نیروهای کرد از نواحی مرزی و ایجاد یک "منطقه امن" است. ترکیه قصد دارد تا دو میلیون پناهنده سوری را که هم اکنون در ترکیه زندگی می کنند در این منطقه به عمق ۳۰ کیلومتر اسکان دهد.

بسیاری از این پناهندگان کرد نیستند و منتقدان اخطار می دهند این می تواند به پاکسازی قومی جمعیت بومی کردها در شمال سوریه منجر شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دولتی سوریه پیشتر به شهر تل تمر در شمال رسیدند

تحریم های آمریکا

استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا عصر دوشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت که تحریم های تازه تاثیر "شدیدی" بر اقتصاد ترکیه خواهد داشت.

وزارت دارایی آمریکا در بیانیه ای نوشت که دو وزارتخانه و سه مقام ارشد دولت ترکیه هدف گرفته شده اند.

در این بیانیه آمده است: "اقدامات دولت ترکیه جان غیرنظامیان را به خطر می اندازد و منطقه را بی ثبات می کند، که از جمله شامل تضعیف عملیات شکست داعش (گروه دولت اسلامی) است."

براساس تحریم هایی که آقای ترامپ فرمان آن را امضا کرده آمریکا کلیه مذاکرات تجاری با ترکیه را معلق می کند و تعرفه ای ۵۰ درصدی بر فولاد ترکیه را مجددا اعمال می کند.

مایک پنس که در این رویداد در محوطه کاخ سفید حضور داشت، اخطار داد که تحریم ها "ادامه خواهد یافت و شدیدتر خواهد شد مگر آنکه ترکیه آتش بسی فوری را اجرا کند، خشونت را متوقف کند و با مذاکره برای رسیدن به راه حلی درازمدت در مورد مسائل مربوط به مرز ترکیه و سوریه موافقت کند."

او گفت آقای ترامپ در گفتگوی تلفنی روز دوشنبه با آقای اردوغان بر این موضوع پافشاری کرده است.

آقای پنس بار دیگر تاکید کرد که آمریکا "چراغ سبزی برای حمله ترکیه به سوریه نشان نداده است."

آمریکا پیشتر گفت که ورود "غیرقانونی" ترکیه به سوریه به آزاد شدن بسیاری از جنگجویان اسیر شده داعش منجر شده است.

در روز دوشنبه کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به معلق کردن صادرات سلاح به ترکیه متعهد شدند هرچند این گام از سوی کل اتحادیه اروپا اعمال نشد.

ترکیه در واکنش گفت که همکاری با اتحادیه اروپا را به دلیل نگرش "غیرقانونی و تعصب آمیزش" بررسی خواهد کرد.

حق نشر عکس EPA

آقای ترامپ هفته پیش ناگهان تصمیم به خارج کردن نیروهای آمریکایی از حوالی مرز شمالی سوریه گرفت، حرکتی که فورا شروع عملیات ترکیه در شمال سوریه را به دنبال داشت.

میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا قبل از اعمال تحریم های تازه گفت که "عمیقا نگران" به وخامت گراییدن اوضاع در سوریه و "واکنشی است که کشور ما ظاهرا تاکنون به آن نشان داده."

او گفت: "برای سال ها ایالات متحده و شرکای کرد ما در سوریه قهرمانانه برای به تله انداختن داعش و نابودی خلافت آن جنگیده اند. رها کردن این جنگ در این مقطع و عقب کشیدن نیروهای آمریکایی از سوریه باعث ایجاد دقیقا همان شرایطی خواهد شد که سخت برای نابودی آن کوشیدیم و باعث ظهور مجدد داعش خواهد شد."

به گزارش گری اوداناهیو خبرنگار بی بی سی در واشنگتن بسیاری از منتقدان آقای ترامپ از جمله در حزب جمهوری خواه استدلال می کنند که اقدامات خود اوست که مسبب این بحران شده.

به گفته خبرنگار ما اما کاخ سفید می گوید آقای ترامپ فقط به قول انتخاباتی خود برای بازگرداندن نیروهای نظامی به کشور عمل کرده است، هرچند به نظر می رسد سربازان آمریکایی مستقر در شمال سوریه که شمارشان حدود هزار نفر است درحال جابجایی به عراق باشند.

آقای ترامپ صبح دوشنبه در توییتی نوشته بود: "ما درگیر جنگی دیگر که ۲۰۰ سال است میان دو ملت در جریان است نخواهیم شد. اروپا این فرصت را داشت که زندانیان داعشی خود را در اختیار بگیرد اما آنها نخواستند هزینه آن را بپردازند. آنها گفتند 'بگذار آمریکا هزینه‌اش را بدهد".'

"کردها شاید با آزاد کردن تعدادی زندانی می‌خواهند ما را درگیر کنند. ترکیه و کشورهای اروپایی، که بسیاری از نیروهای داعش از آنجا آمده‌اند، آنها را دوباره دستگیر می‌کنند. اما آنها باید بجنبند. تحریم‌های سنگین علیه ترکیه در راه است. آیا واقعا مردم فکر می‌کنند که ما باید با ترکیه که عضو ناتو است وارد جنگ شویم؟ جنگ‌های بی‌پایان خاتمه می‌یابند."

اظهارات اردوغان

رئیس جمهور ترکیه دوشنبه در سفری یه جمهوری آذربایجان از کشورهای غربی که حمله نظامی ترکیه را محکوم کرده‌اند انتقاد کرد و گفت: "آنها طرف چی کسی هستند؟ با متحدان ناتو یا با تروریست‌ها؟ نمی‌توانند جواب بدهند. غیرممکن است که هدف و منطق آنچه آنها انجام می‌دهند را فهمید. از خودم می‌پرسم آیا به خاطر این است که ترکیه تنها کشور مسلمان عضو ناتو است."

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای حمله نظامی ترکیه به سوریه را محکوم کرده و گفته اند این عملیات ثبات و امنیت منطقه را در خطر می اندازد، باعث رنج و آوارگی شهروندان و ممانعت از کمک‌های انسان‌دوستانه می‌شود و به روند سیاسی در سوریه که سازمان ملل هدایت می‌کند لطمه می‌زند.

در همین حال دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جهمور روسیه گفت کرملین می‌خواهد از هر گونه افزایش تنش جلوگیری کند: "از ابتدای این عملیات، در سطوح مختلف، روسیه از هیچ اقدامی که روند سیاسی در سوریه را بر هم بزند یا باعث تنش در این کشور شود استقبال نکرده است."

آقای پسکوف گفت رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و وزرای خارجه دو کشور با هم تلفنی صحبت کرده‌اند و یک خط ارتباطی بین ارتش دو کشور برقرار است