تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه: به کارمان ادامه‌می‌دهیم؛ دولت سوریه: ارتش وارد منبج شده است

ارتش سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption عکسی که امروز خبرگزاری دولتی سوریه از ورود ارتش این کشور به شهر عین عیسی منتشر کرده است

یکی از رهبران تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه می‌گوید ارتش سوریه وارد شهرها نخواهد شد و این دولت بدون تغییر به کارش ادامه خواهد داد.

خبرگزاری کرد هاوار، از عبدالحمید مهباش یکی از رهبران تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه نقل کرده که توافق نیروهای دموکراتیک با دولت سوریه صرفا نظامی است و قرار نیست ارتش سوریه وارد شهرها شود:

به گفته او "توافق نیروهای دموکراتیک و نیروهای دولت سوریه صرفا نظامی است و با آگاهی و تایید روسیه بوده است."

"این یعنی تشکیلات خودگردان به کار خود ادامه می دهد."

آقای مهباش گفت توافق نظامی با دولت شامل "استقرار نیروهای ارتش سوریه در طول مرز با ترکیه، از منبج تا رقه، حسکه، قامشلی تا آخرین نقطه در دریک."

او تاکید کرد که هدف این توافق شکست دادن و بیرون راندن ارتش ترکیه از خاک سوریه است بنابراین ارتش وارد شهرها نخواهد شد و دولت خودگردان و هفت کانتون (منطقه) آن -منطقه‌ای که کردها به آن روژاوا می‌گویند- مثل قبل و "بدون تغییر یا اصلاحی" به کار سازماندهی و اداره امور ادامه خواهد داد.

در همین حال تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید ارتش این کشور وارد شهر منبج شده است. این تلویزیون تصاویری را پخش کرد که گفت شادی مردم منبج از ورود ارتش سوریه بوده است. شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه می‌گویند آنهایی که وارد شهر شده‌اند عمدتا نیروهای کرد بوده‌اند.

منبج شهری است در شمال سوریه با صدهزار نفر جمعیت که بیشتر جمعیت آن را عرب‌ها و در درجه بعد کردها و اقلیت‌های دیگر تشکیل می‌دهند.

این شهر را شورشیان در سال ٢٠١٢ تصرف کردند اما دو سال بعد داعش آنها را شکست داد و شهر را در اختیار گرفت. دو سال بعد نیروهای دموکراتیک سوریه داعش را شکست دادند و کنترل شهر را به دست گرفتند.

دیروز رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت در حال تصمیم‌گیری درباره منبج است اما انتظار دارد نیروهای کرد از این شهر بیرون بروند. رسانه‌های طرفدار دولت در ترکیه از دولت می‌خواهند منبج را تصرف کند و رسانه‌های دیگر ترکیه هم خبر دادند که حمله به منبج قریب‌الوقوع است.

در همین حال وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفت در درگیری ارتش ترکیه با نیروهای کرد شهر منبج، یک سرباز کشته و هشت نفر دیگر زخمی شده‌اند اما پانزده نیروی کرد را هم "خنثی" کرده‌اند. در این بیانیه آمده بود که نیروهای کرد با خمپاره به ارتش ترکیه حمله کرده‌اند.

پیش از این، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است از درگیری‌های مشابهی بین نیروهای دموکراتیک سوریه و شورشیان سوری طرفدار ترکیه در اطراف منبج خبر داده بود.

دیروز ویدئویی منتشر شد که به نظر می‌رسید کاروان نیروهای آمریکایی را در راه خروج از سوریه نشان می‌دهد. گفته شد که آنها با پرچم آمریکا از جاده‌ای از حدود سی کیلومتری منبج عبور می‌کردند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه از درگیری‌هایی بین نیروهای شورشی طرفدار ترکیه با نیروهای دموکراتیک سوریه در حومه شهر راس العین خبر داد.

دیدبان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است می‌گوید نیروهای دموکراتیک سوریه دیشب "حمله‌ای سنگین به ارتش ترکیه و نیروهای سوری مورد حمایشان در نزدیکی راس العین" را آغاز کرده‌اند. ترکیه تاکید می‌کند که این شهر را در کنترل دارد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه از زمان حمله ترکیه به شمال سوریه، تاکنون هفتاد غیرنظامی و ١٣٥ نفر از شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه کشته شده‌اند. این نهاد شمار کشته شدگان نیروهای شورشی طرفدار ترکیه را ١٢٠ اعلام کرده است.

به گفته سازمان ملل ١٦٠ هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند.

پس از آنکه امریکا اعلام کرد نیروهایش را از شمال سوریه خارج می‌کند، ارتش ترکیه به شمال سوریه حمله کرد و گفت قصد دارد منطقه‌ای حائل به عمق سی و طول ٤٨٠ کیلومتر در طول مرزش با سوریه ایجاد کند و هم نیروهای کرد را که "تروریست" می‌داند از مرز دور کند هم یک تا دو میلیون آواره سوری را که در ترکیه هستند در آنجا اسکان دهد.

نیروهای دموکراتیک سوریه که نیروی زمینی اصلی در شکست دادن داعش در سوریه بودند از نیروهای عرب و کرد با رهبری کردها تشکیل شده و بعد از غلبه بر داعش کنترل منطقه را در اختیار داشته است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق، از گروه‌های اصلی نیروهای دموکراتیک سوریه را "تروریست" و شعبه‌ای از حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک می‌داند. یگان‌های مدافع خلق این موضوع را تکذیب می کنند و آمریکا هم موضع ترکیه را قبول ندارد.

امروز همچنین ایتالیا و بریتانیا گفتند که صادرات اسلحه را به بریتانیا متوقف می‌کنند. پیشتر نیز آلمان و فرانسه از اقدام مشابهی خبر داده بودند.

آمریکا هم گفته عملیات نظامی ترکیه را بیش از این تحمل نمی‌کند و تحریم‌هایی را از جمله بر صنعت فولاد ترکیه وضع کرده هر چند منتقدان آن را "خیلی کم، خیلی دیر" توصیف کرده‌اند.