محصلان مدرسه اسلامی نیجریه 'از شکنجه و زنجیر نجات یافتند'

پلیس حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس گفته است که با محصلان بدرفتاری می‌شد

پلیس در شمال نیجریه شصت و هفت نفر را که در یک مدرسه شبانه‌روزی اسلامی در زنجیر بودند آزاد کرده است.

دانش آموزان این مدرسه علوم اسلامی که بین هفت تا چهل سال سن دارند به پلیس گفته‌اند که در معرض شکنجه و بدرفتاری شدید قرار گرفته‌اند.

ماه گذشته، بیش از سیصد محصل مرد از یک مدرسه مشابه در ایالت کادونا، در مجاورت این منطقه آزاد شدند.

تعداد زیادی مدرسه شبانه‌روزی اسلامی در مناطق مسلمان‌نشین شمال نیجریه فعالیت دارند. به این مدارس اصطلاحا "الماجیری" گفته می‌شود که تلفظ محلی کلمه "المهاجرون" عربی است.

در اطلاعیه پلیس محلی آمده است که پاهای مردان و پسران محصل این مدرسه در زنجیر بود و مسئولان مدرسه با آنان "رفتار تحقیرآمیز و غیرانسانی داشتند." از بعضی از آنان سوء استفاده جنسی هم شده است.

یکی از محصلان این مدرسه به خبرگزاری رویترز گفته است که "کتک زدن، بدرفتاری و تنبیه بدنی همیشه در اینجا رواج داشت." او گفته است که مسئولان مدرسه تحت پوشش تدریس دینی به دانش‌آموزان به آزار و اذیت آنان می پرداختند. به گفته او: "پذیرش و تدریس ما در اینجا به خاطر رضای خدا نبوده است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption پاهای بعضی از محصلان در زنجیر بود

این مدرسه در شهر دائورا، ایالت کاتسینا واقع شده که محل تولد محمدو بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه است. تا کنون دو تن از معلمان این مدرسه در ارتباط با آزار محصلان مدرسه بازداشت شده‌اند.

یکی دیگر از محصلان گفته است که در ابتدا حدود سیصد نفر در این مدرسه ثبت نام کرده بودند اما اکثر آنان دست به فرار زدند. محصلان اسیر در این مدرسه سرانجام دست به شورش زدند و پلیس آنان را در حالی یافت که هنوز زنجیر به پا داشتند.

این مدرسه برای چندین دهه به عنوان دار القرآن یا مدرسه آموزش قرآن فعالیت داشت و تعدادی از دانش‌آموزان را به عنوان افراد دارای مشکلات رفتاری پذیرفته بود.

گزارش‌های متعددی از بدرفتاری با دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی اسلامی در شمال نیجریه منتشر شده و در بعضی از آنها، دانش‌آموزان برای تامین غذای مورد نیاز خود ناگزیر به گدایی پرداخته‌اند.

فقدان مراکز بازپروری در این منطقه باعث شده است تا بعضی از والدین کودکان "بد رفتار" و به اصطلاح "سرکش" خود را به مدارس شبانروزی اسلامی بسپارند. در نتیجه، این مدارس نقش نوعی دارالتادیب را هم بر عهده می‌گیرند که نتیجه آن بدرفتاری با دانش آموزان است.

رئیس جمهوری نجیریه بدرفتاری با دانش آموزا را به شدت محکومکرده است.

پس از انتشار گزارش‌هایی از بدرفتاری با دانش‌آموزان مدرسه اسلامی در کادونا، رئیس جمهوری نیجریه از رهبران دینی و سنتی مسلمانان نیجریه خواست تا به منظور "افشا و متوقف کردن سوء رفتار با دانش‌آموزان که سال‌هاست ادامه داشته و نادیده گرفته شده است با نهادهای دولتی همکاری کنند."

موضوعات مرتبط