نمایندگان پارلمان هنگ‌کنگ مانع از سخنرانی رئیس اجرایی شدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سخنرانی رئیس اجرایی از طریق ارتباط ویدیویی از تلویزیون هنگ‌کنگ پخش شد

سروصدای اعتراض‌آمیز تعدادی از نمایندگان پارلمان هنگ‌کنگ مانع از سخنرانی کری لم، رئیس اجرایی این سرزمین شد. سخنرانی خانم لم حاوی برنامه دولت محلی برای سال آینده بود اما نمایندگان آن را به خاطر نادیده گرفتن اوضاع متشنج کنونی و بی‌توجهی به تمامی خواست‌های معترضان "بی‌مورد" توصیف کردند.

جلسه پارلمان هنگ‌کنگ در روز چهارشنبه، ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر)، به منظور شنیدن و مذاکره پیرامون برنامه دولت تشکیل شده بود و انتظار می‌رفت که بحران سیاسی ناشی از تظاهرات اعتراضی چند ماه اخیر و واکنش به نگرانی معترضان از تضعیف دموکراسی موضوع اصلی آن را تشکیل دهد. خانم لم انگیزه این اعتراضات را صرفا مشکلات اقتصادی توصیف کرد و به تشریح سیاست دولت در این زمینه پرداخت.

این رویکرد با انتقاد جمعی از نمایندگان مواجه شد که با هو کردن رئیس اجرایی، مانع از آن شدند که وی سخنرانی خود را تمام کند. نمایندگان با اشاره به شعارهای تظاهرکنندگان، فریاد می‌زدند: "پنج خواسته، نه کمتر!" معترضان اکثرا از جناح طرفدار دموکراسی در پارلمان بودند.

با افزایش اعتراضات در صحن پارلمان، خانم لم جلسه را ترک کرد و سخنرانی او از طریق ارتباط ویدیویی از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد. او در این سخنرانی برداشت خود از علت تظاهرات ادامه‌دار این سرزمین را تشریح کرد و گفت که دلیل اصلی اعتراضات، کمبود مسکن بوده است و وعده داد که دولت در این زمینه تلاش بیشتری خواهد کرد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نمایندگان معترض مانع از سخنرانی کری لم (اول از چپ) شدند

تظاهرات هنگ‌کنگ از اواخر ماه مارس و در اعتراض به "لایحه استرداد مجرمین تحت تعقیب" از هنگ‌کنگ به سرزمین اصلی چین آغاز شد. در صورت تصویب این لایحه، افراد تحت تعقیب پلیس سرزمین اصلی که به هنگ‌کنگ بگریزند بازداشت و به سرزمین اصلی بازگردانده می‌شوند. رئیس اجرایی هنگ‌کنگ ارائه این لایحه به پارلمان را معلق کرده اما رسما آن را پس نگرفته است.

معترضان معتقد هستند که این قانون به دولت جمهوری خلق چین امکان خواهد داد تا منتقدان سیاسی را تحت عنوان مجرمان تحت پیگرد از هنگ‌کنگ تحویل بگیرد و محاکمه و مجازات کند. آنان همچنین نسبت به آینده هنگ‌کنگ ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که دولت چین در نظر دارد به تدریج اداره امور سیاسی این سرزمین را در دست بگیرد و حقوق دموکراتیک و ساختار حقوقی خاص آن را از میان بردارد. آنان لم کری را عامل اجرای این سیاست دانسته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرکنندگان با شعار "هنگ‌کنگ را آزاد کنید!" - تظاهرات اعتراضی هنگ‌کنگ کمابیش هفت ماه است که ادامه دارد

برخی از خواست‌های معترضان، که رهبری آنان را دانشجویان در دست دارند، شامل برخورداری تمامی مردم هنگ‌کنگ از حق رای در انتخاب نمایندگان پارلمان و رئیس اجرایی این سرزمین است. در حال حاضر، نیمی از نمایندگان پارلمان با رای مستقیم شهروندان ساکن حوزه‌های انتخاباتی و نیمی دیگر توسط نهادهای مورد تایید دولت چین انتخاب می‌شوند. اعضای پارلمان به دو جناح موسوم به طرفداران پکن و طرفداران دموکراسی تعلق دارند.

رئیس اجرایی هنگ‌کنگ نیز که ریاست دولت محلی را برعهده دارد از میان نامزدهای مورد تایید دولت چین توسط نمایندگان نهادهای مختلف انتخاب می‌شود هر چند ملزم به کسب رای اعتماد پارلمان است. تظاهرکنندگان این ترتیبات را قابل قبول نمی‌دانند و خواستار آن هستند که محدودیتی برای نامزدی انتخابات پارلمان وجود نداشته باشد و انتخاب نمایندگان فقط با رای مردم باشد.

در سال ۱۸۹۸، دولت وقت چین سرزمین هنگ‌کنگ را به مدت ۹۹ سال به بریتانیا اجاره داد. در این مدت، هنگ‌کنگ به یکی از مراکز عمده تجاری و اقتصادی منطقه تبدیل شد.

با انقضاء مدت اجاره در سال ۱۹۹۷، بریتانیا این سرزمین را به چین بازگرداند. هنگام بازگرداندن هنگ‌کنگ، دولت چین آزادی‌های دموکراتیک مردم این سرزمین را در چارچوب طرح "یک کشور، دو نظام سیاسی" تضمین کرد و وعده داد که در صدد تحمیل نظام کمونیستی سرزمین اصلی بر هنگ‌کنگ برنخواهد آمد. تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی معتقدند که دولت چین در نظر دارد این تعهد را نادیده بگیرد و نظام سیاسی خود را بر این سرزمین تحمیل کند.

پس از هفت ماه، تظاهرات اعتراضی هنگ‌کنگ همچنان ادامه دارد و در مواردی با خشونت و برخورد پلیس با معترضان همراه بوده است. در جریان تظاهرات تا کنون یک نفر به ضرب گلوله پلیس کشته و تعدادی زخمی و بازداشت شده‌اند.

موضوعات مرتبط