یک رهبر معترضان هنگ‌کنگ در 'حمله با چکش' مجروح شد

عکس آرشیوی از جیمی شم در جریان یک راهپیمایی اعتراضی
Image caption عکس آرشیوی از جیمی شم در جریان یک راهپیمایی اعتراضی

رهبر یکی از بزرگترین گروه های دموکراسی‌خواه در هنگ‌کنگ هدف حمله‌ای خشن قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شده است.

عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی جیمی شم، رهبر "جبهه مدنی حقوق بشر" (سی اچ آر اف)، را در حالی که با بدنی خونین کف خیابان افتاده نشان می دهد.

این ساعاتی پس از آن بود که رهبر این منطقه مجبور شد سخنرانی سالانه خود را به دلیل هو شدن در پارلمان معلق کند.

هنگ‌کنگ از ماه ژوئن صحنه تظاهرات انبوه کسانی بوده که خواهان نظامی دمکراتیک‌تر هستند، اعتراضاتی که نشانه ای از فروکش کردن آن به چشم نمی خورد.

گزارش ها حاکیست که چند مرد مسلح به چکش، در محله مونگ کوک واقع در شبه جزیر کولون، به او حمله کردند. "سی اچ آر اف" گفت که او به هنگام انتقال به بیمارستان به هوش بود.

این دومین بار از زمان شروع اعتراضات است که آقای شم هدف حمله قرار می گیرد. این گروه حمله را به حامیان دولت نسبت داد که در چند ماه گذشته به حمله به فعالان دموکراسی خواه مظنون هستند.

"جبهه مدنی حقوق بشر" در بیانیه ای نوشت: "پیوند دادن این حادثه به گسترش ارعاب سیاسی برای تهدید و محدود کردن تلاش های مشروع در زمینه حقوق طبیعی و قانونی دشوار نیست."

این گروه که پیشتر در طول تابستان چندین تظاهرات بزرگ ترتیب داده بود گفت که برای برگزاری یک راهپیمایی تازه در روز یکشنبه از پلیس درخواست مجوز کرده است.

مقام ها درخواست های اخیر این گروه را رد کرده اند، اما همزمان سایر فعالان تندروتر با سرپیچی از ممنوعیت ها تظاهرات کرده و با پلیس درگیر شده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption گزارش ها حاکیست که چند مرد مسلح به چکش به جیمی شم او حمله کردند

عفو بین الملل مقام های هنگ‌کنگ را ترغیب کرده است در مورد حمله تازه به آقای شم تحقیق کنند.

جاشوا رزنسزوای رئیس دفتر این گروه در شرق آسیا گفت: "جیمی شم درحال خونریزی کف خیابان رها شد و درحالی که از ناحیه سر جراحت دیده بود در بیمارستان بستری شد. حتی با توجه به افزایش حملات به فعالان، این حادثه به دلیل بی رحمانه بودن آن تکان دهنده است."

تعلیق سخنرانی لم

پیشتر سروصدای اعتراض‌آمیز تعدادی از نمایندگان پارلمان هنگ‌کنگ مانع از سخنرانی کری لم، رئیس اجرایی این سرزمین شد.

سخنرانی خانم لم حاوی برنامه دولت محلی برای سال آینده بود اما نمایندگان آن را به خاطر نادیده گرفتن اوضاع متشنج کنونی و بی‌توجهی به تمامی خواست‌های معترضان "بی‌مورد" توصیف کردند.

خانم لم انگیزه این اعتراضات را صرفا مشکلات اقتصادی توصیف کرد و به تشریح سیاست دولت در این زمینه پرداخت.

این رویکرد با انتقاد جمعی از نمایندگان مواجه شد که با هو کردن رئیس اجرایی، مانع از آن شدند که وی سخنرانی خود را تمام کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کری لم مجبور به رها کردن سخنرانی شد

با افزایش اعتراضات در صحن پارلمان، خانم لم جلسه را ترک کرد و سخنرانی او از طریق ارتباط ویدیویی از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد.

او در این سخنرانی برداشت خود از علت تظاهرات ادامه‌دار این سرزمین را تشریح کرد و گفت که دلیل اصلی اعتراضات، کمبود مسکن بوده است و وعده داد که دولت در این زمینه تلاش بیشتری خواهد کرد.

+ خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

تظاهرات هنگ‌کنگ از اواخر ماه مارس و در اعتراض به "لایحه استرداد مجرمین تحت تعقیب" از هنگ‌کنگ به سرزمین اصلی چین آغاز شد.

در صورت تصویب این لایحه، افراد تحت تعقیب پلیس سرزمین اصلی که به هنگ‌کنگ بگریزند بازداشت و به سرزمین اصلی بازگردانده می‌شوند. رئیس اجرایی هنگ‌کنگ ارائه این لایحه به پارلمان را معلق کرده اما رسما آن را پس نگرفته است.

معترضان معتقد هستند که این قانون به دولت جمهوری خلق چین امکان خواهد داد تا منتقدان سیاسی را تحت عنوان مجرمان تحت پیگرد از هنگ‌کنگ تحویل بگیرد و محاکمه و مجازات کند.

آنان همچنین نسبت به آینده هنگ‌کنگ ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که دولت چین در نظر دارد به تدریج اداره امور سیاسی این سرزمین را در دست بگیرد و حقوق دموکراتیک و ساختار حقوقی خاص آن را از میان بردارد. آنان لم کری را عامل اجرای این سیاست دانسته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرکنندگان با شعار "هنگ‌کنگ را آزاد کنید!" - تظاهرات اعتراضی هنگ‌کنگ کمابیش هفت ماه است که ادامه دارد

برخی از خواست‌های معترضان، که رهبری آنان را دانشجویان در دست دارند، شامل برخورداری تمامی مردم هنگ‌کنگ از حق رای در انتخاب نمایندگان پارلمان و رئیس اجرایی این سرزمین است.

در حال حاضر، نیمی از نمایندگان پارلمان با رای مستقیم شهروندان ساکن حوزه‌های انتخاباتی و نیمی دیگر توسط نهادهای مورد تایید دولت چین انتخاب می‌شوند. اعضای پارلمان به دو جناح موسوم به طرفداران پکن و طرفداران دموکراسی تعلق دارند.

در سال ۱۸۹۸، دولت وقت چین سرزمین هنگ‌کنگ را به مدت ۹۹ سال به بریتانیا اجاره داد. در این مدت، هنگ‌کنگ به یکی از مراکز عمده تجاری و اقتصادی منطقه تبدیل شد.

با انقضاء مدت اجاره در سال ۱۹۹۷، بریتانیا این سرزمین را به چین بازگرداند. هنگام بازگرداندن هنگ‌کنگ، دولت چین آزادی‌های دموکراتیک مردم این سرزمین را در چارچوب طرح "یک کشور، دو نظام سیاسی" تضمین کرد و وعده داد که در صدد تحمیل نظام کمونیستی سرزمین اصلی بر هنگ‌کنگ برنخواهد آمد. تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی معتقدند که دولت چین در نظر دارد این تعهد را نادیده بگیرد و نظام سیاسی خود را بر این سرزمین تحمیل کند.

پس از هفت ماه، تظاهرات اعتراضی هنگ‌کنگ همچنان ادامه دارد و در مواردی با خشونت و برخورد پلیس با معترضان همراه بوده است. در جریان تظاهرات تا کنون یک نفر به ضرب گلوله پلیس کشته و تعدادی زخمی و بازداشت شده‌اند.

موضوعات مرتبط