رای کنگره آمریکا علیه خروج از سوریه؛ ترامپ به اردوغان: حماقت نکنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان - مجلس نمایندگان با اکثریت بزرگ آراء تصمیم به خروج نظامی از سوریه را نکوهش کرد

اعضای مجلس نمایندگان کنگره آمریکا با اکثریت آراء از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، برای خروج نظامی از سوریه انتقاد کرده‌اند. این مصوبه با واکنش خشم‌آلود رئیس جمهوری مواجه شده است. همزمان، بعضی رسانه‌ها از ارسال نامه هشدار آمیز رئیس جمهوری آمریکا به رئیس جمهوری ترکیه در آستانه حمله نظامی به سوریه را خبر داده‌اند.

در رای‌گیری در مورد بیانیه مخالفت با سیاست دولت در مورد سوریه، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت ۳۵۴ رای موافق در برابر ۶۰ رای مخالف این بیانیه را تصویب کردند و سیاست دولت را نادرست خواندند. اکثریت مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در اختیار حزب دموکرات است اما در این رای‌گیری، بیش از یکصد و بیست تن از اعضای حزب جمهوری‌خواه - حزب رئیس جمهوری - هم به این بیانیه که توسط اکثریت دموکرات تهیه شده بود رای موافق دادند.

روز دوشنبه هفته گذشته رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که چند صد نظامی این کشور مستقر در مناطق کردنشین شمال شرق سوریه را خارج می‌کند. این افراد در جریان جنگ با نفرات داعش به شبه‌نظامیان تشکل موسوم به نیروی دموکراتیک سوریه کمک می‌کردند. در پی خروج نظامی آمریکا، دولت ترکیه اعلام کرد که در نظر دارد جهت ایجاد یک منطقه حایل در مرز سوریه به سرزمین‌های تحت اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه نیرو اعزام کند و عملیات نظامی ارتش این کشور با بمباران هوایی و توپخانه در روز چهارشنبه آغاز شد و از روز پنجشنبه، واحدهای نظامی ارتش و متحدان سوری ترکیه به جبهه اعزام شدند.

اقدام ترکیه با انتقادات گسترده در سطح جهانی از جمله از سوی شماری از کشورهای اروپایی و همچنین دولت آمریکا مواجه شده و مخالفان دونالد ترامپ تصمیم او را عامل بروز این وضعیت دانسته و در مورداحتمال فرار نفرات داعش از زندان‌های نیروهای دموکراتیک سوریه هشدار داده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سرتیپ عدنان احمد و سرهنگ احمد کردی، فرمانده کل و فرمانده دژبانی ارتش ملی سوریه تحت حمایت ترکیه در شهر منبج سوریه - ارتش ترکیه همراه با متحدان سوری خود به مناطق کردنشین حمله کردند

مصوبه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا با انتقاد شدید رئیس جمهوری مواجه شده است. وی در توییتر خود نوشت: "من تنها فردی هستم که می‌تواند برای امنیت نظامیان آمریکایی مبارزه کند و آنان از درگیری در جنگ‌های مسخره و بی پایان خلاص کند اما مورد ناسزا قرار گیرد." وی افزوده است: "دموکرات‌ها همیشه همین موضع را می‌پسندیدند تا اینکه من آن موضع را اتخاذ کردم."

وی همچنین مطلبی را از یکی از طرفداران خود بازتوییت کرد که گفته است: "هنگام ریاست جمهوری باراک اوباما که در صدد یافتن 'راه حل سیاسی ' برای جنگ داخلی سوریه بود، حدود پانصد هزار نفر انسان کشته شدند اما واکنش خشم‌آلود رسانه‌ها در مورد سیاست آمریکا در سوریه طی هفتاد و دو ساعت گذشته بیش از خشم آنان طی هفت سال کشتار بود."

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در گفتگو با خبرنگاران تصمیم به خروج نظامی از سوریه را "یک تصمیم راهبردی درخشان" توصیف کرد و گفت که ترکیه در نظر داشته برای اسکان حدود دو میلیون آواره سوری، یک نوار حایل امن در مرز با سوریه ایجاد کند. وی افزود که اگر دو کشور ترکیه و سوریه بخواهند بر سر اراضی با یکدیگر بجنگند، این موضوع ارتباطی به آمریکا ندارد و مهم این است که نظامیان آمریکایی از معرکه خارج شده‌اند.

در مورد وضعیت کردهای سوری، آقای ترامپ گفت که "آنها حالا امنیت بیشتری دارند و می‌دانند چطور بجنگند و همانطور که گفتم، اگر به گذشته برگردیم، می‌بینیم کردها فرشته هم نیستند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ به اردوغان توصیه کرده است در پی یافتن راه حلی مسالمت آمیز با کردهای سوریه باشد

ترامپ به اردوغان: حماقت نکنید

همزمان، رسانه‌های خبری از ارسال نامه دونالد ترامپ به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در آستانه خروج نظامی ایالات متحده از سوریه خبر داده‌اند.

آقای ترامپ هم در یک نشست خبری در واکنش به سئوال خبرنگاری که او را به نشان دادن "چراغ سبز" به ترکیه برای حمله به مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه متهم می‌کرد، گفت که چنین نبوده است. او گفت با ارسال نامه تندی برای آقای اردوغان، به او در این مورد هشدار داده بود. وی گفت که پس از گفتگو با رئیس جمهوری ترکیه، این نامه را برای او ارسال داشت و افزود که "نامه‌ای بسیار قوی بود، و هرگز چراغ سبز محسوب نمی‌شد."

رئیس جمهوری آمریکا گفت که اگر رسانه‌ها مایل باشند، متن نامه را منتشر می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ گفته است که مظلوم کوبانی آماده امتیازدهی به ترکیه بوده است

ساعاتی پس از آن، برخی رسانه‌های خبری از جمله شبکه تلویزیونی ام‌اس‌ان‌بی‌سی آمریکا، تصاویری از نامه‌ای با سربرگ کاخ سفید و امضای شناخته شده دونالد ترامپ منتشر کردند. این نامه تاریخ ۹ اکتبر، دو روز پس از اعلام تصمیم به خروج نظامی از آمریکا و همزمان با آغاز عملیات نظامی ترکیه علیه سوریه را دارد.

آقای ترامپ در این نامه نوشته است: "بیایید راه حل خوبی پیدا کنیم." وی به تهدید خود در مورد تخریب اقتصادی ترکیه در صورت اقدامات غیرقابل قبول آن کشور در سوریه اشاره کرده و خطاب به رئیس جمهوری ترکیه گفته است: "شما نمی‌خواهید مسئول کشتار هزاران نفر باشید و من هم نمی‌خواهم مسئول نابودی اقتصاد ترکیه باشم، و چنین هم خواهم کرد و شما پیشتر طعم [تحریم] ما را در ماجرای کشیش برونسون چشیده‌اید." اشاره وی به تحریم‌هایی است که چندی پیش در واکنش به بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه علیه آن کشور اعمال شد.

در ادامه نامه آمده است که : "من شخصا تلاش بسیاری کرده ام تا بعضی از مشکلات شما را حل کنم. دنیا را مایوس نکنید، شما می‌توانید یک راه حل خوب را انتخاب کنید."

آقای ترامپ افزوده است: "ژنرال مظلوم آماده مذاکره با شماست و آمده است امتیازهایی بدهد که قبلا داده نشده، من محرمانه یک نسخه از نامه‌ای را که به تازگی برایم ارسال داشته ضمیمه می‌کنم." ژنرال مظلوم کوبانی فرمانده عالی نیروهای دموکراتیک سوریه است.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به رجب طیب اردوغان نوشته است: "اگر شما این موضوع را به طور صحیح و به شیوه ای انسانی به نتیجه برسانید، تاریخ با نظر لطف به شما نگاه خواهد کرد، اما اگر چیز خوبی اتفاق نیفتد، تاریخ تا ابد به شما چون یک ابلیس خواهد نگریست." وی در پایان نامه نوشته است: "آدم کله شقی نباشید، حماقت نکنید!"

منابعی در دفتر ریاست جمهوری ترکیه به بی‌بی‌سی گفته‌اند که آقای اردوغان این نامه را رد کرده و آن را در سطل آشغال انداخته است.

با آغاز حمله ترکیه به مناطق تحت اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه این نیروها خواستار حمایت و کمک ارتش سوریه و نیروهای روسی شده‌اند. برخی منابع خبری به نقل از مظلوم کوبانی گزارش کرده‌اند که رئیس جمهوری آمریکا با همکاری این نیروها و دولت‌های سوریه و روسیه مخالفتی نکرده است.