ونزوئلا عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شد

نیکلاس مادورو در حالی از این رویداد استقبال کرده که خود متهم به سرکوب مخالفان سیاسی دولت است حق نشر عکس Reuters
Image caption نیکلاس مادورو در حالی از این رویداد استقبال کرده که خود متهم به سرکوب مخالفان سیاسی دولت است

ونزوئلا موفق به عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شده است. این در حالی است که همین شورا کمیته‌ای را برای یافتن حقایق درباره نقض حقوق بشر در ونزوئلا به این کشور تعیین کرده است. آمریکا از عضویت ونزوئلا به شدت انتقاد کرده اما نیکلاس مادورو آن را ستایش کرده است.

این انتخاب طی جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر ژنو روی داد و طی آن ونزوئلا به عنوان یکی از ۱۴ کرسی آمریکای لاتین به عضویت شورای حقوق بشر درآمد که ۴۷ عضو دارد.

دولت ونزوئلا این عضویت را "دستاوردی بزرگ" توصیف کرده است.

این در حالی است که دولت ونزوئلا به رهبری نیکلاس مادورو به شکنجه و زندانی کردن مخالفان سیاسی خود و بازداشت و حصر رهبران مخالفان متهم است.

همزمان آمریکا، اغلب کشورها در آمریکای لاتین و بیش از ۵۰ کشور دیگر چون بریتانیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا در کنار اتحادیه اروپا نیکلاس مادورو را دیگر به عنوان رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسند و در عوض خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی این کشور و رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته‌اند.

چین، کوبا و روسیه کشورهایی بودند که از عضویت ونزوئلا در شورای حقوق بشر حمایت کردند و همزمان کشورهای دیگری چون مکزیک خواستار مذاکره میان دولت ونزوئلا و مخالفان شده است.

در کنار ونزوئلا، برزیل هم موفق شده کرسی دیگری که در شورای حقوق بشر خالی مانده بود را کسب کند.

این انتخاب امروز (پنجشنبه ۱۷ اکتبر) در حالی روی داد که دو روز پیش لوئیس چاربونیو، از مقام‌های دیدبان حقوق بشر از اعضا خواسته بود که علیه ونزوئلا رای دهند.

ماه سپتامبر گذشته هم شورای حقوق بشر اعلام کرده بود که یک گروه حقیقت یاب را در ارتباط با موارد ادعایی نقض حقوق‌بشر در ونزوئلا به این کشور اعزام می‌کند.

نیکلاس مادورو که امروز از این انتخاب ستایش کرد با تصمیم همین شورا در ماه سپتامبر مخالفت و آن را محکوم کرده بود.