انتقاد تند رهبران جمهوری‌خواه از سیاست ترامپ برابر حملات ترکیه

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آتش بس در سوریه؛ اردوغان: اگر کرد‌ها نروند دوباره شروع می‌کنیم

رهبران برجسته حزب جمهوری‌خواه با انتقاد از عملکرد دونالد ترامپ در قبال حملات ترکیه به کردها، سیاست کاخ‌سفید را کابوس‌آور توصیف کرده و همزمان اقدام ترکیه در شمال سوریه را "پاکسازی قومی" خوانده‌اند.

این در حالی است که آقای ترامپ با دفاع از عملکرد خود در جریان حملات ترکیه به شمال سوریه و نیروهای کرد در این مناطق، این درگیری‌ها را به نزاع کودکان در زمین بازی تشبیه کرده است.

همزمان نهادهای حقوق بشری از احتمال وقوع جرایم جنگی در جریان این درگیری‌های خونین سخن گفته‌اند.

آقای ترامپ که روز پنجشنبه (۱۷ اکتبر) در یک میتینگ انتخاباتی در تگزاس حاضر شده بود گفت: "مثل (نزاع) دو بچه در زمین بازی، اول باید اجازه دهید با هم درگیر شوند و بعد بروید جلو و جدایشان کنید."

آقای ترامپ که طی دو هفته گذشته به شدت از سوی رهبران هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات مورد انتقاد قرار گرفته و بسیاری فرمان او برای عقب‌نشینی سربازان آمریکایی از مرز سوریه را چراغ سبزی به ترکیه برای حمله به کردها ارزیابی کرده‌اند، با دفاع از عملکرد خود گفته: "آنچه من کردم غیرمتعارف بود... گفتم اونها باید اول با هم بجنگند. برای چند روزی با هم درگیر شدند. درگیری که خیلی هم شریرانه بود."

روز جمعه میچ مک‌کانل، رئیس جمهوری‌خواه مجلس سنا با انتشار یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست به شدت از عملکرد آقای ترامپ در قبال حمله ترکیه به سوریه انتقاد کرد و آن را "کابوس" خواند.

رهبر برجسته جمهوری‌خواهان که معمولا از موضع حامی آقای ترامپ با تصمیمات کاخ‌سفید برخورد می‌کند در این یادداشت هشدار داده که چنانچه خروج سربازان آمریکایی از سوریه متوقف نشود علاوه بر از دست رفتن زحمات شکست داعش، زمینه برای تجدید قوای "گروه‌های تروریستی" فراهم خواهد شد و پیامدهای آن در نهایت به خاک آمریکا و امنیت ملی این کشور هم آسیب خواهد رساند.

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای مک‌کانل هشدار داده که خروج آمریکا از سوریه به ایران و روسیه فرصت عرض‌اندام خواهد داد

همزمان امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با گله کردن از نحوه اطلاع‌رسانی در مورد عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه گفته او این خبر را نخستین بار نه از طریق کانال‌های مرسوم دیپلماتیک که از طریق توییتی که آقای ترامپ منتشر کرده متوجه شده است.

"تا آنجا که من می‌دانم ما عضو ناتو هستیم و آمریکا و ترکیه هم عضو این پیمان نظامی هستند... (با این حال) من هم مثل بقیه از طریق یک توییت متوجه شدم که آمریکا تصمیم به فراخوانی نیروهای خود گرفته است."

در تحولی دیگر سناتور برجسته جمهوری خواه، لیندزی گراهام گفته که تلفنی با ژنرال مظلوم کوبانی فرمانده کردها صحبت کرده است.

در اطلاعیه‌ای که دفتر سناتور گراهام عصر جمعه منتشر کرد آمده که آقای کوبانی ضمن ابراز نگرانی از برقرار ماندن آتش‌بس گفته اجازه نخواهد داد که پاکسازی قومی در این مناطق روی دهد.

آقای گراهام در این اطلاعیه گفته "کردها با برقراری یک منطقه امن مشلکی ندارند اما این ایجاد منطقه امن نیست، این اشغال نظامی است که به آواره شدن صدها هزار نفر انجامیده. این یک پاکسازی قومی است."

حق نشر عکس AFP
Image caption این تصاویر از دود ناشی از انفجار در صبح جمعه در حوالی راس العین است که رسانه‌های بین‌المللی منتشر کرده‌اند

ترکیه حملات خود علیه مواضع کردها در مناطق مرزی سوریه را تنها ساعاتی پس از اعلام عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی آغاز کرد.

آقای اردوغان مدعی است که هدف اصلی این حملات پاکسازی منطقه از گروهای "تروریست" و ایجاد یک منطقه امن برای اسکان حدود دو میلیون جنگ‌زده سوری در این مناطق است.

کردها که با حمایت آمریکا نقش محوری در شکست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه داشتند از سوی دولت ترکیه همسان پ‌ک‌ک یک گروه تروریستی محسوب می‌شوند و آنکارا می‌گوید با عقب راندن این نیروها از مناطق مرزی خود با سوریه قصد دارد منطقه ای به طور ۴۳۰ کیلومتر را امن و آماده اسکان صدها هزار جنگ‌زده سوری کند.

روز گذشته و همزمان با سفر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به آنکارا و مذاکره با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که با توقف ۵ روزه حملات به شرط عقب‌نشینی کردها از مناطق مورد هدف ترکیه موافقت کرده است.

اخبار مرتبط

ترکیه با آتش‌بس ۵ روزه موافقت کرد تا 'کردها عقب‌نشینی کنند'

با وجود اعلام این آتش‌بس موقت، امروز (جمعه ۱۸ اکتبر) از مناطق مرزی در شمال‌شرق سوریه گزارش شد که درگیری‌ها همچنان ادامه دارد هر چند آقای اردوغان ادامه درگیری‌ها را تکذیب کرده است.

از زمان آغاز حملات ترکیه به این مناطق ۱۶۰ تا ۳۰۰ هزار نفر از ساکنان شهرهایی چون راس‌العین و تل البیض آواره شده‌اند و نگرانی‌ها از وقوع یک پاکسازی قومی علیه کردها در این مناطق شدت گرفته است.

در همین حال، گزارش‌های تایید نشده‌ای از استفاده از گاز فسفر در جریان حملاتی که از روز ۹ اکتبر تحت رهبری ترکیه آغاز شده مخابره شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران خانواده از بیم جان فرزندان خود به مناطق دیگر سوریه و حتی عراق رفته‌اند

آخرین تحولات در منطقه چیست؟

روز جمعه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گزارش‌ها از ادامه درگیری در مناطق مرزی ترکیه با سوریه را تکذیب کرد و آنها را "اطلاعات غلط" خواند هر چند رسانه‌های بین‌المللی صبح امروز (جمعه) تصاویری از چند انفجار در شهر راس العین منتشر کردند. راس العین یکی از اصلی‌ترین جبهه‌های درگیری میان کردها و ارتش ترکیه بوده است.

کردها گفته‌اند به آتش‌بس در راس العین و تل ابیض عمل خواهند کرد هر چند تصریح کرده‌اند که سایر مناطق شامل مذاکرات آتش‌بس نبوده است.

اخبار مرتبط

اردوغان: نیروهای کرد در حال خروج از مناطق مرزی هستند

روز پنجشنبه اعلام شد که ترکیه با متوقف کردن ۵ روزه حملات خود موافقت کرده و قرار شده که آمریکا هم به کردها کمک کند که عقب‌نشینی خود از مناطق مورد نظر ترکیه برای ایجاد منطقه امن را آغاز کنند.

در همین رابطه، آقای اردوغان امروز (جمعه) اعلام کرد که کردها عقب‌نشینی از این مناطق را آغاز کرد‌ه‌اند اما با وجود این به گفته رئیس جمهوری ترکیه، نیروهای ارتش این کشور در این مناطق باقی خواهند ماند تا از "عقب‌نشینی و تخلیه کردها از شمال شرق سوریه" اطمینان یابند.

حق نشر عکس AFP
Image caption عکس هورین خلف (چپ) به همراه یکی دیگر از پیشمرگه‌های کرد کشته شده در جریان درگیری های ۹ روز گذشته در دستان تجمع‌کنندگان معترض به حملات ترکیه در بیروت

آیا جنایت جنگی روی داده است؟

بنابر گزارش نهاد غیردولتی ناظر بر اوضاع حقوق بشری در سوریه که مقر آن در بریتانیا است از زمان آغاز حملات ترکیه در روز نهم اکتبر تا امروز (۱۸ اکتبر) حدود ۵۰۰ نفر در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند که از میان آنها ۲۲۴ نفر از شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه (اس‌دی‌اف) به رهبری کردها بوده‌اند. بنابر این گزارش ۱۸۳ نفر هم از شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه کشته شده‌اند و همزمان ۷۲ غیرنظامی هم در این میان جان باخته‌اند. ۲۰ شهروند ترکیه هم در میان قربانیان غیرنظامی هستند.

در همین حال برخی از روزنامه مدعی شده‌اند که نیروهای ترکیه از گاز سفید فسفر علیه کردها در سوریه استفاده کرده‌اند. آن طور که گزارش شده قربانیان این حملات دچار سوختگی شدید شده‌اند چون مواد شیمیایی در این نوع سلاح‌های شیمیایی در تماس با رطوبت بدن ایجاد می‌سوزد و همزمان گاز منتشر شده به ریه‌ها شدیدا آسیب می‌رساند.

اخبار مرتبط

ترکیه مکررا گفته که سلاح شیمیایی در زرادخانه نیروهای اعزامی به شمال سوریه وجود ندارد اما برخی از گروه‌های کرد می‌گویند شبه‌نظامیانی که به نیابت از آنکارا علیه کردها می جنگند از این سلاح‌ها استفاده کرده‌اند.

سخنگوی سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی هم روز جمعه گفت که این نهاد دیدبان هنوز نمی‌تواند درباره "صحت و سقم این ادعاها" اظهارنظر کند اما از وجود این گزارش‌ها مطلع است و مشغول جمع‌آوری مدارک و شواهد است.

با وجود این، سازمان عفو بین‌الملل که یک نهاد حقوق بشری غیردولتی است گفته "شواهد قوی از وقوع جنایات جنگی از سوی نیروهای ترکیه" به دست آورده است.

عفو بین‌الملل نیروهای ترکیه را به اعدام‌های صحرایی و حمله بدون تبعیض به غیرنظامیان متهم کرده است.

این سازمان حقوق بشری می‌گوید هورین خلف، سیاستمدار فمینیست کرد و دبیرکل حزب سوریه فردا در روز ۱۲ اکتبر ابتدا از خودرو به پایین کشیده شده بعد مورد ضرب و جرح قرار گرفته و در نهایت با گلوله به قتل رسیده است.

عفو بین‌الملل همچنین می‌گوید در جریان حملات هوایی و توپخانه ترکیه چند کودککشته شده‌اند.

این در حالی است که شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه نقش داشتن در قتل هورین خلف را تکذیب می کنند و آقای اردوغان هم تاکید کرده که هدف از عملیات نیروهای تحت امر او استقرار صلح و پاکسازی منطقه است؛ هدفی که به گفته او مورد استقبال جامعه جهانی هم هست.