حسن نصر‌الله: تمام احزاب سیاسی لبنان باید مسئولیت مشکلات اقتصادی را بپذیرند

حق نشر عکس AFP
Image caption عکس از آرشیو

حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان در واکنش به ناآرامی‌های اخیر در این کشور گفته 'تمامی احزاب سیاسی این کشور باید مسئولیت مشکلات اقتصادی را که به اعتراضات خیایانی منجر شده بپذیرند. '

آقای نصرالله امروز شنبه (۱۹ اکتبر) در یک سخنرانی تلویزیونی ضمن اعلام حمایت از دولت لبنان، خواستار "دستور کار جدید" درباره مالیات شده است.

به گفته آقای نصرالله، حزب‌الله لبنان خواستار استعفای دولت با وجود اعتراضات گسترده در این کشور نیست.

آقای نصرالله در عین حال گفته با اعمال مالیات بر روی قشر فقیر، "او مجبور خواهد شد از طرفدارانش بخواهد به خیابان‌ها بیایند."

دیروز جمعه (۱۸ اکتبر) پس از آنکه هزاران نفر در سراسر لبنان به خیابانها ریختند، نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان در بیروت گاز اشک‌آور پرتاب کردند.

معترضان لاستیک‌ها را در خیابان آتش زدند و ده‌ها نفر در این درگیری‌ها مجروح شدند.

این تظاهرات از بزرگترین اعتراضات در لبنان در سال‌های اخیر بوده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
لبنان: 'انتفاضه مالیاتی' یا 'انقلاب واتس‌آپی'؟

این ناآرامی‌ها در پی انتشار برنامه‌های مربوط به افزایش مالیات صورت گرفت که بر روی خدمات پیام‌رسانی شبکه‌هایی مانند واتس‌آپ در دسترس قرار گرفت.

این اقدام که بعدتر دولت گفت کنار گذاشته می‌شود، خشم عمومی گسترده‌ نسبت به شرایط وخیم اقتصادی و اقدامات جدید ریاضت اقتصادی را شعله‌ور کرد.

در پیام‌های صوتی بر روی واتس‌آپ و اپ‎های مشابه، دولت از افزایش روزانه مالیات معادل ۰.۲۰ دلار خبر داده بود.

علی‌رغم اینکه از افزایش مالیاتی چند ساعت بعد عقب‌نشینی شد، اما اعتراضات ادامه پیدا کرد.

حدود یک ماه پیش هم صدها نفر در اعتراض به بحران اقتصادی جاری در لبنان به خیابان‌های بیروت، پایتخت این کشور ریختند.

از حدود چهار ماه پیش با تصویب پارلمان لبنان، دولت به سیاست‌های ریاضتی در اقتصاد روی آورده و به منظور کاهش کسری بودجه و دریافت میلیاردها دلار کمک خارجی، هزینه‌های خدمات عمومی را کاهش داده است.

دولت لبنان با ۸۶ میلیارد دلار بدهی، یکی از مقروض‌ترین دولت‌های جهان در مقایسه با حجم اقتصاد کشور است. حجم این بدهی به اندازه یک و نیم برابر کل تولید ناخاص سالانه لبنان است.

موضوعات مرتبط