جانسون در نامه‌ای بدون امضا خواستار تاخیر در برگزیت شد

Boris Johnson حق نشر عکس Reuters

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیمه شب شنبه به وقت بریتانیا در نامه‌ای بدون امضا از اتحادیه اروپا خواسته است برگزیت - خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - را عقب بیاندازد.

این درخواست با یک نامه ثانوی همراه بود که آن جانسون آن را امضا کرده و در آن می گوید هرگونه تاخیر در این کار را اشتباه می داند.

نخست وزیر بریتانیا بعد از شکست در رای گیری پارلمانی، براساس قانون موظف بود از اتحادیه اروپا بخواهد تاریخ خروج که برای روز ۳۱ اکتبر تعیین شده را تمدید کند.

انتظار می رود دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، درباره تمدید این مهلت با سران اتحادیه اروپا رایزنی کند.

نامه اول دفتر نخست وزیر بریتانیا به آقای تاسک خواستار به تعویق انداختن فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می شود. نخست وزیر براساس قانون موسوم به "بن" که ماه پیش در پارلمان تصویب شد موظف به این کار است.

نسخه اصلی و نسخه الکترونیکی (ای میل) این نامه از سوی سر تیم بارو، نماینده بریتانیا در بروکسل، منتقل شد.

آقای جانسون علاوه بر این نامه دو سند دیگر تحویل اتحادیه اروپا داده است.

سند اول یاداشتی از سوی آقای بارو است که توضیح می دهد نامه به معنی اطاعت از قانونی است که مورد توافق پارلمان بریتانیا قرار گرفته.

اما نامه دوم از طرف آقای جانسون، که این بار امضا شده، توضیح می دهد که به عقیده او عقب انداختن برگزیت غلط است.

این نامه همچنین از رهبران اتحادیه اروپا درخواست می کند از نمایندگان پارلمان بریتانیا بخواهند در تصمیم خود تجدید نظر کنند و فورا به توافقی که دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر آن توافق کرده اند رای دهند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption همزمان با جلسه روز شنبه، مخالفان برگزیت در مرکز شهر لندن دست به راهپیمایی زدند

پیشتر در روز شنبه با رای نمایندگان پارلمان بریتانیا، اصلاحیه تاخیر برگزیت به تصویب رسید، اما بوریس جانسون در واکنش گفت طی این هفته، لایحه‌ای برای خروج بدون تاخیر از اتحادیه اروپا را ارائه خواهد کرد.

جلسه روز شنبه پارلمان یا "مجلس عوام بریتانیا" که به مدت پنج ساعت به طول انجامید از جلسات تاریخی این نهاد توصیف شد. این نخستین بار در ۳۷ سال گذشته بود که نمایندگان پارلمان بریتانیا در روز شنبه (از روزهای تعطیل آخر هفته)، تشکیل جلسه دادند.

بر اساس برنامه‌ریزی فعلی، بریتانیا باید در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج شود.

دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا در روز پنج‌شنبه هفته گذشته به توافقی جدید دست یافتند. قرار بود که این توافق در روز شنبه در پارلمان بریتانیا به رای گذاشته شود.

اما یکی از نمایندگان مستقل به نام اولیور لتوین، اصلاحیه‌ای به پارلمان ارائه کرد که حتی در صورت تصویب توافق نیز دولت موظف شود از اتحادیه اروپا درخواست کند تا برگزیت یا خروج از این اتحادیه به تاخیر بیافتد.

در واقع این اصلاحیه در ادامه یکی از قوانینی که پیشتر تصویب شده بود ارائه شد که بر اساس آن، اگر تا پایان روز شنبه، پارلمان به توافقی میان بریتانیا و اتحادیه اروپا رای ندهد، نخست‌وزیر باید خواستار تاخیر برگزیت تا روز ۳۱ ژانویه شود.

این اصلاحیه با ۳۲۲ رای موافق در مقابل ۳۰۶ رای مخالف تصویب شد.

دولت نیز در واکنش به این مصوبه تصمیم گرفت که قید رای‌گیری برای توافق را بزند، چرا که این مصوبه در تضاد کامل با موضع نخست‌وزیر بریتانیا قرار دارد.

آقای جانسون بارها گفته که بریتانیا باید در هر صورت در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود.

او بعد از رای‌گیری شنبه گفته بود حاضر نیست درباره تاخیر بیشتر با اتحادیه اروپا مذاکره کند.