ناآرامی‌های لبنان؛ استعفای وزیران مسیحی از دولت ائتلافی

معترضان در بیروت از کناره‌گیری حزب نیروهای لبنانی از دولت استقبال کرده‌ و خواستار استعفای وزیران دیگر شدند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان در بیروت از کناره‌گیری حزب نیروهای لبنانی از دولت استقبال کرده‌ و خواستار استعفای وزیران دیگر شدند.

یکی از احزاب مسیحی لبنان اعلام کرد که در پی اعتراض‌های مردمی از دولت ائتلافی کناره‌گیری می‌کند.

بیروت، طرابلس و چند شهر دیگر برای چهارمین روز متوالی با موجی از اعتراض‌های خیابانی رو به رو است. ده‌ها هزار تن از شهروندان لبنان در اعتراض به افزایش مالیات به خیابان‌ها آمده و دولت را به "فساد" متهم کرده‌اند.

سمیر جعجع، رهبر حزب نیروهای لبنانی گفته: "اکنون ما متقاعد شده‌ایم که دولت در برداشتن گام‌هایی برای حفظ وضعیت ناتوان است. بنابراین این مجموعه تصمیم گرفت تا وزیرانش از دولت استعفا کنند."

نام سمیر جعجع با دوران رهبری شبه نظامیان مسیحی (فالانژها) گره خورده است. این شبه نظامیان در جنگ داخلی لبنان نقش ایفا کرده است. حزب فالانژ لبنان بعدها به حزب کتائب تغییر نام داد. با این همه همواره از آن به عنوان جریانی "تندرو" یاد می‌شود.

حزب نیروهای لبنانی، به رهبری آقای جعجع یک تشکل سیاسی مسیحی نزدیک به مارونی‌ها است. مارونی‌ها از اقوام اصلی تشکیل دهنده جمعیت لبنان هستند و بر اساس تقسیم قدرت در نظام سیاسی این کشور روسای جمهوری از میان سیاستمداران مسیحی برگزیده می‌شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حکومت ایران مسوولیت ناپدید شدن چهار ایرانی در لبنان را متوجه فالانژهای مسیحی ‌می‌داند.

مارونی‌ها پیرو کلیسای کاتولیک شرقی هستند و در جامعه سیاسی لبنان نقش قابل توجهی ایفا می‌کنند.

حکومت ایران مسوولیت ناپدید شدن چهار ایرانی در لبنان را متوجه فالانژهای مسیحی ‌می‌داند.

بر اساس روایت رسانه‌های ایران، ۱۴ تیر ۱۳۶۱ خورشیدی یک دستگاه خودروی سیاسی متعلق سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسیر بازگشت از طرابلس به بیروت از سوی این شبه نظامیان متوقف می‌شود. در این خودرو احمد متوسلیان، فرستاده نظامی، محسن موسوی، کاردار، تقی رستگارمقدم، کارمند سفارت، و کاظم اخوان، عکاس و خبرنگار ایرنا، به مکانی نامعلوم منتقل می‌شوند و از آن زمان ناپدید شده‌اند.

استقبال از کناره‌گیری مارونی‌ها از دولت

اعلام استعفای حزب نیروهای لبنانی از دولت ائتلافی در حالی است که به گفته وزیر دارایی لبنان، در پی نشستی با حضور سعد حریری، نخست وزیر این کشور موافقت شده تا در "بودجه نهایی" به میزان مالیات‌ها افزوده نشود.

حزب نیروهای لبنانی در دولت ائتلافی لبنان چهار وزیر دارد. با اعلام تصمیم به استعفای این وزیران، قرار است به زودی هیات دولت برای خروج از "بحران" نشستی اضطراری برگزار و برنامه اصلاحات اقتصادی ارائه کند.

معترضان به دولت در پایتخت از کناره‌گیری این حزب استقبال کرده‌ و خواستار استعفای وزیران دیگر احزاب شده‌اند. همزمان با انتشار استعفای چهار وزیر، معترضان در طرابلس به نشانه شادمانی آتش بازی راه انداختند.

کانون بانک‌های لبنان اعلام کرده که با گسترش اعتراض‌‎‌ها، بانک‌ها به طور موقت تعطیل می‌مانند.

ادامه این اعتراض‌های خیابانی باوجود درخواست سیاستمداران به خویشتنداری معترضان و همچنین بازداشت ده‌ها در روز جمعه (هجدهم اکتبر) است. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان از خودروهای آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند. ارتش هم روز شنبه از تظاهرکنندگان خواست تا تا اعتراض خود را "مسالمت‌آمیز" بیان کرده و از آسیب به اموال عمومی و خصوصی خودداری کنند.

موضوعات مرتبط