درخواست دولت بریتانیا برای رای‌گیری دوباره توافق برگزیت رد شد

برکو
Image caption جان برکو، رئیس پارلمان بریتانیا

رئیس پارلمان بریتانیا امروز (دوشنبه، ٢٩ مهر) درخواست دولت این کشور را برای رای‌گیری دوباره درباره توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت، رد کرد.

جان برکو در توضیح نظر خودش گفت که دولت همان طرحی را که روز شنبه به پارلمان ارائه کرد، دوباره بدون تغییر به صحن پارلمان‌ آورده است.

بر اساس برنامه‌ریزی فعلی، بریتانیا باید در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود، اما به دلیل مصوبه‌ای که نمایندگان پارلمان این کشور در روز شنبه تصویب کردند، دولت این کشور ناچار شد از اتحادیه اروپا درخواست کند این مهلت را تمدید کند.

اصلاحیه‌ای که روز شنبه در پارلمان تصویب شد سبب شد در باره توافق بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا با اتحادیه اروپا برای برگزیت، رای‌گیری نشود و به بعد موکول شود.

دولت آقای جانسون در تلاش بود تا امروز درباره کلیات این توافق در پارلمان رای‌گیری کند.

بوریس جانسون همواره وعده داده که بریتانیا "چه با توافق و چه بدون توافق" در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و همچنان در تلاش است تا از هرگونه تاخیر جلوگیری کند.

توافق او با اتحادیه اروپا باید به تصویب پارلمان بریتانیا برسد اما جان برکو که ریاست پارلمان را برعهده دارد گفت بر اساس سنت‌های پارلمانی به این نتیجه رسیده که رای‌گیری مورد نظر دولت انجام نشود.

رئیس پارلمان در بریتانیا بر اساس سنت سیاسی موظف است در اختلاف‌نظرهای سیاسی بی‌طرف باشد اما در عین حال در مواردی ختیاراتی ویژه دارد.

تصمیم امروز جان برکو که دشواری دیگری بر سر راه توافق برگزیت بوریس جانسون قرار داد، با انتقاد نمایندگان محافظه‌کار روبه‌رو شد که او را به نقض بی‌طرفی متهم کردند.

موضوعات مرتبط