تلاش نتانیاهو برای تشکیل دولت بی‌نتیجه ماند

بنی گانتس از حزب آبی و سفید و بنیامین نتانیاهو از حزب لیکود حق نشر عکس Reuters
Image caption با شکست آقای نتانیاهو - سمت چپ - اکنون بنی گانتس از حزب آبی و سفید مامور تشکیل دولت می شود

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می گوید تلاش های او برای تشکیل دولت به جایی نرسیده و این فرصت را به رقیب سیاسی خود واگذار کرده است.

آقای نتانیاهو که برای یک دهه نخست وزیر بوده نتوانست در جریان انتخابات ماه سپتامبر به اکثریت دست یابد، اما آن انتخابات به پیروزی قطعی هیچ حزب و ائتلاف دیگری هم منجر نشد.

اکنون از بنی گانتس رقیب آقای نتانیاهو از حزب "آبی و سفید" دعوت خواهد شد برای تشکیل دولت تلاش کند.

کوشش آقای نتانیاهو در این مدت برای جذب حزب آقای گانتس به دولت ناکام مانده بود. او روز دوشنبه گفت تلاش های مکرر او برای تشکیل دولتی ائتلافی به در بسته خورده است.

روون ریولین رئیس جمهور اسرائیل گفت اکنون به آقای گانتس فرصت می دهد برای چند هفته تلاش مشابهی را دنبال کند.

قانونگذاران عرب اسرائیل قول حمایت از او را داده اند با این حال آقای گانتس، رهبر یک ائتلاف راست میانه، همچنان بیش از ده کرسی برای این کار کم دارد. تشکیل دولت نیازمند اکثریتی ۶۱ کرسی ای در پارلمان است.

درحالی که در سال جاری در اسرائیل دو بار انتخابات برگزار شده، آقای ریولین گفت سعی خواهد کرد از اعلام برگزاری مجدد انتخابات پرهیز کند.

حزب لیکود آقای نتانیاهو در رای گیری ماه سپتامبر ۳۱ کرسی کسب کرد و حزب آبی و سفید آقای گانتس ۳۳ کرسی به دست آورد. آقای ریولین ابتدا آقای نتانیاهو، نخست وزیر کنونی، را برای تشکیل دولت مامور کرد چون او شانس بیشتری برای موفقیت در این زمینه داشت.

تام بیتمن خبرنگار بی بی سی گزارش می دهد که رئیس جمهور اسرائیل پیشنهاد تشکیل یک دولت وحدت میان دو حزب رقیب را داده است. براساس چنین طرحی آقای گانتس عملا نخست وزیر خواهد شد و آقای نتانیاهو فقط رسما این عنوان را یدک خواهد کشید.

اما بسیاری در اسرائیل بر این باورند که تنها راه خروج از بن بست برگزاری انتخابات دیگری است.

موضوعات مرتبط