پایان رای‌گیری در کانادا؛ لیبرال‌ها 'قدرت را حفظ خواهند کرد'

Justin Trudeau حق نشر عکس Cole Burston/Getty Images

در پی انتخابات روز یکشنبه کانادا شبکه سی‌بی‌سی در این کشور پیش بینی کرده است که حزب لیبرال جاستین ترودو، نخست وزیر فعلی، قدرت را حفظ کند اما این بار مجبور به تشکیل دولت اقلیت باشد.

انتظار می رود علیرغم عملکرد ضعیف حزب لیبرال در استان های شرقی کانادا، آنها بار دیگر بیشترین کرسی های پارلمانی را کسب کنند.

این انتخابات رفراندومی بر عملکرد آقای ترودو تلقی می شد که دور اول نخست وزیری او پر دست انداز بوده است.

نتیجه ضعیف‌تر برای حزب لیبرال آقای ترودو را وادار خواهد کرد برای وضع قوانین با سایر احزاب همکاری کند.

هنوز آرای زیادی هست که باید شمرده شود به همین دلیل سهم نهایی هر حزب در پارلمان معلوم نیست.

نظرسنجی ها پیش از رای گیری نشان می داد لیبرال ها و محافظه کاران راست میانه شانه به شانه هستند و حزب "ان‌ دی پی" به رهبری جاگمیت سینگ سوم بود.

آقای سینگ اولین فرد رنگین پوست در کاناداست که هدایت یک حزب عمده ملی در کاناد را به عهده دارد.

موقعیت این حزب چپگرا در نظرسنجی های اخیر بهبود قابل توجهی یافته است. حزب سبز کانادا هم امیدوار است در انتخابات جاری کرسی هایی به دست آورد.

بیش از ۲۷ میلیون نفر برای رای دادن در این انتخابات ثبت نام کرده بودند. مجلس عوام پارلمان کانادا ۳۳۸ کرسی دارد.

تقریبا ۴.۷ میلیون کانادایی در روزهای پایان هفته در رای‌گیری زودهنگام شرکت کرده بودند که به معنی افزایشی ۲۹ درصدی نسبت به رای گیری چهار سال پیش است.

بیشتر بخوانید: انتخابات کانادا در هفت نمودار

حق نشر عکس Ryan Remiorz/Canadian Press
Image caption جشن لیبرال ها در مونترال

در انتخابات سال ۲۰۱۵ لیبرال ها تحت هدایت آقای ترودو با کسب ۱۸۴ کرسی به یک پیروزی تاریخی رسیدند و به تقریبا یک دهه حاکمیت حزب محافظه کار پایان دادند.

آقای ترودو ماه عسلی طولانی با کانادایی ها داشت، اما در دو سال گذشته محبوبیت او در پی یک رشته رسوایی ها از جمله نقض مقررات اخلاقی ضربه خورده است.

او در جریان مبارزات انتخاباتی مجبور شد از رفتار گذشته خود به خاطر ظاهر شدن با صورتی سیاه کرده در جمعی در سال ۲۰۰۱ دفاع کند؛ رفتاری که می تواند نژادپرستانه تلقی شود.

رقیب اصلی او اندرو شی‌یر از حزب محافظه کار که کارزار خود را بر محور مسائل مالی بنا کرده است هم به دلیل مواضع حزبش در مورد مسائل اجتماعی مثل سقط جنین زیر ذره‌بین بوده است.

تغییرات اقلیمی، اقتصاد و مراقبت های بهداشتی هم در جریان مبارزات پنج هفته ای جزو مسائل مهم برای رای دهندگان بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از راست: جاگمیت سینگ، اندرو شی‌یر و جاستین ترودو

جسیکا مورفی خبرنگار بیبیسی

با بیشتر معیارها این یک مبارزات انتخاباتی تفرقه‌انگیز بود.

جاستین ترودو که در نطق پیروزی چهار سال پیش خود از محافظه‌کاران به عنوان "همسایگان" نام برده و خواستار اتحاد شده بود، بیشتر این مبارزات را صرف اخطار در این مورد کرد که اگر مخالفان سیاسی او فرصت پیدا کنند، سیاست های ضدپیشرو و تدابیر سخت ریاضتی را اعمال خواهند کرد.

او محافظه کاران را به ترتیب دادن "یکی از کثیف ترین و زننده ترین کارزارهای انتخاباتی" در تاریخ کانادا متهم کرد.

اندرو شی‌یر رهبر محافظه کاران در جریان یک مناظره ملی تلویزیونی آقای ترودو را یک چهره "قلابی" و "یک کلاهبردار" خطاب کرد و لیبرال ها را به "دروغ پردازی" درباره سیاست های خود متهم کرد.

بیانیه ها و پست‌های قدیمی و بالقوه ملامت‌بار نامزدها در شبکه های اجتماعی بیرون کشیده شد و در برابر دید همگان گذاشته شد.

اما در خلال این همهمه سیاست های نامزدها در مورد مشکلاتی مثل تاثیر گرمایش زمین، آینده صنعت نفت و گاز، قول آنها برای میزان مخارج در زمینه تامین اجتماعی مثل مسکن ارزان مطرح شد؛ دیدگاه هایی که چشم اندازهای کاملا متمایزی را برای آینده ترسیم می کند.