فیسبوک شماری از حساب‌های 'مرتبط با ایران و روسیه را بست'

هکر ایرانی حق نشر عکس Getty Images

شرکت فیسبوک روز دوشنبه از حذف شبکه هایی جعلی برای پراکندن اطلاعات نادرست یا تفرقه انگیز که از داخل روسیه و ایران هدایت می شود خبر داده است.

ناتانیل گلیچر مدیر سیاست امنیت سایبری فیسبوک گفت این شبکه ها عمدتا افکار عمومی را هدف می گرفت و مسائلی را مطرح می کرد که می تواند در آمریکا مایه دودستگی باشد.

این شبکه اجتماعی که متهم بود در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا ابزاری برای نفوذ روسیه در انتخابات شده، همچنین تدابیری را برای مقابله این گونه تلاش ها معرفی کرده است.

فیسبوک گفت که شبکه کوچکی شامل چهار حساب و سه صفحه فیسبوکی، به علاوه هفت حساب اینستاگرامی را که از ایران نشات می گرفت و عمدتا بر مسائل آمریکا تمرکز داشت بسته است.

به گفته این شرکت افراد درگیر در این فعالیت ها وانمود می کردند افراد محلی هستند و از حساب های جعلی برای مدیریت صفحات استفاده می کردند.

فیسبوک گفت گردانندگان این صفحات و حساب ها اغلب مطالبی درباره مسائل سیاسی از جمله روابط نژادی در آمریکا، انتقاد از سیاست آمریکا و اسرائیل در قبال ایران و سیاست خارجی ایران پست می کردند.

گفته شد که بیش از هفت هزار نفر این حساب ها در اینستاگرام را دنبال می کردند.

فیسبوک گفت این فعالیت ها به کارزاری هدایت شده از ایران مرتبط است که ابتدا تابستان سال گذشته شناسایی کرده بود.

خبرگزاری رویترز قبلا در گزارشی تحقیقی نوشت که آن شبکه، کاربران را به وبسایت های خبری ساختگی هدایت می کرد که پروپاگاندای تولید شده در رسانه های دولتی ایران را در قالبی تازه بسته بندی می کردند.

این شرکت همچنین شبکه خیلی بزرگتری از حساب ها که می گوید از روسیه هدایت می شد و قصد تفرقه افکنی در افکار عمومی آمریکا پیش از انتخابات سال آینده این کشور را داشت بسته است.

حق نشر عکس Getty Images

فیسبوک گفت نشانه هایی از ارتباط این شبکه با شرکت تحقیقات اینترنتی روسیه وجود دارد، شرکتی خصوصی که واشنگتن می گوید مسکو از آن برای مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ این کشور استفاده کرد.

مقام های امنیتی آمریکا اخطار داده اند که روسیه، ایران و سایر کشورها ممکن است برای نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تلاش کنند.

ایران و روسیه مکررا این ادعاها را رد کرده اند.

فیسبوک همچنین گام هایی را برای مقابله با مداخله خارجی و پخش اطلاعات نادرست پیش از انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد.

اینها از جمله شامل برچسب گذاری بر رسانه های دولتی است تا کاربران بدانند منبع اطلاعاتی که دریافت می کنند چیست.

فیسبوک اخیرا از سوی نامزدهای انتخاباتی، قانونگذاران و سازمان های نظارتی در کشورهای مختلف تحت فشار بوده است تا مانع مداخله خارجی در انتخابات شود.

منتقدان گفته اند اقدامات فیسبوک کافی نیست. سناتور دمکرات الیزابت وارن از ماساچوست که برای کسب نامزدی این حزب در انتخابات می کوشد، حتی پیشنهاد داده است فیسبوک چند تکه شود.