ارتش عراق: نیروهای آمریکایی مجوز حضور در خاک عراق را ندارند

نیروهای آمریکایی در سوریه حق نشر عکس EPA
Image caption خروج نیروهای آمریکایی از سوریه آغاز شده است

ارتش عراق می‌گوید نیروهای آمریکایی که از سوریه خارج می‌شوند، موقتا در عراق خواهند بود و باید از این کشور خارج شوند چون مجوز حضور ندارند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اخیرا خروج نیروهای این کشور از شمال سوریه را اعلام کرد. به دنبال این تصمیم آقای ترامپ، ترکیه عملیاتی را در شمال سوریه برای به بیرون راندن نیروهای کرد آغاز کرد.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در واکنش به بیانیه ارتش عراق گفت هدف این نیست که این نیروها مدت نامحدودی در عراق بمانند بلکه هدف بازگشت آنها به خانه است. او همچنین گفت درباره جزئیات انتقال این نیروها فردا با خالد عبیدی وزیر دفاع عراق دیدار می‌کند.

آقای اسپر گفت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و بعد عراق هفته‌ها طول می‌کشد اما هنوز جدول زمانی دقیقی برای آن تعیین نشده است.

آقای اسپر شنبه گفته بود نزدیک به یک هزار سرباز آمریکایی حاضر در سوریه به غرب عراق منتقل خواهند شد.

آقای اسپر گفته بود ماموریت این نیروها "کمک به دفاع از عراق" خواهد بود و سربازان آمریکایی جلوی رشد نیروهای داعش را خواهند گرفت.

اما ارتش عراق گفت نیروهای آمریکایی تنها مجوز ورود به کردستان عراق را دارند تا از آنجا به خارج عراق منتقل شوند.

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه آغاز شده است. روز گذشته هنگام خروج این نیروها، شماری از ساکنان این منطقه به خودروهای آمریکایی میوه پرتاب کردند و دشنام دادند.

تصمیم آقای ترامپ برای خارج کردن این نیروها انتقادهای زیادی را در آمریکا و خارج از این کشور و حتی در حزب جمهوریخواه به همراه داشته است.

آقای ترامپ شب گذشته گفت شماری از نیروهای آمریکایی برای حفاظت از میدان‌های نفتی در سوریه باقی خواهند ماند و تعداد کمی هم در نزدیکی مرز اسرائیل و اردن مستقر خواهند شد.