کیودو: ناوشکن‌های ژاپنی برای ماموریت به خاورمیانه می‌روند

حمله به نفتکش ها در دریای عمان حق نشر عکس AFP
Image caption در ماه های مه و ژوئن شش نفتکش در منطقه هدف قرار گرفت و اخیرا ایران گفت یک نفتکش این کشور در دریای عمان هدف حمله قرار گرفته

خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داده است که دولت این کشور قصد دارد واحدهایی نظامی را برای کمک به حفاظت از آبراهه های بین المللی در خاورمیانه اعزام کند اما این نیرو به ائتلاف دریایی آمریکا نخواهد پیوست.

این تصمیم در پی حملاتی به نفتکش ها در خلیج فارس و تاسیسات نفتی عربستان در ماه های اخیر گرفته می شود.

آمریکا و عربستان، ایران را به خاطر این حملات مقصر می شناسند، اتهامی که ایران رد کرده است.

ایران هم می گوید که اخیرا یک نفتکش این کشور در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفت.

به گزارش کیودو توشیمیتسو موتگی، وزیر خارجه ژاپن، در تماسی تلفنی مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا را در جریان این تصمیم گذاشته است.

مقام های آمریکایی ایران را متهم می کنند مسئول حمله به دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز در ماه ژوئن و خرابکاری در چهار نفتکش دیگر در ماه مه در دریای عمان بوده است.

در پی این حوادث آمریکا سعی داشته ائتلافی دریایی برای حفاظت از امنیت کشتیرانی در منطقه تشکیل دهد و گفته می شود بریتانیا و استرالیا با شرکت در این ائتلاف موافقت کرده اند. با این حال بیشتر کشورهای اروپایی از جمله آلمان از این کار خودداری کرده اند.

کیودو به نقل از منابع آگاه نوشت که ژاپن در نظر دارد دو ناوشکن به منطقه اعزام کند. یکی از این دو کشتی قبلا در عملیات مقابله با دزدی دریایی در آب های نزدیک سومالی شرکت داشته است.

با این حال براساس این گزارش انتظار نمی رود این ناوشکن ها در ناحیه حساس تنگه هرمز که گذرگاه مهمی برای جابجایی نفت است حاضر شوند.

ژاپن بیشتر نفت مورد نیاز خود را از خاورمیانه وارد می کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا بعد از سفر به افغانستان وارد ریاض شد

همزمان مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در روز سه شنبه در مورد "همکاری استراتژیک" میان واشنگتن و ریاض با ملک سلمان پادشاه عربستان گفتگو کرده است.

این چند روز پس از آن است که واشنگتن دستور انتقال گروهی دیگر از سرباز آمریکایی به عربستان در خلال تنش با ایران را داد.

آقای اسپر پس از بازدیدی اعلام نشده از افغانستان در روز دوشنبه وارد ریاض شد و طی این سفر با محمد بن سلمان، ولیعهد که وزیر دفاع عربستان هم هست، دیدار کرد تا در مورد مسائل "نظامی و همکاری دفاعی" بحث کند.

آمریکا روز ۱۱ اکتبر اعلام کرد که در واکنش به حمله ماه گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو، مجموع نیروهایش در عربستان را به حدود سه هزار نفر می‌رساند.

آقای اسپر در اشاره به ایران گفت که این نیروها در پاسخ به "ادامه تهدیدات در منطقه" به عربستان اعزام می‌شوند.

بر اساس بیانیه پنتاگون دو سامانه جدید موشک‌های پاتریوت، یک سیستم اختلال موشکی تاد، دو اسکادران جنگنده هوایی و یک واحد تجسس هوایی، از جمله تجهیزاتی است که برای کمک به عربستان به این کشور اعزام خواهند شد.

وزیر دفاع آمریکا گفت که این نیروها در پی درخواست محمد بن سلمان به عربستان اعزام می‌شوند.

ارتش آمریکا از ماه مه تاکنون تعداد نیروهایش در منطقه تحت پوشش "فرماندهی مرکزی" که شامل خاورمیانه می‌شود را به حدود ۱۴ هزار نفر افزایش داده است.

حمله ماه گذشته به تاسیسات آرامکو تبعات سنگینی برای تولید نفت عربستان و قیمت نفت در بازارهای جهانی داشت.

شورشیان حوثی یمن مسئولیت آن حمله را برعهده گرفتند، اما ریاض اعلام کرد که این حملات از سمت شمال این کشور انجام شده است.

واشنگتن نیز ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرد، اما ایران همه این اتهامات را رد کرد.