حمله ترکیه به شمال سوریه؛ ترامپ دستور لغو تحریم‌های ترکیه را داد

ترامپ حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید که دستور داده است تا تحریم‌های وضع‌شده علیه ترکیه لغو شوند. این تحریم‌ها به واسطه حمله نظامیان ترکیه و شبه‌نظامیان اسلامگرای تحت حمایت آن وضع شدند.

خبر رفع تحریم‌های ترکیه پس از ملاقات طولانی رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه، و توافق آنها برای تمدید آتش‌بس در شمال سوریه اعلام می‌شود.

همزمان فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه گفته که نظامیان آمریکا "شواهدی" از جنایات جنگی را در جریان حمله ترکیه به مواضع کردهای سوریه دیده‌اند.

به گفته جیمز جفری واشنگتن در این خصوص از آنکارا توضیح خواسته است. با این حال فرستاده دونالد ترامپ، در گزارش مجلس نمایندگان یادآوری کرده که "ما شواهد گسترده‌ای از پاکسازی قومی ندیده‌ایم."

نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی به محوریت نیروهای کرد که کنترل مناطق وسیعی در شمال و شرق سوریه را داشت، متحد اصلی آمریکا در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بود.

تصمیم آقای ترامپ برای خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه به طور گسترده به عنوان چراغ سبز به حمله ترکیه و تنها گذاشتن کردها در برابر آنها تلقی شده است.

آقای ترامپ امروز گفت: "بگذارید دیگران بر سر این شن‌های سال‌های سال خونین بجنگند."

او گفت: "تحریم‌ها برداشته می‌شود مگر آنکه اتفاقی بیفتد که از آن راضی نباشیم."

آقای ترامپ می‌گوید ترکیه به او تضمین داده که عملیات نظامی در منطقه را متوقف می‌کند و همچنین توافق آتش‌بس موقت فعلی را دائمی خواهد کرد.

او به علاوه توافق به دست آمده میان روسیه و ترکیه را یک "موفقیت بزرگ" توصیف کرد.


تحلیل جاناتان مارکوس گزارشگر امور دفاعی بی بی سی

آقای ترامپ گفت که تنها دلیل توقف عملیات نظامی ترکیه تلاش های دیپلماتیک دولت او بود.

با این حال دیگران ممکن است واقعیات را طور دیگری ببینند: اینکه روسیه و ترکیه به توافق رسیدند و کل این ماجرا ناشی از تمایل واشنگتن به تنها گذاشتن متحدان کرد خود در شمال سوریه بود.

موضوع کنفرانس خبری او واقعیت های دیپلماتیک نبود بلکه چرخه انتخاباتی بود - تلاشی از سوی آقای ترامپ برای تبدیل یک فاجعه به یک اعتبار سیاسی.

او امیدوار است که شعارهایش در مورد پایان جنگ های پوچ در خاورمیانه گوش شنوایی در میان هوادارانش پیدا کند، کسانی که اهمیت زیادی به جزییات آنچه در انبار باروت خاورمیانه می گذرد نمی دهند.

اما او اشاره ای به منافع استراتژیک بلندمدت واشنگتن در منطقه نکرد.


هفته گذشته و در واکنش به حمله ترکیه به شمال سوریه، آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد و تعرفه واردات فولاد از این کشور را بالا برد.

وزارت دارایی آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که تحریم های اعمال شده در روز ۱۴ اکتبر بر وزارتخانه های دفاع و انرژی ترکیه و همچنین سه مقام ارشد این کشور اکنون رفع شده است.

آقای ترامپ در این روز ترکیه را ترغیب کرد از اسارت جنگجویان داعش که در زندان هایی در منطقه کردنشین شمال سوریه نگهداری می شوند اطمینان حاصل کند و اجازه تجدید قوای گروه های جهادی را ندهد.

او پیشتر گفت "شمار اندکی" از نیروهای آمریکایی را در سوریه نگه خواهد داشت تا از تاسیسات نفتی محافظت کنند.

ترکیه عملیات خود را با هدف اعلام‌شده ایجاد یک منطقه امن با عمق ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر در خاک سوریه آغاز کرد.

استقرار نیروهای روس

پیشتر در روز چهارشنبه نیروهای روس در دو شهر مهم مرزی، کوبانی و منبج، مستقر شدند.

ترکیه به عنوان بخشی از آن توافق کنترل ناحیه ای میان شهرهای راس العین و تل ابیض که در عملیات اخیر تسخیر کرده را حفظ خواهد کرد.

این توافق همچنین طرح هایی را برای شروع گشت های مشترک ترکیه و روسیه در طول مرز از هفته آینده پیش بینی می کند.

مظلوم عبدی فرمانده نیروهای دمکراتیک سوریه (عمدتا متشکل از نیروهای کردی یگان های مدافع خلق) در پیامی در توئیتر از آقای ترامپ قدردانی کرد و گفت که رئیس جمهور آمریکا قول داده است شراکت میان کردها و آمریکا را حفظ کند.

استقبال ایران از توافق ترکیه و روسیه

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این توافق گفت: "ایران از هر اقدامی که به حفظ تمامیت ارضی، تقویت حاکمیت ملی و بازگشت ثبات و آرامش به منطقه منجر شود استقبال می‌کند و در این راستا تفاهم حاصله میان فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه برای پایان دادن به درگیری‌ها در شمال سوریه را قدم مثبتی برای بازگشت ثبات و آرامش به منطقه می‌داند."

"امیدواریم رسیدن به این تفاهم موجبات رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه از یک سو و حفظ تمامیت ارضی و تقویت حاکمیت ملی سوریه از سوی دیگر را فراهم کند."

هزینه عملیات

سازمان ملل می گوید در دو هفته اخیر بیش از ۱۷۶ هزار نفر از جمله ۸۰ هزار کودک مجبور به ترک خانه هایشان در شمال شرقی سوریه شده اند. این منطقه حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است حدود ۱۲۰ غیرنظامی، ۲۵۹ جنگجوی کرد، ۱۹۶ شورشی سوری تحت امر ترکیه و هفت سرباز ترکیه کشته شده اند.

مقام های ترکیه می گویند ۲۰ غیرنظامی هم در حملات "یگان های مدافع خلق" به خاک ترکیه کشته شده اند.