استیضاح ترامپ؛ یورش جمهوریخواهان به جلسه محرمانه کمیته تحقیقات

استیضاح ترامپ

منبع تصویر، cnn

شماری از نمایندگان جمهوریخواه در آمریکا به زورد وارد جلسه‌ای شدند که در آن تحقیقاتی برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور بر سر مسئله اوکراین در جریان است.

این نمایندگان با سر دادن شعار"بگذارید وارد شویم" تلاش داشتند که با نقض قوانین امنیتی مجلس نمایندگان وارد این جلسه شوند که تحت تدابیر شدید امنیتی برگزارمی‌شود.

این اقدام نمایندگان باعث شد که حضور یک شاهد برای شهادت در این جلسه پنج ساعت به تاخیر بیفتد.

آقای ترامپ در هفته جاری از جمهوریخواهان خواست به خاطر او "دست به اقدام زده و بجنگند".

سه کمیته در مجلس نمایندگان در حال انجام تحقیقاتی برای استیضاح دونالد ترامپ بر سر مسئله اوکراین هستند. مجلس نمایندگان در کنترل حزب دموکرات است.

این کمیته‌ها در حال بررسی درخواست آقای ترامپ از مقام‌های اوکراینی برای تحقیق از فرزند جو بایدن هستند. در جریان این تحقیقات قرار است روشن شود که آیا آقای ترامپ قانون‌شکنی کرده یا نه.

اطلاعات درباره این موضوع توسط یک مامور افشاگر منتشر شد. بر اساس گزارش این شخص، دونالد ترامپ رئیس جمهور اوکراین را تحت فشار گذاشته تا درباره فعالیت‌های فرزند جو بایدن تحقیق کند.

در صورتی که نتیجه این تحقیقات روشن کند که از نظر نمایندگان، ترامپ جرمی مهم - در سطحی که به استیضاح نیاز باشد - مرتکب شده، طرح استیضاح در صحن مجلس نمایندگان به رای گذاشته خواهد شد و با رای مثبت اکثریت این مجلس، رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس سنا استیضاح خواهد شد.

ریاست این تحقیقات بر عهده آدم شیف، نماینده دموکرات است.

جمهوریخواهان معتقدند که دموکرات‌ها در خفا در حال انجام این تحقیقات هستند، این در حالی است که به بیش از ۴۰ نفر از نمایندگان جمهوریخواه عضو این کمیته‌ها اجازه داده شده که در جلسات شنیدن اظهارات شاهدان شرکت کنند.

در مقابل، دموکرات‌ها می‌گویند که برگزاری مراحل اولیه تحقیقات کنگره در پشت درهای بسته امری عادی است و برگزاری جلسات خصوصی برای متوقف کردن شاهدان از انجام هماهنگی برای شهادت ضروری است.