جانسون به کوربین: از انتخابات زودرس حمایت کنید

کوربین و جانسون

منبع تصویر، EPA

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در نامه‌ای به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر از او خواسته است که برای عبور از بن‌بست برگزیت از یک انتخابات زودرس حمایت کند.

آقای جانسون همچنین به آقای کوربین اطلاع داده است که احتمالا اتحادیه اروپا با درخواست او برای تعویق مهلت خروج بریتانیا از این اتحادیه موافقت می‌کند و برگزیت تا پایان ژانویه آتی به تعویق می‌افتد.

نخست‌وزیر بریتانیا با تعویق بیشتر برگزیت به پس از ٣١ اکتبر (یک هفته دیگر) مخالف بود، اما با مصوبه پارلمان علیه خروج بی توافق، با توجه به نهایی نشدن توافقش با اتحادیه اروپا ناگزیر به درخواست تعویق برگزیت شد.

آقای جانسون، که پیشتر هم خواهان برگزاری انتخابات زودرس بود، گفته در صورت برگزاری انتخابات زودرس در نیمه ماه دسامبر (کمتر از دو ماه دیگر) به نمایندگان فرصت بیشتری برای بررسی توافق پیشنهادی‌اش با اتحادیه اروپا می‌دهد.

پس از مدت‌ها ادامه بن‌بست برگزیت، نمایندگان پارلمان بریتانیا به کلیات توافق پیشنهادی جدید با اتحادیه اروپا رای مثبت دادند، اما با تصویب نهایی آن در مهلت کوتاه مورد نظر آقای جانسون مخالفت کردند و خواهان زمان بیشتر برای بررسی جزئیات توافق و احتمالا اضافه کردن متمم‌های قانونی به آن شدند.

بوریس جانسون می‌گوید می‌خواهد هفته آینده برگزاری انتخابات زودرس را به رای بگذارد، او برای موفقیت در پارلمان به دو سوم آرای نمایندگان پارلمان نیاز دارد.

حزب کارگر پیش از این گفته است که اگر خطر برگزیت بی توافق رفع شود، از انتخابات زودرس حمایت خواهد کرد.

یکی از مقام‌های حزب کارگر پس از انتشار نامه آقای جانسون این موضع را تکرار کرد که اگر با موافقت اتحادیه اروپا و تعویق مهلت برگزیت، دیگر خطر خروج بی توافق وجود نداشته باشد، حزب کارگر از انتخابات زودرس حمایت می‌کند.

آقای جانسون در نامه‌اش به رهبر حزب کارگر گفته با برگزاری انتخابات زودرس در صورتی که محافظه‌کاران اکثریت را در پارلمان به دست بیاورند توافق پیشنهادی خود با اتحادیه اروپا را نهایی کرده و برگزیت را محقق می‌کنند و در صورتی هم که حزب کارگر برنده انتخابات باشد، سیاست مورد نظر خود درباره برگزیت را پیش خواهد برد.

حزب کارگر می‌گوید خواهان برگزاری یک همه‌پرسی دوباره درباره برگزیت است.