موافقت اتحادیه اروپا با تعویق برگزیت؛ مهلت جدید هنوز مشخص نیست

برگزیت

منبع تصویر، AFP

اتحادیه اروپا با درخواست بریتانیا برای تمدید موعد خروج از این اتحادیه موافقت کرده و به این ترتیب برگزیت بار دیگر به تعویق می‌افتد.

ساجد جاوید، وزیر دارایی بریتانیا، اذعان کرده است که دولت محافظه‌کار بوریس جانسون نمی‌تواند برگزیت را در تاریخی که وعده داده بود، یعنی ٣١ اکتبر (هفته دیگر) محقق کند.

ترزا می، نخست‌وزیر قبلی هم محافظه‌کار هم برخلاف وعده‌های چندباره ناچار به تعویق برگزیت شده بود.

بریتانیا درخواست سه ماه تعویق کرده (تا پایان ژانویه ٢٠٢٠) اما مشخص نیست که اتحادیه اروپا مهلت خروج را چقدر تمدید می‌کند. اعضای اتحادیه اروپا گفته‌اند که هفته آینده درباره مهلت جدید برگزیت تصمیم خواهند گرفت.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر، از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواسته است که برای عبور از بن‌بست سیاسی برگزیت از پیشنهاد او برای انتخابات زودرس حمایت کنند.

برگزاری انتخابات زودرس به رای دو سوم نمایندگان پارلمان نیاز دارد، یعنی باید نمایندگان حزب کارگر هم از انتخابات حمایت کنند. رهبر حزب کارگر گفته تا وقتی خطر خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا وجود دارد از انتخابات حمایت نمی‌کند.

قرار است که پیشنهاد بوریس جانسون برای انتخابات زودرس روز دوشنبه در پارلمان به رای گذاشته شود.

آقای جانسون گفته ترجیح می‌دهد که تعویق برگزیت کوتاه و تنها دو هفته تا یک ماه باشد.

توضیح ویدئو،

بلاتکلیفی در بریتانیا در پی مخالفت مجلس با تصویب سریع توافق برگزیت

سخنگوی اتحادیه اروپا گفته در عین موافقت اصولی اتحادیه با تعویق برگزیت، هر گزینه‌ای درباره مدت تعویق ممکن است.

به گفته او رهبران کشورهای عضو اتحادیه نمی‌خواهند برای تصمیم‌گیری درباره مدت تعویق نشست اضطراری برگزار کنند.

درخواست دولت بریتانیا برای تعویق برگزیت مطابق مصوبه پارلمان این کشور و برخلاف سیاست مورد نظر بوریس جانسون انجام شد. نمایندگان پارلمان دولت را موظف کردند که اگر نتوانست توافقی را با اتحادیه اروپا نهایی کند، باید مهلت بیشتری از این اتحادیه بخواهد.

نمایندگان با کلیات توافق پیشنهادی بوریس موافقت کرده‌اند اما برای بررسی جزئیات و نهایی کردن توافق، که متنی طولانی و جزئیات فنی بسیاری دارد، با مهلت سه روزه مورد نظر بوریس جانسون مخالفت کردند.

بوریس جانسون پیشتر گفته بود ترجیح می‌دهد در گودالی بمیرد تا برگزیت را به تاخیر بیندازد.

او در اقدامی که انتقاد بسیاری را برانگیخت نامه درخواست تعویق برگزیت را به اتحادیه اروپا فرستاد اما نامه درخواست را امضا نکرد.