انتقاد شدید پنس از بسکتبال حرفه‌ای آمریکا؛ نایک و ان‌بی‌ای به پکن سجده می‌کنند

Mike Pence

منبع تصویر، Getty Images

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در اظهاراتی تند از سازمان لیگ حرفه‌ای بستکبال آمریکا، ان‌بی‌ای انتقاد کرده و گفته زمام این سازمان خصوصی ورزشی به دست چین و حکومت اقتدارگرای آن افتاده است.

این اظهارات معاون آقای ترامپ واکنشی به وقایعی است که در پی حمایت یک مربی بستکبال از اعتراضات هنگ‌کنگ روی داد.

آقای پنس گفته هم ان‌بی‌ای، سازمان خصوصی برگزار کننده لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا، و هم نایک، تولیدکننده البسه ورزشی در جریان این رویداد به پکن "سجده" کرده‌اند و سعی کرده‌اند انتقادها علیه چین را خاموش کنند.

چند هفته پیش یک مربی بستکبال در آمریکا در توییتر از معترضان هنگ‌کنگ حمایت کرد اما خیلی زود با واکنش تند چین علیه ان‌بی‌ای روبرو شد.

داریل موری، مربی تیم هیوستون راکتز در توییتی که بعدا آن را حذف کرد به حمایت از معترضان هنگ‌کنگی پرداخت.

تلویزیون دولتی چین در اعتراض به این اقدام پخش مسابقات بستکبال حرفه‌ای ان‌بی‌ای را تعلیق کرد. این مسابقات هواداران فراوانی در چین دارد.

محصولات ان‌بی‌ای هم که در چین مشتریان فراوانی دارد از قفسه‌ها پایین کشیده شد. چین یکی از مشتریان اصلی محصولات و پخش تلویزیونی مسابقات ان‌بی‌ای است و این سازمان بخش مهمی از درآمد خود را از بازار چین به دست می‌آورد.

این اقدام چین موجب شد ان‌بی‌ای با صدور دو بیانیه سعی کرد ماجرا را جمع و جور کند. در یک بیانیه که ان‌بی‌ای در توییتر منتشر کرد تلاش کرد مواضع این سازمان را از اظهارات آقای موری جدا کند. اقدامی که این بار اعتراض‌ها در چین را با اعتراض‌ها در آمریکا جابجا کرد.

مایک پنس چه گفته؟

آقای پنس که روز پنجشنبه در واشنگتن دی‌سی سخن می‌گفت با انتقاد از سیاست های دولت چین گفته پکن تلاش دارد "روی گفتمان‌های جاری در داخل ایالات متحده هم تاثیر بگذارد" و از این طریق به دنبال "صدور سانسور" به آمریکاست.

او همچنین چین را متهم کرده که به دنبال "استثمار بخش خصوصی و کمپانی‌های آمریکایی است که مشتاق سرمایه گذاری در چین هستند.

آقای پنس گفته "نایک خود را قهرمان عدالت اجتماعی خطاب می‌کند اما وقتی مساله به هنگ‌کنگ می‌رسد، این شرکت تصمیم می‌گیرد که وجدان اجتماعی است را پشت در جا بگذارد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یائو مینگ، بازیکن چینی تیم هیوستون راکتز که در سال ۲۰۰۲ به این تیم پیوست به رشد علاقه چینی‌ها به ان‌بی‌ای شتاب فراوانی داد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

"نایک در حقیقت تمام محصولات ورزشی که برند هیوستون راکتز داشت را از قفسه‌های خود برچید تا همراه چین علیه سرمربی تیم هیوستون راکتز و توییت هفت کلمه‌ای او بایستد. این که؛ 'برای آزادی بجنگید و از هنگ کنگ حمایت کنید."'

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته: "بعضی از بازیکنان بزرگ ان بی ای و مالکان باشگاه‌ها که به طور منظم از حق آزادی بیان خود برای نقد مسایل داخلی آمریکا استفاده می‌کنند، وقتی ماجرا به حقوق مردمان دیگر می‌رسد سکوت پیشه می‌کنند."

اظهارات آقای پنس در نقد ان‌بی‌ای و نایک در حالی روز پنجشنبه عنوان شد که دونالد ترامپ و کاخ‌سفید بارها نایک را به علت حمایت از کالین کپرنیک، بازیکن برجسته فوتبال آمریکایی مورد انتقاد قرار داده‌اند.

کالین کپرنیک به نشانه اعتراض به خشونت علیه سیاهپوستان آمریکا، در هنگام آغاز مسابقات فوتبال و به هنگام پخش سرود آمریکا زانو می زد و به احترام سرود آمریکا سرپا نمی‌ایستاد.

آقای ترامپ حتی در یکی از متینگ‌های انتخاباتی خود کالین کپرنیک و دیگر ورزشکارانی که در حمایت از او هنگام پخش سرود ملی آمریکا زانو می‌زدند را "مادر ...!" خواند و خواستار اخراج آنها از لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی شد.

اظهارات آقای پنس همزمان با رای گیری در کنگره آمریکا عنوان شد که طی آن نمایندگان کنگره طرحی را در حمایت از معترضان هنگ کنگ به تصویب رساندند.

در برابر این مصوبه که باید برای تبدیل به قانون شدن از سوی آقای ترامپ امضاء شود، چین هشدار داده که اقدام متقابل خواهد کرد.

این اظهارات همچنین در میانه مذاکرات تجاری میان دو غول اول و دوم اقتصاد جهان از سوی آقای پنس عنوان شده است.

بسکتبال مشهورترین رشته ورزشی در چین است و بنابر گزارش ان‌بی‌ای، حدود ۳۰۰ میلیون چینی بسکتبال بازی می کنند.

ان‌بی‌ای نخستین شعبه خود را در هنگ کنگ به سال ۱۹۹۲ افتتاح کرد و از آن زمان تا امروز حضور خود در چین را گسترش داده است.