تحقیقات درباره گزارش بازرس مولر به پرونده کیفری تبدیل شد

ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پس از بررسی‌ گزارش بازرس مولر توسط ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، وی آن را تبدیل به تحقیقات کیفری کرد

رسانه‌های آمریکا گزارش کردند که وزارت دادگستری ایالات متحده تصمیم گرفته تا پس از بررسی گزارش بازرس مولر در خصوص دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آن کشور، تحقیقات درباره این گزارش را به صورت یک پرونده کیفری پیگیری کند.

در گزارش بازرس مولر هیچ نوع رابطه مجرمانه‌ای بین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه گزارش نشده بود اما آقای ترامپ را هم از اتهام تبانی تبرئه نکرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از روز اول از تحقیقات در خصوص نقش روسیه در انتخابات انتقاد کرده بود و کسانی را که در این تحقیقات نقش داشتند، به خیانت متهم کرده بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تحقیقات آقای مولر نزدیک به دو سال به طول انجامید

حال، تغییر وضعیت گزارش بازرس مولر از حالت 'مرور کردن ' به 'تحقیقات کیفری '، بدین معنی است که محققان و بازرسان می‌توانند برای شاهدان احضاریه‌ صادر کرده و مدارک مربوط را ضبط کنند.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که هنوز مشخص نیست "تحقیقات در خصوص چه نوعی از جرم انجام خواهد گرفت".

بررسی‌های اداری گزارش بازرس مولر از ماه مه امسال با نظارت ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده و جان دورهام، دادستان ایالات متحده آغاز شده بود.

آقای دورهام مامور شده بود تا تحقیق کند که آیا انجام تحقیقات در خصوص ستاد آقای ترامپ قانونی بوده است یا خیر.

در ماه آوریل آقای بار در کنگره آمریکا به نمایندگان گفت که به اعتقاد او از ستاد آقای ترامپ "هیچگونه جاسوسی‌ای صورت نگرفته" است.

رابرت مولر پس از حدود دو سال تحقیقات در گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای خود نتیجه گیری کرد که ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه تبانی‌ای نداشته است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بخشهایی از گزارش مولر سیاه شده است و باقی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است

گزارش او همچنین ۱۰ مورد بالقوه "کارشکنی در اجرای عدالت" توسط دونالد ترامپ را مشخص کرد اما درباره ارتکاب این جرم نتیجه گیری نهایی نکرد. ویلیام بار متعاقبا رئیس جمهوری آمریکا را از این اتهام تبرئه کرد.

رابرت مولر در نامه‌ای از وزیر دادگستری خواسته بود که صفحات حاوی خلاصه گزارش را از حالت سانسور خارج بکند. این در حالیست که دموکرات ها خواهان انتشار کامل گزارش مذکور شده بودند.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا خواهان آن شده است که گزارش کامل رابرت مولر، بدون حذفیات، به کنگره تحویل داده شود. جری نادلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان، گفته بود آنها باید به نسخه کامل دسترسی داشته باشند.

در بخشی از گزارش منتشرشده بازرس مولر آمده است که دونالد ترامپ تلاش‌هایی برای جلوگیری از پیشرفت تحقیقات داشته، اما این تلاش‌ها برای پیروی نکردن اطرافیان آقای ترامپ از دستورهای او به جایی نرسیده است.

گزارش مولر همچنین حاکی از آن است که آقای ترامپ به دنبال برکناری او بوده است.

بخش دیگری از گزارش می‌گوید دونالد ترامپ درباره دیداری که اعضای ستاد انتخاباتی او با چند شهروند روس داشتند، پاسخ‌ گمراه‌کننده‌ای داده است.

بخش‌هایی از گزارش به دلایل مختلف از نسخه منتشرشده حذف شده‌اند.

یکی از دلایل حذف "آسیب به تحقیقات جاری" ذکر شده است.