ورود نیروهای ارتش روسیه به مناطق مرزی سوریه و ترکیه

نیروهای ارتش روسیه در نقاط مرزی ترکیه و سوریه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نیروهای ارتش روسیه در نقاط مرزی ترکیه و سوریه

به گفته وزارت دفاع روسیه، براساس توافق با ترکیه، حدود سیصد دژبان (پلیس نظامی ارتش روسیه) امروز (جمعه ۲۵ اکتبر) وارد منطقه مرزی سوریه و ترکیه شده‌اند.

ترکیه و روسیه توافق کرده‌اند که ارتش‌های روسیه و سوریه در مرز با ترکیه مستقر شده و در عوض ترکیه حمله نظامی به شمال‌شرقی سوریه را متوقف ‌کند.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از وزیر دفاع روسیه گفته است که دژبان‌های ارتش روسیه در مناطق مرزی گشت خواهند زد و نیروهای کرد تا عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه عقب‌نشینی خواهند کرد.

این توافق روز سه‌شنبه و پس از دیدار رجب ‌طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دست آمد و براساس آن نیروهای پلیس نظامی روسیه و یگان‌های مرزی ارتش سوریه در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب مرز ترکیه و سوریه مستقر خواهند شد.

منبع تصویر، Getty Images

براساس این توافق از روز چهارشنبه ۲۳ اکتبر، نیرویی مرکب از پلیس ارتش روسیه و نظامیان دولت سوریه در مناطق مرزی و خارج از محدوده عملیات ترکیه مستقر شد.

آقای اردوغان پیش از دیدار با آقای پوتین گفته بود که در پنج روز آتش‌بسی که پیش از دیدار آقای پوتین برقرار شد، حدود ۸۰۰ نیروی کرد خط مقدم درگیری را ترک کرده‌اند. او هشدار داده بود که نیروهای کرد مناطق مورد نطر ترکیه را کاملا ترک نکنند، حمله علیه مواضع کردها را از سر می‌گیرد.

آنکارا می‌گوید هدف از حمله شمال شرقی سوریه، دور کردن "تروریست‌ها" از مناطق مرزی خود است و می‌خواهد با ایجاد یک منطقه امن به طول ۴٨۰ و عمق ۳۰ کیلومتر، یبن یک تا دو میلیون جنگ‌زده سوری ساکن در ترکیه را به آنجا منتقل کند.

ترکیه شبه‌نظامیان کرد سوری موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (ی پ گ) را شاخه پ‌ک‌ک ترکیه و "گروه تروریستی" می‌داند.

این نیروها تکذیب می‌کنند که شاخه پ‌ک‌ک هستند و آمریکا هم نظر ترکیه را قبول ندارد که این نیروها "تروریست" هستند.

این نیروها نیروی اصلی زمینی و متحد اصلی آمریکا در نبرد برابر داعش در سوریه بودند و نقش محوری در شکست آن بخصوص در مناطقی مثل رقه داشتند.

ترکیه شانزده روز پیش، پس از دستور دونالد ترامپ به ارتش آمریکا برای خروج از سوریه، به شمال شرقی سوریه حمله کرد.