حسن نصرالله: حزب‌الله قادر نیست به اعتراض‌ها بپیوندد

حسن نصرالله

منبع تصویر، AFP

حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان حمایت خود را از اعتراض‌های سراسری اعلام کرد اما گفت قادر نیست به این اعتراض‌ها بپیوندد.

آقای نصرالله در نطقی که از تلویزیون طرفدار حزب‌الله، تلویزیون المیادین، پخش شد گفت اگر حزب‌الله به تظاهرات بپیوندد ماهیت اعتراض‌ها جناحی خواهد شد از این رو از هوادارانش خواست به خیابان‌ها نیایند.

او گفت اگر حزب‌الله به خیابان‌ها بیاید "همان خواسته‌های معترضان" را خواهند داشت اما این اعتراض‌ها "دیگر خودجوش نیست" و ممکن است از داخل و خارج تحریک شود.

در روزهای اخیر گزارش شده بود که طرفداران حزب‌الله به تظاهرات معترضان در بیروت "نفوذ" و به آنها حمله کرده‌اند.

رهبر حزب‌الله لبنان تاکید کرد که از میشل عون رئیس جمهور، سعد حریری نخست وزیر و اصلاحات اقتصادی که دولت او چهار روز پیش تصویب کرد حمایت می کند اما گفت در شرایط فعلی موفق انتخابات زودرس پارلمانی نیست.

آقای نصرالله هشدار داد که اعتراض‌های سراسری ممکن است این کشور را به هرج‌ومرج، فروپاشی و "خدای نکرده" جنگ داخلی سوق دهد. او گفت کسی هست که می‌خواهد لبنان را به جنگ داخلی بکشاند.

آقای نصرالله امروز گفت: "ما نه سقوط ریاست جمهوری را می‌خواهیم نه استعفای دولت را می‌پذیریم نه در این شرایط انتخابات زودرس پارلمانی را می‌پذیریم."

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

هشتمین روز اعتراض‌ها در بیروت: پلیس ضدشورش خود را بین طرفداران حزب‌الله و مخالفان دولت حائل کرده است

یکی از خواسته‌های اصلی معترضان استعفای دولت است اما آقای نصرالله از هفته پیش که این اعتراض‌ها گسترش یافت مخالفت خود را با آن اعلام کرده بود.

رهبر حزب‌الله همچنین دستاورد اعتراض‌های اخیر - اصلاحات اقتصادی "بی‌سابقه"- را تحسین کرد اما گفت اکنون باید از یک "خلا قدرت خطرناک" جلوگیری کرد.

تظاهرات گسترده در لبنان در اعتراض به بیکاری، فساد و پایین بودن استانداردهای زندگی امروز برای هشتمین روز متوالی ادامه داشت.