ماریا بوتینا'عامل روسیه' آزاد شد

ماریا بوتینا در زندان تالاهاسی فلوریدا زندانی بود حق نشر عکس Alexandria Sherrif's Office via Reuters
Image caption ماریا بوتینا در زندان تالاهاسی فلوریدا زندانی بود

ماریا بوتینا، زن جوان روس که در آمریکا به اتهام "عامل مسکو" بودن بازداشت شده بود با سپری کردن مدت محکومیت خود آزاد شده و قرار است به روسیه بازگردانده شود. او که خود را فعال دفاع از مالکیت اسلحه خوانده بود در دادگاه به علت تلاش برای نزدیک شدن به سیاست‌مداران با هدف اثرگذاری بر امورداخلی آمریکا مجرم شناخته شده بود.

خانم بوتینا که چند ماه پیش در دادگاه به اتهام "عامل روسیه"بودن و تلاش برای نفوذ در میان گروه‌های سیاسی به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود روز جمعه، ۲۵ اکتبر، از زندان تالاهاسی در فلوریدا آزاد شد اما باید فورا خاک ایالات متحده را ترک کند.

قاضی به هنگام اعلام میزان محکومیت او گفته بود که مدت زمانی که خانم بوتینا در بازداشت بوده هم به عنوان بخشی از ۱۸ ماه حبس او محاسبه خواهد شد.

مقام‌ها در مسکو گفته‌اند انتظار دارند ماریا بوتینا تا فردا، شنبه ۲۶ اکتبر، وارد خاک روسیه شود.

اخبار مرتبط

خانم بوتینا، ۳۰ ساله، بعد از آزادی از زندان تالاهاسی به شهر میامی در جنوب فلوریدا منتقل شد تا از آنجا به روسیه بازگردانده شود.

رابرت دریسکول، وکیل او گفته مقام‌های دولتی اطلاعات محدودی درباره آزادی موکلش به او داده‌اند.

او به نشریه واشنگتن اگزمینر گفته: "اونها عادت دارند که این طور جابجایی‌ها را به نحوی انجام دهند که گویی در حال انتقال یک بمب اتمی هستند، در حالی که چنین چیزی نیست."

آقای دریسکول گفته (مطابق آیین‌نامه‌ها) ماموران اداره مهاجرت آمریکا ماریا بوتینا را تا لحظه خروج از خاک آمریکا اسکورت خواهند کرد.

حق نشر عکس Facebook
Image caption ماریا بوتینا خود را فعال حق مالکیت اسلحه معرفی کرده است

ماریا بوتینا کیست؟

ماریا بوتینا در سال ۱۹۸۸ در جنوب سیبری به دنیا آمده و به نوشته خودش در فیس بوک، از ده سالگی با اسلحه آشنا شده است.

او گروهی به نام حق مالکیت سلاح تشکیل داده بود و خواهان آزاد شدن فروش سلاح شده بود.

خانم بوتینا از ۶ سال پیش عضو مادام العمر انجمن ملی اسلحه در آمریکا شده بود و در گردهمایی‌های سالانه آن شرکت می کرد.

او در سال ۲۰۱۵ با حضور در گردهمایی انجمن ملی اسلحه در لاس‌وگاس، از دونالد ترامپ که نامزد ریاست جمهوری بود درباره تحریم روسیه سوال کرد.

ماریا بوتینا از دو سال پیش به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه آمریکن در شهر وشنگتن دی سی ویزای دانشجویی برای زندگی در آمریکا دریافت کرد.