ابوبکر بغدادی؛ عملیات ارتش آمریکا علیه رهبر داعش

ابوبکر البغدادی در مسجد شهر موصل در سال ۲۰۱۴

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ابوبکر البغدادی در مسجد شهر موصل در سال ۲۰۱۴

رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که ارتش ایالات متحده آمریکا عملیاتی را بر علیه ابوبکر البغدادی، رهبر گروه دولت اسلامی موسوم به داعش انجام داده است.

البته هنوز به صورت رسمی این ادعا تایید نشده است.

کاخ سفید گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا یک "بیانیه بسیار مهم" را امروز اعلام خواهد کرد، اما اطلاعات و جزییات بیشتری اعلام نکرده است.

آقای ترامپ، نیز در توییتی نوشت که "یک اتفاق خیلی بزرگ همین الان بوقوع پیوست".

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز گزارش کرده در جریان یک عملیات توسط هلیکوپترهای نظامی، ۹ نفر در روستایی در نزدیکی شهر ادلب که نیروهای داعش در آن حضور داشتند کشته شده‌اند.

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود مدعی شده است که به ایران و عراق اعلام شده که ابوبکر بغدادی در طی عملیات نیروهای آمریکایی کشته شده است.

برخی مقامات رسمی آمریکا که نام آنها توسط رسانه‌های این کشور منتشر نشده، گفته‌اند که نیروهای ارتش این کشور روز شنبه در شمال غربی سوریه به محل اقامت ابوبکر البغدادی حمله کرده‌اند.

نشریه نیوزویک نوشته است که این حمله توسط نیروهای عملیات ویژه و پس از دریافت "اطلاعات قابل اتکا" انجام شده است.

مقامات آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که چنین عملیاتی صورت پذیرفته، اما خبرهای منتشر شده در خصوص کشته شدن البغدادی را تایید نکردند.

در گذشته نیز خبرهایی مبنی بر کشته شدن رهبر داعش منتشر شده بود.

کاخ سفید تاکنون در مورد انجام این عملیات و یا نتیجه آن چیزی را تایید نکرده است.

قرار است آقای ترامپ ساعت ۱ ظهر به وقت لندن صحبت کند.

ابوبکر البغدادی کیست؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رهبر گروه حکومت اسلامی موسوم به داعش بعنوان فردی که بیشتر از همه تحت تعقیب و پیگرد بوده شناخته می‌شود.

در اکتبر سال ۲۰۱۱، ایالات متحده رسما او را بعنوان "تروریست"‌ معرفی کرد و جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای هر نوع اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا مرگ او شود تعیین کرد.

نام واقعی وی ابراهیم عواد ابراهیم البدری است.

البغدادی بعنوان فردی که بسیار منظم و سازمان یافته بوده و تاکتیک‌های جنگی‌اش بی‌رحمانه است، شناخته می‌شود.

تصور می‌شود که بغدادی متولد سال ۱۹۷۱ در شهر سامرا در شمال بغداد باشد.

طبق گزارش‌ها، او در حوالی زمانی حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ از روحانیون مسجد شهر بوده است. برخی بر این باورند که او در زمان حکومت صدام حسین هم یک پیکارجوی جهادی بوده است.

بعضی دیگر می‌گویند که او در خلال چهار سالی که در اردوگاه بوکا زندانی بود، به تندروی روی آورد. اردوگاه بوکا در جنوب عراق جایی بود که آمریکایی‌ها بسیاری از فرماندهان القاعده را در آنجا محبوس می‌کردند.

او در سال ۲۰۱۰ و پس از کشته شدن ابومصعب الزرقاوی، رهبری القاعده عراق را در دست گرفت. القاعده عراق یکی از گروه‌هایی بود که بعدا داعش را تشکیل دادند. بغدادی در جریان تلاش‌های بی‌سرانجام برای اتحاد با جبهه نصرت در سوریه موقعیت برجسته‌ای پیدا کرد.

توضیح ویدئو،

ویدیوی منسوب به رهبر داعش

داعش در ابتدای سال ۲۰۱۹ ویدیویی را منتشر کرد که گفت تصاویر جدید البغدادی است. از ۲۰۱۴ که البغدادی در شهر موصل خلافت خود بر گروه دولت اسلامی اعلام کرد، تصویری از وی منتشر نشده بود.