تجمع ۳۵۰ هزار نفری هواداران جدایی کاتالونیا در بارسلون

تحصنی در روز شنبه در مقابل مقر پلیس در بارسلون

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

تحصنی در روز شنبه در مقابل مقر پلیس در بارسلون

پلیس اسپانیا می گوید حدود ۳۵۰ هزار نفر در اعتراض به زندانی شدن رهبران جدایی طلب منطقه کاتالونیا، در تجمعی در شهر بارسلون تجمع کرده اند.

سازمان دهندگان برای یک راهپیمایی آرام همچنین با هدف حمایت از حق خودمختاری فراخوان داده بودند.

این درحالی است که اعتراضات بزرگ اخیر در بارسلون، مرکز این منطقه، به آشوب کشیده و طی آن ۶۰۰ نفر زخمی و ۲۰۰ نفر دستگیر شدند.

۹ رهبر جنبش استقلال کاتالونیا در روز ۱۴ اکتبر به ۹ تا ۱۳ سال زندان محکوم شدند. آنها یک همه‌پرسی برگزار کردند که دولت مرکزی اسپانیا آن را "غیرقانونی" می‌دانست.

در روزهای متعاقب صدور آن احکام، خشونت هایی روی داد که در تاریخ مدرن جنبش استقلال کاتالونیا کم سابقه بود.

تظاهرات شنبه

به گزارش خبرگزاری رویترز گروه های مستقل از هواداران استقلال خواسته بودند خیابان ها را پر کنند اما تاکید کردند به اعتراضات مسالمت آمیز متعهد هستند.

جمعیت انبوهی از معترضان از روبروی ساحل تا کلیسای نمادین "ساگرادا فامیلیا" خیابان ها را پر کردند.

در روز شنبه همچنین شهرداران نواحی مختلف کاتالونیا جمع شدند تا بر استقلال تاکید کنند.

در مقابل انتظار می رود در روز یکشنبه سیاستمداران دو حزب اصلی راست میانه اسپانیا، حزب مردمی و سیودادانوس، در تجمع هواداران وحدت شرکت کنند.

این دو هفته پیش از انتخابات عمومی اسپانیا خواهد بود.

در همین حال هواداران حزب راست افراطی "واکس" روز شنبه در مادرید پایتخت اسپانیا در تجمعی شرکت کردند که رهبران آن خواستار برخوردی شدیدتر با جدایی طلبان شدند.

سانتیاگو آباسکال رهبر این حزب با حمله به احزاب اصلی اسپانیا از جمله حزب حاکم سوسیالیست گفت: "فقط واکس است که جلوی رفتار مجرمانه جدایی طلبان ایستاده است."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پرچم تک ستاره جدایی طلبان در تظاهرات شنبه

جنبش استقلال

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دولت های مختلف اسپانیا به جدایی طلبان اجازه نداده اند در این منطقه همه پرسی استقلال برگزار کنند، اما درخواست ها برای استقلال این منطقه بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ بار دیگر جان گرفت.

با این حال جدایی طلبان در حرکتی که غیرقانونی تشخیص داده شد در اکتبر ۲۰۱۷ همه پرسی برگزار کردند. اسپانیا سعی کرد به زور مانع برگزاری آن رفراندوم شود و در نهایت رهبران جدایی طلب را زندانی کرد.

هرچند جدایی طلبان مکررا گردهمایی های بزرگی برگزار می کنند، اما اکثریت آنها در پارلمان منطقه ای کوچک است و یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که ساکنان این منطقه - ۴۸ درصد در مقابل ۴۴ درصد - مخالف استقلال از اسپانیا هستند.

کاتالونیا زبان و سنن خاص خود را دارد و یکی از غنی ترین مناطق این کشور به حساب می آید.

این منطقه با ۷.۵ میلیون نفر سکنه ۱۶ درصد جمعیت اسپانیا و ۱۹ درصد تولید ناخالص ملی این کشور را تشکیل می دهد.

اتحادیه اروپا این موضوع را یک بحران داخلی می داند و به درخواست های جدایی طلبان برای ارائه حمایت توجه نمی کند. با این حال هشدار داده است که ادامه این بحران به اعتبار دمکراتیک اسپانیا ضربه می زند.

بیشتر بخوانید: