آتش سوزی‌های کالیفرنیا؛ دستور تخلیه تازه در شمال ایالت

ماموران آتش نشانی در کنیون کانتری واقع در شمال لس آنجلس

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ماموران آتش نشانی در کنیون کانتری واقع در شمال لس آنجلس

با صدور هشدارهای تازه در مورد گسترش آتش سوزی های طبیعی در کالیفرنیا به دلیل وزش بادهای بسیار شدید، مقام ها دستور تخلیه بخش های دیگری را صادر کرده اند. در همین حال کسانی که در شمال لس آنجلس مجبور به ترک خانه هایشان شده بودند اجازه بازگشت یافته اند.

به حدود ۵۰ هزار نفر از ساکنان شهرهای کوچک ویندزور و هلدزبرگ در حدود ۱۲۰ کیلومتری شمال سانفرانسیسکو گفته شد آنها را تخلیه کنند.

همزمان شرکت برق و گاز پاسیفیک (پی‌جی اند ای) گفت که برق ۳۶ بخش (کانتی) که محل زندگی حداکثر دو میلیون نفر است را برای ۴۸ ساعت یا بیشتر قطع خواهد کرد.

این نگرانی هست که وزش باد شدید کابل های برق را قطع کند و باعث آتش سوزی های تازه شود.

در دو بخش لس آنجلس و سونوما هم که آتش سوزی های عمده ای جریان داشته وضعیت اضطراری اعلام شده که امکان آزاد شدن امکانات ایالتی برای کمک رسانی را فراهم می کند.

پیشبینی وزش باد شدید

آتش سوزی موسوم به "کینکید" که روز چهارشنبه شروع شد تاکنون بیش از ده هزار هکتار را در بخش سونوما واقع در شمال سان فرانسیسکو که یکی از معروف ترین مناطق شراب گیری کالیفرنیاست سوزانده است.

اداره آتش نشانی کالیفرنیا گفت این آتش سوزی در نواحی دورافتاده ای با تپه های بسیار شیبدار روی می دهد که دسترسی به آن را مشکل می کند.

تا روز شنبه ده درصد این آتش سوزی، که تاکنون ۵۰ بنا را سوزانده، مهار شده است.

انتظار می رود وزش باد در منطقه از ساعت هشت شب به وقت محلی در روز شنبه اوج بگیرد به طوری که سرعت تندبادهای آن (اوج گیری موقتی سرعت باد) به ۱۳۷ کیلومتر در ساعت برسد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آتش سوزی تیک در شمال لس آنجلس تاکنون ۲۵ درصد مهار شده و مردم به خانه هایشان برگشته اند

سازمان ملی هواشناسی آمریکا به ساکنان نواحی اطراف آتش سوزی کینکید در مورد این بادها هشدار داد.

روز شنبه شرکت برق و گاز پاسیفیک اخطار داد که ۹۴۰ هزار خانه و کسب و کار از شنبه عصر تا اواسط روز دوشنبه تحت تاثیر قطعی برق قرار خواهند کرد.

این شرکت زیر ذره بین است چون گفته می شود ممکن است قطع کابل های آن باعث آتش سوزی ها شده باشد.

همزمان به گفته مقام ها آتش سوزی موسوم به "تیک" در شمال لس آنجلس که بیش از ۱۸۰۰ هکتار را سوزانده ۲۵ درصد مهار شده است. همه ساکنان این منطقه که دستور تخلیه گرفته بودند اکنون به خانه هایشان بازگشته اند.

در این آتش سوزی نه بنا سوخت اما کسی زخمی نشد.

"چند ثانیه وقت بر تخلیه"

پیتر بوز خبرنگار بی‌بی‌سی در ناحیه سانتا کلاریتا در شمال لس آنجلس که آتش سوزی "تیک" آنجا در جریان بوده زندگی می کند.

او گفت: "شریک زندگی ام در خانه بود و فقط چند ثانیه فرصت داشت آنجا را ترک کند، سگ را بردارد داخل ماشین بیاندازد و بگریزد. همه چیز با همین سرعت اتفاق افتاد و همه همسایه های ما هم دقیقا دچار همین وضع بودند."

او بعدا در توییتر نوشت: "ما امن و امان هستیم. حیوانات سالم اند و خانه سر جایش است. اما اطراف ما آثار ویرانی کامل دیده می شود. خانه بعضی از همسایگان ما در آتش سوخت. دلم پیش همه کسانی است که از این آتش سوزی آسیب دیده اند."

علت آتش سوزی ها

براساس گزارشی که کمیسیون خدمات عمومی (از جمله برق و گاز) کالیفرنیا تهیه کرده یک "جامپر شکسته" - وسیله ای که خطوط برق را به دکل ها وصل می کند - در ساعت ۲۱:۲۰ روز چهارشنبه پیدا شد.

به گفته سازمان جنگل داری و مقابله با آتش سوزی کالیفرنیا آتش سوزی کینکید در ساعت ۲۱:۲۷ همان شب شروع شد.

این خبر باعث سقوط ارزش سهام شرکت پاسیفیک در روز جمعه شد چون سرمایه گذاران نگرانند این شرکت مسئول آن آتش سوزی شناخته شود.

این شرکت پیشاپیش به دنبال استفاده از قوانین مربوط به حفاظت در برابر ورشکستگی بوده است چون در ارتباط با آتش سوزی سال پیش "کمپ" که ۸۵ کشته داشت با شکایاتی روبروست.