اعتراض‌ها درعراق؛ نمایندگان حامی مقتدی صدر تحصن کردند

مسیر منتهی به منطقه سبز در بغداد که نهادهای دولتی در آن واقع است، مسدود شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مسیر منتهی به منطقه سبز در بغداد که نهادهای دولتی در آن واقع است، مسدود شده است.

جمعی از نمایندگان پارلمان عراق خواستار کناره‌گیری نخست وزیر از قدرت شده و تحصن کرده‌اند.

این نمایندگان از حامیان مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه هستند و تحصن خود را "نامحدود" عنوان کرده‌اند. آقای صدر که به تازگی به ایران سفر کرده، خواهان کناره‌گیری عادل عبدالمهدی از مقام نخست وزیری است.

براساس گزارشها در ادامه ناآرامی‌های عراق، امروز (یکشنبه ۲۷ اکتبر) دست‌کم "هفت تن" در شهر حله کشته و ۳۸ تن دیگر مجروح شدند.

گزارش‌ها حاکی است که این رویداد پس از آن است که گفته شده "اعضای سازمان بدر به سوی معترضان تیراندازی کردند". رهبری سازمان بدر را هادی عامری برعهده دارد. این سازمان سیاسی- نظامی با حکومت ایران روابط نزدیکی دارد.

توضیح ویدئو،

اعتراضات درعراق؛ نمایندگان طرفدار مقتدا صدر بست نشسته‌اند

در همین حال در پایتخت، باوجود حمله شبانه نیروهای امنیتی به تجمع معترضان به منظور متفرق کردن آنان، صدها در میدان تحریر واقع در مرکز بغداد باقی مانده بودند.

اعتراض مردم بغداد روز یکشنبه ادامه پیدا کرد و هزاران نفر در میدان مرکزی شهر تجمع کردند. بنا بر گزارش‌ها نیروهای امنیتی با گاز اشک‌آور مانع ورود معترضان به منطقه سبز شدند.

معترضان به دولت، از روز جمعه اعتراض‌های خیابانی را از سرگرفته‌اند. شمار کشته‌شدگان این اعتراض‌ها در روز‌های جمعه و شنبه "۶۷" تن گزارش شده است.

در پی دستور نخست وزیر عراق نیروهای ضدتروریسم محافظت از ساختمان نهادهای دولتی را در بغداد برعهده گرفتند. دلیل استفاده از نیروهای ضدتروریسم به جای پلیس، ادامه اعتراض‌ها عنوان شده که باید از سوی نیروهای امنیتی کنترل شود.

به گزارش رویترز نیروهای ضدتروریسم عراق از "تمامی تدابیر لازم" برای پایان دادن به اعتراض‌ها علیه دولت عادل عبدالمهدی بهره خواهند گرفت.

دومین موج اخیر اعتراض‌های ضد دولتی که از پایتخت به شهرهای جنوبی عراق گسترش یافته با همراهی دانشجویان رو به رو است. فعالان سیاسی می‌گویند که ده‌ها مدرسه و دانشگاه تعطیل شده و دانش آموزان و دانشجویان به خیابان‌ها آمده‌اند.

اعتراض‌های خیابانی در شهرهای متعدد عراق پیش از این در ماه‌جاری میلادی منجر به کشته شدن ۱۵۷ تن و برجاماندن بیش از ۶ هزار مجروح شد.

این تظاهرات در اعتراض به فساد، کمبود خدمات دولتی و بی‌کاری آغاز شد. نخست وزیر وعده داده که اصلاحات را در پیش خواهد گرفت. با این حال معترضان خواستار استعفای او هستند.