آتش‌سوزی کالیفرنیا: وضعیت اضطراری در پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا

A firefighter battles the Kincade Fire in California on 26 October, 2019

منبع تصویر، AFP

با ادامه آتش‌سوزی و گسترش سریع آن به علت وزش بادهای شدید، فرماندار کالیفرنیا وضعیت فوق‌العاده در سراسر این ایالت اعلام کرده است. در سنتا روزا و منطقه سونوما بیش از ۲۰۰ هزار نفر دستور تخلیه فوری گرفتند و بیش از یک میلیون نفر در بی‌برقی به سر می‌برند.

دهها هزار خانه در این منطقه با خطر سرایت آتش‌سوزی مواجهند. ناحیه سونوما که در شمال سانفرانسیسکو واقع شده یکی از قطب‌های شراب آمریکا و جهان است.

همزمان بزرگترین خاموشی تاریخ کالیفرنیا که به موجب آن بیش از یک میلیون نفر بدون برق مانده‌اند رقم خورده است.

شرکت‌های برق می‌گویند اتصال و آسیب در کابل‌ها فشار قوی علت ‌شکل‌گیری آتش‌سوزی‌های جدید می‌شود و به همین علت باید در مواقع بحرانی جریان برق را در آنها متوقف کرد.

آن طور که گزارش شده ممکن است خاموشی بیشتری هم در مناطق شمال کالیفرنیا طی چند ساعت آینده آغاز شود که در این صورت یک میلیون نفر دیگر هم بدون برق خواهند ماند.

دستور تخلیه برای کدام مناطق صادر شده؟

در ناحیه سونوما که حدود یک ساعتی شمال سانفرانسیسکو و به موازات دره نپا است هزاران خانواده دستور تخلیه فوری دریافت کرده‌اند که ساکنان شهر سنتا روزا را هم شامل می‌شود.

همین موضوع ترافیک بزرگی در بزرگراه‌های شمال کالیفرنیا ایجاد کرده است.

آتش سوزی کنسید که از روز چهارشنبه در ناحیه سونوما آغاز شده تا امروز (یکشنبه ۲۷ اکتبر) بیش از ۳۰ هزار جریب (۱۲ هزار هکتار) را سوزانده و هنوز هم زبانه می‌کشد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

این ترافیک سنگین روز شنبه در باند جنوبی بزرگراه ۱۰۱ است

چرا برق رفته؟

شرکت برق و گاز پاسفیک (پی‌جی‌اند‌ئی) که فراهم‌کننده اصلی برق و گاز در شمال کالیفرنیا است با هدف پیش‌گیری از شکل‌گیری آتش‌سوزی‌های جدید در مناطق وسیعی برق را قطع کرده است و اعلام کرده با وزش بادهای شدید و گسترش آتش ممکن است مناطق بیشتری را از مدار فعال برق‌رسانی خارج کند؛ تصمیمی که بزرگترین خاموشی تاریخ کالیفرنیا را رقم خواهد زد.

اخبار مرتبط

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دکل‌ها فشار قوی برق و اتصالی در آنها از علل شکل‌گیری آتش‌سوزی گزارش شده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

آن طور که شرکت برق و گاز پاسفیک روز شنبه اعلام کرد خاموشی ۳۶ ناحیه را در بر خواهد گرفت و ۹۴۰ هزار خانه و مغازه را در بر خواهد گرفت و مجموعا ۲ میلیون نفر از ساکنان این مناطق را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

قطع مکرر برق از سوی این شرکت بزرگ برق و گاز در حالی صورت می‌گیرد که با انتشار نتایج گزارش آتش‌سوزی‌های سال گذشته در شمال کالیفرنیا کارشناسان نقص در تاسیسات شرکت پی‌جی‌اند‌ئی را یکی از علل این آتش‌سوزی‌ها تشخیص داده‌اند؛ از جمله آتش‌سوزی کمپ‌فایر در شهر پرادایس که به کشته شدن ۸۵ نفر و ویرانی کامل این شهر انجامید تا مرگ‌بارترین آتش‌سوزی تاریخ کالیفرنیا را رقم بزند.

امسال هم بنابر گزارش نهادهای بازرسی و آتش‌نشانی، روز چهارشنبه آتش‌سوزی کنسید تنها هفت دقیقه پس از آن آغاز شد که در یکی از دکل‌های فشار قوی شرکت پی‌جی‌اند‌ئی در این منطقه خرابی روی داد.

با این حال این شرکت هنوز اعلام نکرده که آیا جرقه ناشی از اتصالی کابل‌های فشار قوی علت آغاز آتش‌سوزی بوده یا خیر.

شرکت برق و گاز پاسفیک از چند ماه پیش به دنبال اعلام ورشکستی است چرا که احتمالا باید میلیاردها دلار خسارت به آسیب دیدگان آتش‌سوزی‌هایی که مسئول به راه افتادن آنها شاخته می‌شود، پرداخت کند.

روز شنبه گوین نویزام، فرماندار کالیفرنیا در ویدئویی که بروی شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرد گفت خاموشی‌های برق "همه را عصبانی کرده و حق هم با آنهاست".

"ما هر آنچه در توان داریم را به کار خواهیم گرفت تا این وقایعی که وزش تندبادها باعث شد‌ه‌ را پشت سر بگذاریم و روشنایی را به خانه‌ها بازگردانیم و بعد از آن هم از همه توان خود استفاده خواهیم کرد تا نگذاریم پی‎جی‌اند‌ئی دوباره با ما چنین کاری کند".

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هزاران آتش‌نشان در شمال و جنوب کالیفرنیا در تلاش برای دور نگه داشتن آتش از منازل مسکونی و شهرها هستند

پیش‌بینی هواشناسی چیست؟

بنابر گزارش سازمان آتش‌نشانی در شمال کالیفرنیا، تا صبح یکشنبه ۱۰ درصد از دامنه آتش‌سوزی کنسید کاسته شده است.

سازمان آتش‌نشانی گفته این آتش هم اکنون در مناطق دور افتاده ادامه دارد و به همین دلیل دسترسی به آن دشوار است.

هم‌زمان سازمان ملی هواشناسی آمریکا پیش‌بینی کرده که با ادامه وزش بادهای شدید "شرایط جوی برای بروز آتش‌سوزی در این منطقه به طرز تاریخی در حال شکل‌گیری است".

این سازمان با صدور "هشدار قرمز" به سازمان‌های آتش نشانی منطقه گفته که شرایط جوی برای بروز آتش‌سوزی بسیار مساعد است.