پرسابقه‌ترین نماینده سیاه‌پوست کنگره آمریکا درگذشت

جان کانیرز (چپ) که در سال ۲۰۱۶ از باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت، در دیترویت استقبال می کند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جان کانیرز (چپ) که در سال ۲۰۱۶ از باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت، در دیترویت استقبال می کند

جان کانیرز، از نمایندگان ایالت میشیگان در کنگره آمریکا که بیش از نیم قرن این کرسی را حفظ کرد در سن ۹۰ سالگی در زادگاهش دیترویت درگذشت. او سال‌ها برای افزودن روز بزرگداشت مارتین لوتر کینگ به تقویم رسمی آمریکا تلاش کرد. آقای کنیرز دو سال پیش و در پی بالاگرفتن اتهام آزارجنسی از سمت خود استعفاء داد.

از آقای کنیرز به عنوان فعال حقوق بشر و آزادی‌های مدنی یاد می‌شود که با حضور ۵۳ ساله خود در کرسی نمایندگی مردم دیترویت در کنگره، شاهد وقایع تاریخی بزرگی در کشورش بوده است؛ از جمله آنها مبارزات رهبران مبارزات مدنی سیاهپوستان آمریکا چون مارتین لوترکینگ، مالکوم ایکس، محمد علی کلی و رزا پارک.

آقای کنیرز همچنین بنیان‌گذار فراکسیون سیاه‌پوستان در کنگره آمریکاست.

او که متولد (۱۹۲۹) شهر دیترویت در شمال آمریکا بود در نوجوانی به ارتش پیوست و حدود یک دهه در ارتش آمریکا حضور داشت از جمله سه سال (۵۳-۱۹۵۰) در جنگ کره.

او در گفتگویی با نشریه یو‌اس‌ای‌تو‌دی گفته بود که حضور در ارتش به "وسیع‌تر شدن جهان‌بینی" کمک کرده است.

وی بعد از ترک ارتش آمریکا حقوق خواند و به جنبش حقوق مدنی سیاهان پیوست.

در سال ۱۹۶۴ با اختلاف بسیار اندکی توانست در انتخاب کنگره در ایالت میشیگان برنده شود و به عنوان یکی از ۶ نماینده سیاهپوست راهی واشنگتن شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

برنامه ها

پایان پادکست

او کمپین خود برای افزدون روز مارتین لوتر کینگ به تقویم رسمی آمریکا را تنها چند روز پس از ترور دکتر کینگ در سال ۱۹۶۸ آغاز کرد.

این روز رسمی که هر سال ممکن است تاریخ آن تغییر کند امسال روز ۲۰ ژانویه سال ۲۰۲۰ تعیین شده است.

آقای کنیرز برای موفقیت در این کمپین از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۳ تلاش کرد تا بالاخره رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت با امضای این لایحه آن را به تقویم رسمی ایالات متحده افزود.

علاوه بر این، آقای کنیرز از نمایندگانی بود که در اصلاح قوانین مربوط به خشونت علیه زنان (۱۹۹۴) و همچنین قانون برخورد با جرایم ناشی از نفرت به سال ۲۰۰۹ نقش داشت.

او همچنین تنها عضو کمیته قضایی مجلس نمایندگان بود که در هنگام استیضاح دو رئیس جمهور آمریکا یعنی ریچارد نیکسون (۱۹۷۴) و بیل کلینتون (۱۹۹۸) عضو این کمیته بود.

آن طور که گزارش شده جان کانیرز امروز، یکشنبه ۲۷ اکتبر، در خانه خود در دیترویت به مرگ طبیعی درگذشته است.

او در چند سال اخیر و همزمان با شکل گرفتن جنبش مبارزه با آزارجنسی زنان، می‌تو، از سوی چند زن از جمله دستیار ارشد دفتر خود در کنگره به سوء رفتار و آزارجنسی متهم شده بود. اگر چه خودش همه اتهام را تکذیب کرد اما با بالا گرفتن این اتهام‌ها در سال ۲۰۱۷ فشارها برای استعفای آقای کانیرز بالا گرفت.

در سال ۲۰۱۷ هم نانسی پلوسی که رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان بود و هم پل رایان، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان در آن زمان از آقای کانیرز خواستند که استعفاء دهد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

عکس از جان کانیرز در ژوئیه سال ۲۰۰۸ در کنگره

با وجود این او در پاسخ به این اتهام‌ها گفته بود: "من شدیدا همه اتهام‌های آزارجنسی یا بی‌احترامی را رد می‌کنم... اما همزمان با توجه به وضعیت و فضای موجود واقفم که امکان بررسی دقیق و همه جانبه این اتهام‌ها برای من مقدور نیست. من توسط یک زن بزرگ تربیت شده‌ام، مادرم، کسی که به من آموخت به زن‌ها احترام بگذارم."

با وجود اتهام‌های آزارجنسی که بر کارنامه آقای کنیرز در کنگره سایه انداخته، بسیاری از نمایندگان دموکرات با شنیدن خبر امروز به او ادای احترام کردند.

گرچن وایتمر، فرماندار میشیگان در واکنش به خبر مرگ آقای کانیرز گفته: "اثربخشی او بر ایالت ما هرگز فراموش نخواهد شد؛ چه از اصلاحات سیستم قضایی برخورد با مجرمان و چه فعالیتش در زمینه حقوق مدنی که تمام عمر به آن ادامه داد."

برنی سندرز، سناتور برجسته کنگره و یکی از سه نامزد پیشتاز رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، در واکنش به مرگ آقای کانیرز ضمن "گرامی‌داشت" او را از پیشگامان دفاع از "حق سلامتی" به عنوان یکی از اصول بنیادین حقوق بشر خطاب کرد.