آلبرتو فرناندز رئیس جمهور جدید آرژانتین شد

آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور منتخب آرژانتین همراه با کریستینا فرناندز معاون رئیس جمهور منتخب

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور منتخب آرژانتین همراه با کریستینا فرناندز معاون رئیس جمهور منتخب

آلبرتو فرناندز، کاندیدای ائتلاف مخالف دولت که چپ میانه خوانده می‌شود، توانست در انتخاباتی که نگرانی‌های اقتصادی محور اصلی آن بود، بعنوان رئیس جمهور جدید آرژانتین انتخاب شود.

آقای فرناندز توانست بیش از ۴۵ درصد آراء، رای دهندگان را در مقابل مائوریسیو ماکری، رئیس جمهور و نامزد محافظه‌کار به دست آورده و انتخاب شود.

مردم زیادی در ستاد مرکزی انتخابات آقای فرناندز جمع شدند تا انتخاب وی را جشن بگیرند.

این انتخابات در حالی برگزار شد که کشور آرژانتین در میانه بحران‌های اقتصادی قرار دارد و یک سوم جمعیت این کشور در فقر به سر می‌برند.

آقای ماکری، رئیس جمهور فعلی آرژانتین در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات هم پشت سر آقای فرناندز قرار گرفته بود و در انتخابات اولیه در ماه اوت نیز شکست خورده بود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مائوریسیو ماکری، رئیس جمهور فعلی آرژانتین در انتخاب مجدد برای این مقام ناکام ماند

مائوریسیو ماکری یکشنبه شب، پیروزی رقیب‌اش را به آلبرتو فرناندز تبریک گفت و او را دعوت کرد تا روز دوشنبه به کاخ ریاست جمهوری رفته تا مقدمات انتقال قدرت فراهم شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از آقای فرناندز نوشته است که او با رئیس جمهور فعلی همکاری‌های لازم "در همه زمینه‌هایی که امکانش باشد" را انجام خواهد داد.

در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد صندوق‌های رای شمارش شده و آقای فرناندز با ۴۷.۷ درصد آراء در مقابل ۴۰.۷۱ درصد آراء آقای ماکری پیروز انتخابات شده است.

در آرژانتین نامزدی که بتواند حداقل ۴۰ درصد آراء و یا ۴۰ درصد آراء در صورتیکه ۱۰ درصد بیش از رقیب‌اش باشد را بدست بیاورد، پیروز انتخابات خواهد شد.

در ستاد انتخاباتی آقای فرناندز، طرفدارانش امیدوار هستند که تغییرات امیدوارکننده در آرژانتین ایجاد شود.

آقای ماکری در دوران انتخابات قول داده بود که فقر را در آرژانتین ریشه کن کند امادر دوران چهار ساله ریاست جمهوری وی وضعیت اقتصادی در این کشور بدتر شده بود.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آلبرتو فرناندز

آلبرتو فرناندز کیست؟

او یک فعال سیاسی قدیمی است که به ناگاه از شش ماه پیش در مرکز توجهات در آرژانتین قرار گرفت.

آقای فرناندز، یک طراح استراتژی ستادهای انتخاباتی است که از ماه می امسال به طور شگفت‌آوری تلاشش برای رسیدن به ریاست جمهوری را آغاز کرد.

در ابتدا تصور عمومی این بود که نامزد ائتلاف چپ میانه در انتخابات کریستینا فرناندس، رئیس جمهور پیشین آرژانتین است اما آقای فرناندز توانست اقبال عمومی را به سوی خود جلب کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

خانم کریستینا الیزابت فرناندز د کیرشنر از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ رئیس جمهور آرژانتین بود، وی اکنون بعنوان معاون اول رئیس جمهور جدید انتخاب شده است

در مرحله اول انتخابات در ماه اوت آقای فرناندز توانست، رئیس جمهور در قدرت را با اختلاف ۱۵ درصدی شکست دهد.