اتحادیه اروپا با تعویق برگزیت تا سه ماه دیگر موافقت کرد

توسک

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دونالد توسک رئیس شورای اروپایی را بر عهده دارد

دونالد توسک، رئیس شورای اروپایی با انتشار توییتی اعلام کرد که ۲۷ کشور اتحادیه اروپا با تعویق برگزیت تا ۳۱ ژانویه موافقت کرده‌اند. بدین ترتیب بریتانیا در روز پنج‌شنبه از اتحادیه اروپا خارج نخواهد شد.

بر اساس آخرین تصمیمی که درباره برگزیت گرفته شده بود، قرار بود که بریتانیا در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج شود، اما توافقی که بین دولت این کشور و اتحادیه اروپا برای خروج به دست آمده بود، در پارلمان بریتانیا تصویب نشد.

نمایندگان مخالف در پارلمان، کلیت این توافق را تصویب کردند اما با زمانبدی کوتاه بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا برای تصویب توافق ظرف سه روز مخالفت کردند.

به همین دلیل نیز آقای جانسون اعلام کرد که بررسی توافق را در پارلمان به شکل موقت، متوقف می‌کند.

کوه موش زایید

بهرنگ تاج‌دین، بی‌بی‌سی

بوریس جانسون با شعار "انجام برگزیت در تاریخ ۳۱ اکتبر تحت هر شرایطی" به رهبری حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیری بریتانیا رسیده بود. حتی گفته بود این برایش مسأله "مرگ و زندگی" است و ترجیح می‌دهد "در جوب بمیرد" ولی برگزیت به تعویق نیفتد.

ولی همه آن شعارها و تأکیدها و ادبیات تند و تیز و بعضاً تحریک‌آمیز، دست آخر او را به خواسته‌اش نرساند. آقای جانسون در انجام بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین وعده‌اش ناکام مانده است.

در شرایط عادی، این اتفاق منجر به روی برگرداندن حامیان و کاهش شدید محبوبیت حزبش در میان رأی‌دهندگان می‌شد. ولی ظاهراً اکثر آن‌ها قبول کرده‌اند که این خلف وعده، تقصیر آقای نخست‌وزیر نیست؛ بلکه این پارلمان است که کارشکنی می‌کند.

می‌توانید بگویید که آقای جانسون از همان اول می‌دانست اکثر نمایندگان با خروج بی‌توافق و شعار "یا مرگ یا برگزیت" او مخالفند و مشخص بود که نمی‌تواند وعده‌اش را عملی کند. همین است که او بی‌صبرانه به دنبال انحلال مجلس فعلی است تا مجبور نشود زیر وعده‌های دیگرش بزند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بوریس جانسون گفته بود که در هر صورت - چه توافق و چه بدون توافق - بریتانیا در روز پنج‌شنبه ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد

در عین حال به دلیل قانونی که پیشتر در پارلمان تصویب شده بود، بوریس جانسون موظف بود که در صورت تصویب نشدن توافق در پارلمان، از اتحادیه اروپا درخواست کند تا برگزیت را به تعویق بیاندازد.

توییت روز دوشنبه دونالد توسک در واقع نتیجه همین درخواست است که توسط آقای جانسون برای اتحادیه اروپا ارسال شده بود.

رئیس شورای اروپایی در این توییت نوشته که ۲۷ عضو باقی مانده اتحادیه اروپا با درخواست بریتانیا موافقت کرده‌اند.

بر اساس این توییت آقای توسک، بریتانیا همچنان این گزینه را دارد که پیش از ۳۱ ژانویه از اتحادیه اروپا خارج شود.

این اتفاق در صورتی رخ خواهد داد که توافق این کشور با اتحادیه اروپا، زودتر در پارلمان بریتانیا تصویب شود.

در نسخه‌ای از تصمیم‌ اتحادیه اروپا که رویت بی‌بی‌سی رسیده، آمده است که توافقی که برای خروج این کشور از اتحادیه به دست آمده، قابل مذاکره دوباره در آینده نخواهد بود.

تصمیم اتحادیه اروپا در حالی اعلام شد که نمایندگان پارلمان بریتانیا در روز دوشنبه برای رای‌گیری درباره یک انتخابات پیش از موعد آماده می‌شوند.

بوریس جانسون پیشنهاد کرده است که این انتخابات در روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر ماه) برگزار شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

حالا همه نگاهها به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر است تا مشخص شود که آیا با انتخابات موافقت می‌کند یا نه

برپایی انتخابات پیش از پایان دوره چهارساله پارلمان به رای دو سوم نمایندگان نیاز دارد.

احزاب ملی اسکاتلند و لیبرال دموکرات با انتخابات پیش از موعد موافقت کرده‌اند، اما پیشنهاد کرده‌اند که این انتخابات در روز ۹ دسامبر برگزار شود.

اما حزب کارگر اعلام کرده بود تا زمانی که گزینه خروج بدون توافق از میان گزینه‌های موجود برای برگزیت حذف نشود، با انتخابات موافقت نمی‌کند.

هنوز موضع این حزب بعد از تصمیم‌گیری روز دوشنبه اتحادیه اروپا اعلام نشده است.