ابوبکر بغدادی؛ نیویورک تایمز: ترامپ فیلم لحظه عملیات را خودش ندیده، فیلم‌ها صدا نداشته

تصویری که کاخ سفید از اتاق عملیات کاخ سفید در حین یورش به مخفی‌گاه ابوبکر بغدادی منتشر کرده است

منبع تصویر، The White House via Getty Images

توضیح تصویر،

تصویری که کاخ سفید از اتاق عملیات کاخ سفید در حین یورش به مخفی‌گاه ابوبکر بغدادی منتشر کرده است. بجز آقای ترامپ، مایک پنس معاون رئیس جمهور، رابرت ابراین مشاور امنیت ملی، مارک اسپر وزیر دفاع و مارک مایلی رئیس ستاد مشترک ارتش در اتاق حاضر بودند

روزنامه نیویورک تایمز می‌نویسد تصاویر بیرون مخفی‌گاه ابوبکر بغدادی به دونالد ترامپ نشان داده شده اما آنچه را در داخل مخفی‌گاه اتفاق افتاده، رئیس جمهور آمریکا از زبان فرماندهان نیروی ویژه (دلتا) شنیده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیروز (یکشنبه ۲۷ اکتبر) از کشته شدن ابوبکر بغدادی به دست نیروهای ویژه آمریکا خبر داد و گفت رهبر داعش در لحظات آخر پیش از انفجار خود، "فریاد می‌کشیده" و "گریه وزاری" می‌کرده است.

آقای ترامپ گفت در "اتاق عملیات" کاخ سفید تصاویر "واقعا شگفت‌انگیز" آن را "مثل اینکه فیلم تماشا کنی" دیده است.

نیویورک تایمز از قول مقامات امنیتی و نظامی می‌نویسد آنچه آقای ترامپ دیده، تصاویر دوربین‌های کلاهخود از زوایای مختلف بوده که در کنار هم به نمایش درمی‌آمد تا همزمان شرایط موجود را نشان دهند. این ویدئوها شامل تصاویر حرارتی افراد حاضر در محل هم بوده است.

اما این تصاویر "نمی‌توانسته نشان دهد" در تونل زیرزمینی که ابوبکر بغدادی در آن مخفی بوده چه اتفاقی افتاده است و آقای ترامپ "باید مستقیما از فرماندهان عملیات گزارش می‌گرفته یا در سلسله مراتب فرماندهی گزارش به او می‌‍رسیده است."

وقتی در گفتگو با شبکه ای‌بی‌سی از مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در باره "گریه و زاری" ابوبکر بغدادی سوال شد گفت "از این جزئیات اطلاعی ندارد" و "احتمالا رئیس جمهور فرصت پیدا کرده با فرماندهان اجرای عملیات صحبت کند."

نیویورک تایمز همچنین از قولی مقامی که نامش را فاش نکرد نوشت "آقای ترامپ تصاویر محل عملیات را زنده دریافت نمی‌کرده چرا که ارتش آمریکا در سال‌های اخیر از ارسال زنده تصاویر دوربین‌های روی کلاهخود به اتاق عملیات کاخ سفید پرهیز دارد چون این تصاویر اغلب خشن و سردر گم کننده هستند."

به نوشته نیویورک تایمز این احتمال هست که تکاوران به دلیل حساسیت عملیات دوربین به لباسهایشان متصل کرده باشند اما این تصاویر زنده ارسال نمی‌شوند بلکه بعد از عملیات دانلود و بررسی می‌شوند بنابراین زمانی که آقای ترامپ درباره جزئیات عملیات صحبت می‌کرد این تصاویر را فرماندهان پنتاگون بررسی نکرده و اطلاعاتش را برای کاخ سفید نفرستاده بودند.

روشن نیست آیا به سگی که آقای ترامپ گفت ابوبکر بغدادی را در تونل زیرزمینی دنبال می‌کرده دوربین متصل بوده یا نه.

در همین حال رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا به تلویزیون ان‌بی‌سی گفت انتظار دارد بقایای جسد ابوبکر بغدادی که پس از انفجار متلاشی شده مثل جسد اسامه بن لادن "احتمالا به دریا انداخته شود."

ابوحسن مهاجر

همزمان و در خبری دیگر مظلوم عبدی فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه در توییتر نوشت ابوحسن مهاجر سخنگوی داعش و یکی از جانشینان ابوبکر بغدادی در حمله هوایی آمریکا کشته شده است:

"[ابوحسن] مهاجر، دست راست بغدادی و سخنگوی داعش، در روستای عین‌البادیه در نزدیکی جرابلس در عملیات مشترک اطلاعات نیروهای دموکراتیک سوریه و ارتش آمریکا هدف قرار گرفته است."

آمریکا این موضوع را تائید نکرده اما از گزارش رسانه‌های آمریکا چنین برمی‌آید که او در راه شمال سوریه بوده که هدف قرار می‌گیرد.

روشن نیست آیا این حمله از قبل برنامه‌ریزی شده بود یا اطلاعاتی که در مخفیگاه ابوبکر بغدادی به دست آمده به این عملیات منتهی شده است.

آقای ترامپ دیروز گفت از این مخفیگاه اطلاعات بسیار حساسی به دست آمده که در آینده استفاده خواهند شد.

آخرین بیانیه ابوحسن مهاجر، فراخوان انتقام پس از حمله به مسلمانان در مسجدی در کرایست‌چرچ نیوزیلند بود که پنجاه کشته بجا گذاشته بود.