کشف تریلی با ۳۹ جسد در بریتانیا؛ آنچه تاکنون می‌دانیم

چهارشنبه ۲۳ اکتبر؛ پلیس تریلی را در حالیکه ۳۹ جسد پیدا شده همچنان در یخچال آن بود، برای انجام تحقیقات بیشتر به محل دیگری منتقل کرد

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

چهارشنبه ۲۳ اکتبر؛ پلیس تریلی را در حالیکه ۳۹ جسد پیدا شده همچنان در یخچال آن بود، برای انجام تحقیقات بیشتر به محل دیگری منتقل کرد

همزمان با برگزاری نخستین جلسه محاکمه موریس رابینسون، راننده تریلی که ۳۹ جسد در کانتینر یخچال‌دار آن پیدا شد، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا با نوشتن در دفتر یادبود و قرار دادن گل به قربانیان این حادثه ادای احترام کردند.

در همین حال اولین جلسه دادگاه موریس رابینسون، راننده تریلی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد و قرار شد که متهم تا جلسه بعدی دادگاه، حدود یک ماه دیگر، همچنان در بازداشت پلیس بماند. آقای رابینسون، ۲۵ ساله اهل ایرلند شمالی در رابطه با اتهاماتی از جمله ۳۹ فقره قتل، طراحی قاچاق انسان و انتقال غیرقانونی مهاجران و پولشویی محاکمه شد.

جسد ۳۱ مرد و ۸ زن در یک تریلی حامل کانتینر یخچال‌دار در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه توسط پلیس کشف شد و رابینسون در روز پنجشنبه ۲۴ اکتبر بازداشت شد.

مقامات قضایی می‌گویند که اتهامات او مربوط به یک باند بین المللی قاچاق انسان است. چهار نفر دیگر هم تا کنون در رابطه با این پرونده بازداشت شده اند. اجساد قربانیان به بیمارستانی منتقل شده و تحقیقات در جریان است.

در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه ۲۳ اکتبر، اول آبان ماه، در کانتینر یک تریلی در منطقه ای در استان اسکس در شرق انگلستان ۳۹ جسد کشف شد.

پلیس استان اسکس انگلستان می‌گوید که این بزرگترین پرونده قتل در تاریخ این سازمان است.

در این مطلب نگاهی داریم به آنچه درباره این پرونده می‌دانیم.

قربانیان چه کسانی هستند؟

همه ۸ زن و ۳۱ مردی که اجسادشان در تریلی پیدا شده است، بزرگسال هستند به جز یک زن "جوان" که پلیس قبلا گفته بود احتمالا نوجوان است.

پلیس ابتدا اعلام کرد که ملیت قربانیان چینی است اما در حال حاضر احتمال داده می‌شود که اکثر آنها ویتنامی باشند.

چندین خانواده در ویتنام، پس از انتشار اولیه خبر کشف اجساد، نسبت به حضور اعضای خانواده‌شان در میان کشته‌شدگان ابراز نگرانی کرده‌ بودند.

خانواده فام تی‌ترا‌مای، دختر ۲۶ ساله ویتنامی شامگاه ۲۲ اکتبر، ساعاتی قبل از کشف اجساد در تریلی، پیامک نگران کننده ای از او دریافت کردند: "مادر و پدر خیلی خیلی متاسفم. سفر من به کشور خارجی شکست خورد. نمی توانم نفس بکشم، دارم می‌میرم. مادر و پدر خیلی دوستتان دارم. خیلی متاسفم مادر!"

خانواده او به بی‌بی‌سی گفتند که به قاچاقچیان ۳۰ هزار پوند داده اند. آخرین محلی که از او خبر داشتند بلژیک بوده است.

توضیح تصویر،

احتمال داده میشود که دگوین دین ‌لونگ و فام تی‌ترا‌مای از قربانیانی باشند که اجسادشان در تریلی پیدا شده است

دگوین دین ‌لونگ، ۲۰ ساله و دگوین دین‌تو، دو شهروند دیگر ویتنامی هستند که احتمال داده شده که در این تریلی بوده اند.

خانواده لی وان ها، ۳۰ ساله هم که پسر کوچک و همسر باردارش را در ویتنام گذاشته و به مقصد بریتانیا راهی شده بود، ممکن است در میان قربانیان باشد.

پدر او می‌گوید که خانواده زمین زراعی خود را رهن گذاشته اند تا ۲۰ هزار پوند، هزینه سفر او را تامین کنند و به قاچاقچیان بدهند.

همچنین بستگان بوی تی نونگ، ۱۹ ساله می‌گویند که احتمالا او هم در این تریلی بوده است. گمان می‌رود که این دختر نوجوان، جوان‌ترین قربانی این حادثه بوده باشد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بو تی نونگ از استان نه آن ویتنام است و خانواده‌اش احتمال می‌دهند که او در میان قربانیان این حادثه است

یکی از دوستان تران تی تو، ۲۱ ساله و اهل ویتنام هم احتمال داده است که دوستش در میان قربانیان این حادثه باشد. او که نخواسته نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفت که دوستش به او گفته بوده که به زودی به بریتانیا خواهد رسید.

"ویت هوم"، سازمانی که نمایندگی ویتنامی تبارهای ساکن بریتانیا را بر عهده دارد اعلام کرده است که عکسهای دستکم ۲۰ شهروند ویتنامی را که بیم آن می رود در میان قربانیان این تریلی باشند، و خانواده هایشان از گم شدن آنها خبر دادند، به پلیس داده شده است.

سفارت ویتنام در لندن یک خط تماس برای کسب اطلاع خانواده های نگران برقرار کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده که پلیس ویتنام نمونه‌های آزمایشی مو و خون از خانواده‌هایی جمع‌آوری کرده که فکر می‌کنند بستگانشان در این تریلی بوده‌اند.

نمونه‌های جمع آوری شده قرار است برای انجام آزمایش دی‌ان‌ای با جان باختگان در تریلی مطابقت داده شود.

چطور این حادثه غم‌انگیز فاش شد؟

پلیس می گوید که اولین گزارش‌ها درباره وجود اجسادی در یک تریلی در شهرک صنعتی واترگلید درگریز در استان اسکس را قبل از ساعت یک و چهل دقیقه بامداد چهارشنبه ۲۳ اکتبر به وقت محلی دریافت کرده است. این شهر در فاصله ۱۵ کیلومتری شرق لندن قرار دارد.

ماموران اورژانس اجساد را پیدا کرده بودند. هنوز روشن نشده که چه کسی ماموران امداد را فراخوانده است.

همه اجساد به بیمارستان بروم فیلد در چلمزفورد منتقل شده است تا علت مرگ آنها مشخص شود.

توضیح تصویر،

نقشه محل‌هایی که تریلی و کانتینر یخچال دار قبل از کشف اجساد بوده اند

تحقیقات برای یافتن هویت قربانیان این حادثه که به گفته مقامات پلیس این محل، بزرگترین پرونده جنایی در تاریخ پلیس اسکس است، جریان دارد.

سخنگوی گروه تحقیق می گوید که ماموران پلیس از شیوه‌های استاندارد شناسایی اجساد کشف شده استفاده می کنند. همان شیوه هاییکه پلیس بین‌الملل، اینترپل، هم به کار می گیرد از جمله آزمایش دی‌ان‌ای.

پلیس در مجموع حدود ۵۰۰ قطعه اشیا مختلف از قربانیان جمع آوری کرده است، از جمله چندین تلفن همراه که در حال آزمایش و تحقیق درباره آنهاست.

سخنگوی گروه تحقیق می‌گوید که مشخص نیست انجام تحقیقات کامل چقدر طول خواهد کشید.

چه کسانی بازداشت شده‌اند؟

موریس رابینسون، راننده ۲۵ سال تریلی که پس از پیدا شدن اجساد، بازداشت شد، به قتل غیرعمد این ۳۹ نفر و همچنین جرائمی چون قاچاق انسان، مهاجرت و پولشویی متهم شده است.

او اهل ایرلند شمالی است و روز دوشنبه ۲۸ اکتبر از طریق ارتباط تصویری ویدئویی در اولین جلسه رسیدگی به اتهاماتش شرکت کرد. او همچنان در بازداشت پلیس است.

احتمالا جلسه بعدی دادگاه او ۲۵ نوامبر خواهد بود.

منبع تصویر، Facebook

توضیح تصویر،

موریس رابینسون اهل ایرلند شمالی، اولین جلسه دادگاه او برگزار شده است. تا دادگاه بعدی او، یک ماه دیگر، قرار است او همچنان در بازداشت پلیس بماند

همچنین جمعه گذشته، ۲۵ اکتبر، یک مرد ۴۶ ساله اهل ایرلند شمالی در فرودگاه استنستد در نزدیکی لندن بازداشت شد. جوانا و توماس ماهر، هر دو ۳۸ ساله اهل وارینگتون در منطقهٔ چشر در شمال غربی انگلستان هم پس از آنکه به ظن قتل غیرعمد و دست داشتن در قاچاق انسان بازداشت شدند و به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

همچنین به نقل از دستگاه قضایی بلژیک، راننده ای هم که کانتینر یخچال‌دار را قبل از آنکه از کانال مانش بگذرد و به بریتانیا برسد، به بندر بروژ (زیبروگه) در بلژیک منتقل کرده بود، روز شنبه ۲۶ اکتبر در بندر دوبلین بازداشت شده است.

پلیس اسکس می‌گوید که این مرد که بیست و چند ساله است، در این حادثه دخیل نبوده است اما شخصی است که می‌تواند برای تحقیقات آنها مفید باشد.

درباره تریلی و کانتینر یخچال‌دار آن چه می‌دانیم؟

اطلاعات منتشر شده از جی پی اس ها نشان می دهد که کانتینر یخچالدار در چند روز منتهی به کشف اجساد، بارها در میان بریتانیا و اروپا جا به جا شده است.

این کانتینر روز ۱۵ اکتبر از یک شرکت باربری بین المللی به نام گلوبال تریلر، اجاره شده است. این شرکت می‌گوید از اینکه از این کانتینر برای چنین مقصودی استفاده شده است، کاملا بی‌خبر بوده است."

منبع تصویر، BBC

توضیح تصویر،

نقشه مسیرهایی که کانتینر یخچال‌دار در روزهای قبل از کشف اجساد طی کرده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

۱. براساس اطلاعات دستگاه‌های ردیاب (جی پی اس) این کانتینر یخچال‌دار روز ۱۵ اکتبر موناقان در جمهوری ایرلند را ترک کرده و پس از عبور از دریا به ایرلند شمالی رفته و سپس به طرف جنوب دوبلین بازگشته است.

۲. در شب ۱۶ اکتبر، از دوبلین به طرف هولی هد در ولز حرکت کرده است.

۳. عصر همان روز، از بندر دوور به کاله در فرانسه و از آنجا به مناطقی در اروپا رفته است.

۴. بین ۱۷ تا ۲۲ اکتبر، بین شهرهای مختلف بلژیک و فرانسه از جمله دانکرک، بروژ و لیل در تردد بوده است.

۵. روز ۲۲ اکتبر، بالاخره در آخرین عبورش از دریا از بندر بروژ (سی بروگه) به پورفلیت در بریتانیا منتقل می‌شود.

پلیس اسکس می‌گوید که اسب این تریلی (بخشی که کانتینر یخچال‌دار را می‌کشد) که روز یکشنبه ۲۰ اکتبر از طریق بندر هالی‌هد در ولز وارد بریتانیا شده است، مبدا سفرش دوبلین بوده است.

پلیس معتقد است که اسب تریلی، بعد از ساعت ۱:۰۵ دقیقه بامداد چهارشنبه و پس از اتصال به کانتینر یخچال‌دار، بندر پورفلیت در حاشیه رود تیمز را ترک می‌کند. حدود نیم ساعت پس از آن است که پلیس به شهرک صنعتی فراخوانده شده و با اجساد ۳۹ نفر رو به رو می‌شود.

دمای یخچال این کانتیتر میتواند به منفی ۲۵ درجه سانتی‌گراد هم برسد. این تریلی در حال حاضر در یک مکان امن در اسکس نگهداری میشود.

گزارش‌های اولیه پلیس حاکی از آن بود که این تریلی از بلغارستان آمده است اما دولت بلغارستان اعلام کرد که این کامیون از سال ۲۰۱۷ که در این کشور به نام یک شهروند ایرلندی ثبت شده، به بلغارستان بازنگشته است.

چه تعداد پناهجو در مسیر رسیدن به بریتانیا جان خود را از دست داده‌اند؟

تعداد پناهجویانی که از سال ۲۰۱۴ در مسیر سفر به بریتانیا جان خود را از دست دادند، بر اساس گزارش سازمان ملل:

از آن سال تا کنون ۵ جسد در تریلی ها و یا کانتینرهای ورودی به بریتانیا کشف شده است

۲۰۱۴ جسد یک شهروند افغان یک کانتینر در اسکله تیلبوری، اسکس کشف شد. او همراه ۳۴ مهاجر دیگر آمده بودند که آنها جان سالم به در بردند.

۲۰۱۵ جسد دو پناهجو در جعبه ای در یک انبار در برانستون کشف شد. این بسته از ایتالیا به بریتانیا منتقل شده بود.

۲۰۱۶ یک پناهجوی ۱۸ ساله در حالیکه در زیر یک تریلی پنهان شده بود، در بانبری انگلستان دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

۲۰۱۶ جسد یک پناهجو پشت یک تریلی که از فرانسه به بریتانیا آمده بود، کشف شد

این آمار از سال ۲۰۱۴ که بحران پناهجویان به اروپا آغاز شد، ثبت شده است اما پیش از آن نیز چنین مواردی وجود داشته است.